Czym jest facelifting modelu samochodu ?
W języku angielskim wyrażenie facelifting znaczy mniej więcej tyle, co naciągnięcie skóry twarzy, czy jej podniesienie i dotyczy zabiegów medycyny estetycznej, mających na celu odmłodzenie wyglądu pacjenta. Dokładnie tym samym jest facelifting danego modelu samochodu po kilku latach jego rynkowego żywotu.
Facelifting auta przeprowadzany jest po to, żeby utrzymać sprzedaż modelu na dobrym poziomie, a do następnej generacji modelu pozostaje jeszcze kilka lat. Planując zakup samochodu, pod uwagę bierzemy wiele czynników, w tym także rocznik modelu danego auta. I tu okazuje się, że popularne w swej klasie auto, wyprodukowane np. w 2016 roku, będzie się nieznacznie różniło od tego samego modelu, który opuścił fabrykę 5 lat później. Zmiany, którym „po drodze” producent poddał auto, to właśnie facelifting, czyli odświeżenie modelu.
Przed liftingiem, czy po?
Podczas zakupu używanego auta, dobrze jest, żeby kupujący był zorientowany, jaki model chce kupić, jakim dysponuje budżetem, jaki typ nadwozia go interesuje i jaki napęd. Kiedy ww. czynniki mamy określone, można zastanowić się, czy kwota jaką dysponujemy, pozwoli na zakup auta w wersji sprzed faceliftngu (a więc starszego), czy po (czyli nowszego). Warto pomyśleć o aucie, które przeszło facelifting, gdyż zwykle (choć nie zawsze) prezentuje się lepiej od modelu przedliftingowego. Może mieć np. bogatsze wyposażenie.
Wybór auta przed czy poliftingowego dotyka czasem również nabywców nowych samochodów. Dzieje się tak, gdy model w wersji poliftingowej jest już na rynku, a jednocześnie sprzedawcy mają jeszcze w swych magazynach egzemplarze sprzed liftingu. Wbrew pozorom wybór nie jest jednoznaczny na rzecz nowszej wersji. Egzemplarz przedliftingowy jest wówczas przeważnie tańszy (czasem znacznie), a nowa wersja nie zawsze uzasadnia wyższą cenę. Często facelfting (zgodnie z nazwą) dotyczy kosmetycznych zmian w nadwoziu pojazdu, a te niekoniecznie muszą nam się podobać.
Jakie korzyści?
Korzyści z zakupu auta po faceliftingu mogą być jednak spore. Kupując taki model otrzymujemy często atrakcyjniejszą wersję, niż pierwotna; gdy za kilka lat będziemy szukali nabywcy na nasze auto w wersji po faceliftingu, siłą rzeczy będzie ono bardziej atrakcyjne i pożądane przez klientów.
Rok modelowy, a facelifting
Nie należy mylić pojęć facelifting oraz rok modelowy. Dane auto może mieć rok produkcji 2020, ale zostało wyprodukowane w wersji na rok modelowy 2021 i różni się od tego, wyprodukowanego w roku modelowym 2020. Nie oznacza to, że po drodze był dokonany face lifting, a jedynie, że auto może mieć zmienione drobne detale techniczne bądź wyposażenia.