Ranking vanów. TOP 10 modeli na polskim rynku
Praktyczne, pakowne, idealne dla rodziny. Samochody z nadwoziem typu van mają niezaprzeczalne zalety, jednak mimo to zainteresowanie nimi sukcesywnie maleje, a oferta rynkowa stopniowo się kurczy.
Od stycznia do końca września klienci w Polsce zarejestrowali łącznie 9417 nowych samochodów typu mikrovan, minivan, van oraz kombivan. Uzyskany rezultat okazał się o prawie 21% gorszy od tego, jaki padł w analogicznym okresie ubiegłego roku (11 900 rejestracji).
Ranking vanów
Najczęściej rejestrowanym w naszym kraju vanem jest aktualnie Toyota Proace City Verso, która poza pozycją lidera może też pochwalić się wzrostem popularności aż o ponad 120% (2135 rejestracji). Pod względem konstrukcyjnym „japończyk” ma wiele wspólnego z takimi modelami jak Citroen Berlingo, Peugeot Rifter oraz Opel Combo.
Czołową trójkę najpopularniejszych vanów w Polsce uzupełnia ponadto Volkswagen Caddy oraz Dacia Lodgy. O ile model niemieckiej marki zanotował spadek o prawie 20%, o tyle samochód z Grupy Renault może pochwalić się wzrostem rejestracji o blisko 19%.
Van czy SUV?
Vany to samochody rodzinne o wygodnej, funkcjonalnej kabinie. Mimo swoich niezaprzeczalnych walorów praktycznych znajdują jednak coraz mniej klientów. Jak podkreśla wielu analityków rynkowych, jest to trend obserwowany nie tylko w Polsce. Rolę vanów przejmują coraz częściej SUV-y i crossovery. Choć nie oferują one tak obszernego wnętrza, to jednak zapewniają wysoką pozycję za kierownicą, co – jak pokazują badania – jest głównym powodem popularności samochodów z tego typu nadwoziem.
Producenci vanów próbują zwabić klientów, modyfikując swoją ofertę modelową. Dobrym przykładem jest rumuńska marka z Grupy Renault, która w przyszłym roku wprowadzi na rynek samochód Dacia Jogger, będący krzyżówką minivana oraz kombi. Auto wyróżnia się też zwiększonym prześwitem oraz „off-roadowymi” dodatkami.