Ineos Grenadier 4x4 wchodzi do gry

Nowości
25 Lis '21
Piotr Mieszkowski
Źródło: Ineos Automotive

Ineos Grenadier nieprzypadkowo wygląda jak kopia Land Rovera Defendera. Jim Ratcliffe, brytyjski miliarder, postanowił uratować legendarną terenówkę i tak powstał Grenadier 4x4.

Marka Land Rover w 2015 roku z uwagi na wyśrubowane przepisy dotyczące emisji spalin, bezpieczeństwa i inne surowe normy, podjęła decyzję o wycofaniu z produkcji kultowej, choć nie idealnej terenówki, jaką był wytwarzany od 1983 do 2016 roku model Defender. Wówczas podniósł się na świecie lament fanów Defendera. W 2018 roku wypuszczono krótką serię z okazji 70. urodzin modelu i auta te sprzedały się na pniu, mimo wysokiej ceny, wynoszącej 150 tys. funtów. Wprowadzony na rynek w 2019 roku Defender IV generacji z toporną, kultową terenówką ma już wspólną tylko nazwę i jest luksusowym SUV-em naszpikowanym elektroniką, o dużych możliwościach terenowych, ale to już nie ten poczciwy Defender, co przez dziesięciolecia. Znalazł się jednak pomysłodawca na to, jak choć częściowo uratować popularnego Land Rovera.

Źródło: Ineos Automotive

Nowe życie kultowego Defendera ?

Będący fanem „starego” Defendera miliarder i właściciel koncernu chemicznego Ineos zapragnął dać tej kultowej terenówce drugie życie i chciał odkupić od Land Rovera prawa do produkcji modelu Defender. Przedstawiciele brytyjskiej marki nie byli jednak zachwyceni pomysłami Ratcliffe'a i próbowali zablokować jego plany na drodze prawnej, co jednak im się nie udało. Brytyjczyk utworzył firmę Ineos Automotive i nawiązał współpracę ze specjalizującą się w opracowywaniu i produkcji aut terenowych austriacką firmą Magna (niegdyś Magna-Steyr). Warto dodać, że Magna na zlecenie Mercedesa produkuje model G, czyli kultową Gelendę (Geländewagen). Co ciekawe, twórca Ineos Automotive, mimo iż sam jest zwolennikiem brexitu, aby mieć gdzie produkować swojego Grenadiera, kupił od koncernu Daimler AG fabrykę we francuskim Hambach, w której wciąż produkowane są samochody marki Smart.

Źródło: Ineos Automotive

Kiedy nie brak środków na realizację projektu i współpracuje się z najlepszymi w branży motoryzacyjnej, opracowanie i wprowadzenie na rynek nowego modelu, a nawet nowej marki, nie może się nie udać. Ineos Grenadier, czyli ulepszony legendarny Defender, oferowany będzie z benzynowymi i wysokoprężnymi silnikami sześciocylindrowymi od BMW współpracującymi z automatycznymi skrzyniami marki ZF. Nie jest wykluczone stworzenie wersji z napędem elektrycznym, a na nawet wodorowym. Auto bazuje na klasycznej ramie skrzynkowej i ma zawieszenie ze sztywnymi mostami. Stary poczciwy Defender, choć sprawdzony w terenie, miał wiele wad, jak choćby niedbałe wykonanie. Grenadier ma kontynuować najlepsze tradycje kultowego poprzednika, jednak wady tego ostatniego mają zostać wyeliminowane.

Źródło: Ineos Automotive

Pierwsze dostawy Grenadiera latem 2022 r.

Przed wprowadzeniem Grenadiera 4x4 na rynek w lipcu 2022 roku Ineos Automotive zamierza podpisać umowy z partnerami detalicznymi i partnerami obsługi posprzedażowej na całym świecie w celu ustanowienia do 200 punktów sprzedaży i obsługi serwisowej. Partnerzy ci będą realizować najwyższej klasy globalny plan obsługi posprzedażowej, opracowany w ostatnich trzech latach przez Ineos we współpracy z firmą Robert Bosch GmbH. Trzon sieci serwisowej będą stanowić partnerzy detaliczni, a dodatkowy zasięg geograficzny zapewnią wyselekcjonowane punkty Bosch Car Service. W całej Europie kontynentalnej Ineos planuje otwarcie 70 placówek.

Rozbudowana sieć serwisowa ma sprawić, że większość klientów nigdy nie znajdzie się dalej niż 50 km od autoryzowanej stacji obsługi Ineos. Właściciele potrzebujący wsparcia w bardziej odległych miejscach będą mieć dostęp do 10 tys. punktów Bosch Car Service w 150 krajach. Jeśli na głównych rynkach zdarzą się miejsca, w których części nie są dostępne od ręki, Ineos zobowiąże się dostarczyć je w ciągu 24 godzin.  - Klienci na naszych głównych rynkach będą mogli kupić Grenadiera online, co obejmuje także zorganizowanie odpowiedniego finansowania oraz przyjęcie w rozliczeniu używanego pojazdu. Doskonale rozumiemy, że większość osób będzie przed zakupem chciała odbyć jazdę próbną, a do tego niezbędna jest rozległa sieć placówek stacjonarnych - powiedział Mark Tennant, dyrektor handlowy w Ineos Automotive.

Źródło: Ineos Automotive

Obsługa Ineosa w Bosch Car Service

W celu dobrej organizacji obsługi posprzedażnej i serwisu modelu Grenadier, Ineos nawiązał współpracę z firmą Bosch, zaś usługami serwisowymi zajmą się wybrane placówki sygnowane Bosch Car Service. Z uwagi na strategiczne partnerstwo w kwestii napędów z BMW, nie jest wykluczona współpraca serwisowa Ineosa i bawarskiej marki na wybranych rynkach.

Grenadier 4x4 także w Polsce

Ineos Grenadier 4x4 oferowany będzie także w Polsce, gdzie brytyjska marka planuje utworzenie 2-3 punktów sprzedaży. Salony Grenadiera powstaną najprawdopodobniej w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. Serwisem nowej terenówki, tak jak w innych krajach, zająć się mają starannie wyselekcjonowane warsztaty pod szyldem Bosch Car Service.

Źródło: Ineos Automotive

Ineos przyjmuje zamówienia

Brytyjska firma otwiera internetowe rezerwacje na model Grenadier. Jak zapewniają jej przedstawiciele, do tej pory już około 75 tys.  osób wyraziło zainteresowanie zakupem i należy do grona potencjalnych nabywców pojazdu. Ci klienci będą mogli zarezerwować samochód już od 30 września przez oferowany im na wyłączność okres dwóch tygodni. Od 14 października rezerwacje będą otwarte dla wszystkich chętnych na stronie. Dostawy aut rozpoczną się w lipcu 2022 roku, zaś ceny w Niemczech zaczynać się będą od 59 tys. euro, czyli ok. 274 tys. zł. Ceny w Polsce nie są jeszcze potwierdzone