Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743462610619 3.0.14

Ford Fiesta przeszedł lifting

Nowości
Zdjęcie autora - Rafał ŻaglewskiRafał Żaglewski
16 Wrz '21
Ford Fiesta przeszedł liftingŹródło: Ford

Na początku przyszłego roku do salonów trafi zmodernizowana Fiesta oraz jej sportowy wariant, czyli Fiesta ST. Poza delikatnym retuszem nadwozia dodano takie elementy jak m.in. matrycowe reflektory diodowe oraz system ostrzegający przed jazdą pod prąd.

Zmodernizowany Ford Fiesta wyróżnia się nie tylko kształtem maski silnika, która wyżej łączy się z frontem nadwozia, ale również większą górną osłoną chłodnicy. Emblemat marki umieszczono na obudowie grilla, a nie na krawędzi maski, jak w poprzedniej wersji. Dostępne w standardzie są nowe światła przednie, wykorzystujące technologię LED. Tylne lampy zyskały czarne obramowanie, natomiast opcjonalne tylne światła diodowe mają ramki w kolorze Premium Black.

W ramach face-liftingu Fiesty producent wprowadził większe zróżnicowanie w stylistyce poszczególnych linii modelowych. Odmiany Trend i Titanium charakteryzują się szerokimi górnymi osłonami chłodnicy z wyraźnymi poziomymi listwami i chromowanymi, błyszczącymi ramkami oraz bocznymi otworami wentylacyjnymi. W wersji Titanium listwy poziome górnej osłony chłodnicy są wykończone chromem tłoczonym na gorąco, które uzupełniają chromowane ramki okien. Odmianę ST-Line rozpoznamy natomiast dzięki osłonie chłodnicy z głębszą kratownicą i błyszczącym czarnym wykończeniem o strukturze plastra miodu.

Źrodło: Ford

Fiesta ST: większy moment obrotowy

Topową wersję ST wyróżnia grill o strukturze plastra miodu oraz duże otwory wlotowe po bokach. Górna osłona chłodnicy i boczne wloty powietrza Fiesty ST są wykończone w tonacji Chrystaline Grey, a dolna listwa przedniego spoilera, progi boczne, spojler tylnej klapy i dyfuzor otrzymały lakierowanie w kolorze nadwozia. Standardowe 17-calowe lub opcjonalne 18-calowe felgi mają ciemne wykończenie Magnetite, a wśród opcji kolorystycznych nadwozia pojawił się zielony odcień ST Mean Green.

Fiesta ST osiąga przyspieszenie 0-100 km/h w czasie 6,5 sekundy i prędkość maksymalną 230 km/h dzięki pracy benzynowego silnika 1.5 EcoBoost, rozwijającego moc 200 KM przy 6000 obr./min. i maksymalny moment obrotowy 290-320 Nm od 1600 do 4000 o/m. Sprężyny zawieszenia ze zmiennym kierunkiem działania oraz dwururowe amortyzatory przednie Tenneco zapewniają możliwość ostrzejszego pokonywania zakrętów, natomiast jedną z dostępnych opcji jest mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu Quaife.

Źrodło: Ford

Silniki EcoBoost z miękką hybrydą

Gama pozostałych wersji napędowych obejmuje trzycylindrowe silniki benzynowe o wachlarzu mocy od 75 do 155 koni mechanicznych. Jednolitrowe jednostki EcoBoost o mocy 125 lub 155 KM, tworzące tandem z sześciobiegową manualną skrzynią biegów, wspiera 48-woltowa instalacja elektryczna. Jak wynika z danych fabrycznych, dzięki technologii miękkiej hybrydy średnie zużycie paliwa zaczyna się od 4,9 l/100 km, co jest wynikiem o 5% lepszym niż w przypadku „zwykłej” wersji EcoBoost 1.0/125 KM. Co ciekawe, w warunkach jazdy miejskiej oszczędności mogą sięgnąć nawet około 10%.

Napęd benzynowy EcoBoost hybrid o mocy 125 KM jest także oferowany z siedmiobiegową przekładnią dwusprzęgłową Powershift. Omawiany wariant zapewnia średnie spalanie od 5,2 l/100 km według pomiaru cyklu WLTP.

Źrodło: Ford

Zastrzyk nowych technologii

Oferowane w standardzie reflektory LED integrują światła mijania i drogowe oraz światła do jazdy dziennej. Dostępne w wyższych wersjach wyposażenia matrycowe reflektory diodowe mogą również dostosować wiązkę światła do warunków panujących na drodze. Na rozszerzonej liście systemów asystenckich figuruje ostrzeżenie przez próbą wjazdu na drogę jednokierunkową „pod prąd”. Komputer korzysta z kamery zamontowanej za przednią szybą i z informacji systemu nawigacji, aby ostrzec sygnałem dźwiękowym i wizualnym, jeśli kierowca nieuważnie przejedzie obok dwóch znaków „zakazu wjazdu” na autostradzie lub drodze ekspresowej.

Podziel się ze znajomymi