Historia Top Gear, czyli najdłuższa jazda bez trzymanki
Top Gear to jeden z najpopularniejszych i najdłużej emitowanych telewizyjnych programów motoryzacyjnych. Z okazji „okrągłej” 44 rocznicy rozpoczęcia nadawania programu przez BBC oraz przypadającej w październiku br. 19 rocznicy debiutu Top Gear w jego najpopularniejszej odsłonie, z najsłynniejszą ekipą prowadzących, przypominamy historię programu.
Top Gear, to nadawany od blisko 45 lat, kultowy program telewizyjny, którego gospodarze dzielą się swoją wiedzą na temat motoryzacji oraz swoim specyficznym humorem. Największą popularnością cieszą się odcinki Top Gear wyemitowane w latach 2002-2015, w których prezenterami byli Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May. Ale zacznijmy od początku.
Top Gear - początki
Mało kto z fanów Top Gear wie, że pierwszą prowadzącą ten popularny program, była kobieta. Top Gear na antenie BBC pojawił się w 1977 roku, zaś gospodynią została prezenterka Angela Rippon. Pierwotnie Top Gear nie miał formuły telewizyjnego show, w której to formie zna go większość widzów. Top Gear z końcówki lat 70. XX wieku był po prostu typowym magazynem motoryzacyjnym o charakterze czysto informacyjnym, w którym prezentowano nowe modele aut i poruszano m.in. kwestie bezpieczeństwa na drogach.
Clarkson prezenterem Top Gear
O ile w pierwszych latach Top Gear po prostu był, tak świeżości, dobrej energii i zmienionej formuły nadał dopiero nowy prezenter Top Gear Jeremy Clarkson, gdy zaczął prowadzić ten magazyn na początku lat 90. Kto zna styl Jeremy Clarksona, ten wie, że nie stroni on od robienia sobie żartów ze wszystkich i wszystkiego. Fani Top Gear zresztą uwielbiają ten ironiczny styl Clarksona, dla którego nie ma żadnych świętości w dowcipkowaniu. Dzięki Clarksonowi Top Gear przestał być typowo informacyjnym programem i przeistoczył się w prawdziwy show, w którym wokół motoryzacji jest dużo emocji. W tym czasie oprócz Clarksona prowadzącymi program byli także Quentin Wilson, a także rajdowcy Vicki Butler-Henderson i Tiff Needell. Zmiana prowadzących i formuły sprawiła, że wyniki oglądalności Top Gear wystrzeliły w górę.
Lata 90., to mocna dekada dla magazynu Top Gear, głównie dzięki kontrowersyjnym tematom oraz formułom ich prezentacji przez Jeremy Clarksona. Ten brytyjski dziennikarz, piszący także prześmiewcze felietony dla brytyjskich gazet „The Sun” i „The Sunday Times” oraz książki, nie żałował nikogo, ani niczego. Dostawało się zatem i producentom samochodów, i rosnącej modzie na ekologię, i politykom wprowadzającym w życie absurdalne przepisy, i wszelkim przejawom politycznej poprawności, przez Clarksona znienawidzonej.
Clarkson odchodzi. Dlaczego koniec Top Gear ?
Opisana wyżej dekada Top Gear na antenie BBC oraz dzięki licencjom w wielu krajach na całym świecie, to świetny czas dla magazynu Top Gear oraz dla jego prowadzących. Zarówno Top Gear jak i prezenter Jeremy Clarkson rośli wówczas szybko w siłę. Clarkson, mimo że w Wielkiej Brytanii był znanym dziennikarzem, stał się znany i popularny na świecie właśnie dzięki prowadzeniu Top Gear. Zaowocowało to „stety” lub niestety tym, że Clarkson zaczął myśleć o rozwijaniu własnej kariery telewizyjnej bardziej niezależnie i odszedł z BBC. Odbiło się to szybko negatywnie na programie Top Gear, który bez Clarksona stał się bardziej wyważony, wskutek czego magazyn stracił wielu widzów. Gdy po odejściu Jeremy Clarksona widownia Top Gear stopniała z sześciu milionów widzów, do poniżej trzech, władze BBC podjęli decyzję o zakończeniu programu.
Powrót Top Gear – odcinki specjalne
Na szczęście dla fanów programu Top Gear, twórcom programu oraz decydentom z BBC udało się porozumieć. Nowe odcinki Top Gear ponownie pojawiły się na antenie BBC w 2002 roku, gdy Jeremy Clarkson i producent Andy Wilman wypracowali nową formułę programu. Top Gear na nowo, to także częściowo nowa ekipa. Partnerami Jeremy Clarksona zostali Richard Hammond oraz Jason Dawe. Ten ostatni został jednak zamieniony na Jamesa Maya i w ten sposób ukonstytuował się najbardziej znany skład prowadzących Top Gear. Świetnie dobrana trójka prezenterów: Clarkson, Hammond i May, dzięki charakterystycznemu prowadzeniu programu, pełnemu poczucia humoru i ironii sprawiła, że słupki oglądalności Top Gear poszybowały w górę i kultowy program znów miał swój dobry czas. W latach 2002-2016 powstały liczne odcinki specjalne Top Gear oraz seria Top Gear Africa Special.
