Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743424867420 3.0.14

BMW

Niemcy

52

unikalnych prezentacji 360

24

wszystkich modeli

Więcej informacji
CVT 67 eDrive35 eDrive40 KM G26 Standard BMW M BEV xDrive40 4 Automatyczna-1 340 Hatchback-5d Elektryczność pakiet 81 70 sportowy 286 kWh 401
Najnowsze zdjęcia 360°
BMW 4 G22/G23/G26 BEV Hatchback i4 Standard pakiet sportowy MZobacz prezentację
Cena zakupu (brutto)od 224 500 zł Zobacz model

Publikacje BMW163

Groźna usterka w BMW X3

Groźna usterka w BMW X3

W niektórych egzemplarzach crossovera BMW jeden z przewodów 48V dynamostartera mógł zostać niewłaściwie przykręcony, co w wyniku wzrostu rezystancji kontaktowej grozi miejscowym przegrzaniem, pożarem lub nagłym wyłączeniem silnika.

Salony

Marka BMW posiada w Polsce 46 salonów. Spośród wszystkich salonów działa w kraju 46 serwisów.
Klienci mogą kupić części u autoryzowanych dealerów marki w 61 miejscach.

Mapa dealerów

BMW

  • Salony46
  • Serwisy46
  • Autoryzowani dealerzy61
  • Serwisy blacharsko-lakiernicze46
Pokaż wszystkie salony BMW

BMW konfigurator

Konfigurator BMW pozwoli Ci dowolnie wybrać opcje takie jak kolor nadwozia, felgi, tapicerkę, pakiety wyposażenia i wykończenie.

Wybierz model i konfiguruj

Informacje o marce BMW

Nazwa BMW oznacza oczywiście radość z jazdy.

Ale co dokładnie znaczy ten skrót i skąd wzięła się ta nazwa?
Skrót BMW oznacza Bayerische Motoren Werke. Z jednej strony nazwa nawiązuje do miejsca pochodzenia firmy: dzisiejszego Wolnego Państwa Bawarii. Z drugiej strony jest to wskazówka dotycząca pierwotnego asortymentu produktów BMW: silniki dla różnych obszarów zastosowań.

Historia BMW

BMW rozpoczęło swoją działalność w 1917 roku jako producent silników lotniczych. W 1923 roku pojawił się pierwszy motocykl BMW, a od 1928 roku samochody. Obecnie bardzo znane marki: Mini i Rolls-Royce również należą do BMW, zatem grupa obejmuje cały zakres modeli: od małych samochodów po superluksusowe limuzyny. Jednak to klasyczne serie modeli stanowią o potędze i globalnym zasięgu marki: serie 3 i 5 należą do najbardziej poszukiwanych modeli w swoich segmentach.
Dzisiejsza firma Bayerische Motoren Werke AG (Spółka Akcyjna) wywodzi się z przedsiębiorstwa Rapp Motorenwerke GmbH, które od 1913 roku budowało silniki lotnicze. W tym czasie motoryzacja praktycznie nie istniała. Ci, którzy musieli pokonywać duże odległości, korzystali z kolei. Poza tym w latach, w których właściwie dwukrotnie zakładano firmę Bayerische Motorenwerke, produkcja silników lotniczych była dużo bardziej opłacalna i jeszcze bardziej obiecująca niż produkcja silników samochodowych. 7 marca 1916 roku powstała firma, którą dziś znamy pod nazwą BMW. Stało się to wtedy, gdy syn wynalazcy czterosuwowego silnika spalinowego, Nikolausa Otto, Gustav Otto, który od pewnego czasu działał w tej samej branży co firma Rapp i czasami z nią współpracował, zlecił wpisanie do rejestru przedsiębiorstw spółkę Bayerische Flugzeugwerke AG. Rok później firma Rapp GmbH przyjęła nazwę BMW GmbH, a w 1918 r. została przekształcona w spółkę akcyjną (AG).

BMW to także znane motocykle

Ponieważ traktat wersalski czasowo zakazał Niemcom produkcji silników lotniczych, inżynierowie Max Friz i Martin Stolle opracowali nową linię produktów. Po to, by przeżyć, od 1923 roku firma produkowała motocykle, których podstawowa koncepcja okazała się tak udana, że w zasadzie jest kontynuowana do dziś. W następnym roku udało się w końcu powrócić do pierwotnej domeny firmy