Kto to jest Stig z Top Gear ?
Jedną z zagadkowych, a ciekawych postaci pojawiających się w Top Gear, był anonimowy kierowca wyścigowy o pseudonimie Stig. Kim jest Stig z Top Gear? W latach 2001-2003, czyli w pierwszych dwóch seriach Top Gear w rolę Stiga wcielał się kierowca wyścigowy Perry McCarthy, który występował w czarnym stroju. Czarny Stig „został uśmiercony” podczas pierwszego odcinka trzeciej serii Top Gear po tym, gdy wykonywał numer kaskaderski polegający na rozpędzeniu się Jaguarem XJ-S na pokładzie lotniskowca HMS „Invincible”. Ten numer nie udał się, gdyż Stig nie zahamował i samochód wpadł do morza. Odcinek ten został wyemitowany w BBC 26 października 2003.
Ben Collins – biały Stig
Od drugiego odcinka trzeciej serii Top Gear, wyemitowanego w BBC 2 listopada 2003 roku, Czarnego Stiga zastąpił Biały Stig, którego tożsamość nie była znana do 16 września 2010. Biały Stig, to kierowca rajdowy Ben Collins. Biały Stig pojawia się o wiele częściej, np. w odcinku specjalnym, poświęconym zimowym igrzyskom olimpijskim, zjechał ze skoczni narciarskiej na skuterze śnieżnym. Ben Collins pojawił się zarówno jako Stig, jak i – bez kasku i kombinezonu. Po doniesieniach, że odkryto tożsamość Białego Stiga, BBC zrobiło wielką reaktywację Czarnego Stiga. W serwisie YouTube został umieszczony filmik, na którym widać jak przypadkowi ludzie widzą wychodzącego z morza Czarnego Stiga i próbują z nim rozmawiać, lecz ten po krótkim czasie ucieka im.
Clarkson wyrzucony z Top Gear, odchodzą Hammond i May
Niestety, jak to w życiu bywa, nic nie trwa wiecznie, w tym także dobra passa. Tym razem jednak do problemów przyczynił się temperament Clarksona, który w 2015 roku uderzył jednego z producentów Top Gear, w konsekwencji czego szefostwo BBC podziękowało szalonemu prowadzącemu za współpracę. Finał tej sprawy był jednak szerszy, gdyż z Top Gear pożegnali się także, bardzo już wówczas popularni i lubiani współprowadzący, Richard Hammond i James May.
Nowe odcinki Top Gear 2016
W momencie odejścia ekipy Clarksona program Top Gear był u szczytu popularności i żaden szef telewizji nie dopuściłby, do rezygnacji z nadawania magazynu będącego dla BBC przysłowiową „kurą znoszącą złote jajka”, a to dzięki wpływom z reklam. Powołano zatem nowy zespół prowadzących Top Gear z Chrisem Evansem na czele. Dołączyli do niego Matt LeBlanc, Sabine Schmitz, Chris Harris, Rory Reid i Eddie Jordan. W 2016 roku z Top Gear odszedł Chris Evans.
Kto prowadzi Top Gear ?
Co z Top Gear? Choć obecnie nadawany Top Gear, to w dalszym ciągu interesujący program motoryzacyjny, nie da się ukryć, że najlepsze czasy ma już za sobą, a dla wielu fanów Top Gear, to Clarkson i spółka. Aktualnie magazyn Top Gear prowadzi trójka prezenterów: Chris Harris, Freddie Flintoff i Paddy McGuinness. Swego czasu Jeremy Clarkson upublicznił pogłoski, że miał możliwość powrotu do BBC i ją odrzucił. Wersji tej zaprzecza BBC, więc powrotu raczej się nie spodziewajmy.
Wspólnie z Richardem Hammondem i Jamesem Mayem oraz firmą Amazon, Clarkson stworzył format „The Grand Tour”, dostępny m.in. na platformie Amazon Prime. Kilka dni temu Jeremy Clarkson wybrał Toyotę GR Yaris na najlepszy samochód 2021 roku w kategorii „Samochód Roku według Clarksona” w corocznym plebiscycie Sunday Times Motor Awards, o czym pisaliśmy w Autokatalog.pl.
Top Gear online
Fanom dawnych odcinków kultowego brytyjskiego programu pozostaje dziś internet, w szczególności Youtube, gdzie można oglądać Top Gear po polsku. W serwisie Wikipedia do dziś jest dostępna lista odcinków Top Gear.