Pierwsze samochody BMW

W 1928 r. sprzyjające okoliczności pozwoliły BMW na wykupienie firmy Fahrzeugfabrik Eisenach, która w 1898 r. wyprodukowała jeden z pierwszych niemieckich samochodów osobowych - Wartburga. Na licencji brytyjskiego Austina Seven, w 1932 r. z taśmy produkcyjnej zjechał pierwszy własny model samochodu osobowego AM1, całkiem już zaawansowany technicznie, a w 1933 r. został zaprezentowany jako niepowtarzalny, autorski samochód tego producenta model BMW 303. To BMW zbudowało najbardziej sportowy samochód 1938 roku, model 328. Silnik o mocy 80 KM rozpędzał auto do prędkości maksymalnej 150 km/h.
W latach trzydziestych firma wyprodukowała kilka udanych modeli samochodów, ale w czasie wojny całkowicie skoncentrowała się na produkcji silników dla lotnictwa. Po zakończeniu wojny zakład produkcyjny samochodów BMW w Eisenach znalazł się w radzieckiej strefie okupacyjnej. Ponadto, główna fabryka w Monachium została zlikwidowana. I tak firma musiała przestawić działalność na naprawy pojazdów dla wojska amerykańskiego i produkcję… garnków do gotowania.
W 1948 roku wznowiono produkcję motocykli, a trzy lata później z dumą zaprezentowano pierwszy powojenny samochód osobowy - model BMW 501 z sześciocylindrowym silnikiem rzędowym o pojemności 2 litrów, do którego dołączył w 1954 roku model BMW 502, który napędzany był pierwszym ośmiocylindrowym silnikiem skonstruowanym w Niemczech po II wojnie światowej. Silnik V8 z 1954 roku miał pojemność skokową 2,6 litra. Wersja ta została uzupełniona w 1955 roku o 3,2-litrową wersję dla BMW 502. Moc wynosiła 120 KM i została podniesiona do 140 KM w 1957 roku. Moc 3,2-litrowego V8 została zwiększona do 160 KM w 1961 r. w BMW 3200 S. Wszystkie pojazdy miały napęd na tylne koła i w pełni zsynchronizowaną czterobiegową skrzynię biegów z drążkiem zmiany biegów przy kierownicy, a od lutego 1963 r. z drążkiem zmiany biegów poza kierownicą. Niestety, w owym czasie BMW nie miało nic do zaoferowania błyskawicznie rosnącej, aspirującej klasie średniej. Na niejako drugim biegunie pojawił się model BMW Isetta, który był mikrosamochodem, trójkołowcem, produkowanym w latach 1955-1962. Producent określił ten pojazd, który miał być sklasyfikowany pomiędzy motocyklem a samochodem, jako motocoupé.
Dylemat związany z koniecznością opracowania samochodu klasy średniej i dla klasy średniej, bez możliwości sfinansowania go w jakikolwiek sposób, nagle zniknął, gdy przemysłowiec Herbert Quandt wniósł niezbędny do tego kapitał. W 1962 r. udana tzw. Nowa Klasa (Neue Klasse), seria sedanów oraz coupé produkowanych w latach 1962–1977 weszła do produkcji seryjnej. Przejęcie firmy Hans Glas GmbH w Dingolfing w 1967 roku oznaczało ważną ekspansję. W latach 1970 - 1993, zatrudnienie wzrosło z ponad 20 000 do około 70 000 pracowników. Asortyment produktów i sprzedaż rozwijały się odpowiednio szybko i harmonijnie – wreszcie historia sukcesu bez dramatycznych wydarzeń. To była naprawdę długa i dość kręta droga do dzisiejszej wielkości.

BMW dzisiaj

To marka globalna. Aktualny program BMW obejmuje zarówno małe samochody serii 1 i klasyczne serie 3, sportowe samochody rodzinne serii 5 lub 6, luksusowe samochody serii 7 oraz samochody terenowe X3 i X5. M3, MZ4, M5 i M6, które zostały zaprojektowane z myślą o sportowych wymaganiach. Oprócz silnika, te mocniejsze wersje są również dostosowane konstrukcyjnie do wysokich osiągów i są uważane przez wielu za uosobienie samochodu sportowego. Zgodnie z mottem Twoje życzenie jest dla nas rozkazem każdy model BMW może zostać specjalnie skonfigurowany - zarówno wyposażenie, jak i silnik - według specyfikacji klienta. W systemie wielostronnego wyboru (Multiple-Choice-System), a to: Coupe, Limuzyna, Kabriolet lub Touring, można wybrać wersję zgodnie z indywidualnymi wymaganiami i upodobaniami. BMW zyskało również szczególną popularność dzięki stworzeniu w 2010 roku submarki BMW i oraz pierwszemu całkowicie elektrycznemu modelowi BMW i3 oraz hybrydowemu samochodowi sportowemu BMW i8. Firma BMW wkroczyła w rok 2021 z ambitnymi celami dotyczącymi wzrostu i rentowności, a w najbliższych miesiącach na drogi wyjadą pierwsi prekursorzy jej dalekosiężnej ofensywy technologicznej. Fabrykę opuszczą niebawem pojazdy BMW serii 3 facelift, BMW iX, kolejna generacja serii 5 G60, M2 i M3 Touring. Od połowy bieżącej dekady, nowa generacja modeli podniesie mobilność klasy premium na nowy poziom technologiczny.