Warto rozwijać umiejętności bezpiecznej jazdy

Porady
30 Wrz '22
Darek Balcerzyk
Źródło: BMW Driving Experience

Nadeszła jesień, warunki na drogach stają się coraz trudniejsze, najwyższa zatem pora na przypomnienie sobie (a może nauczenie się) podstaw bezpiecznej jazdy. Droga publiczna nie jest oczywiście właściwym miejscem na tego rodzaju ćwiczenia, lepiej wykonywać je na specjalnym torze pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

Niezależnie czy jesteś młodym kierowcą, który prawo jazdy uzyskał kilka tygodni bądź kilka miesięcy temu, czy też starym wyjadaczem dróg i bezdroży, stałe szlifowanie umiejętności jazdy samochodem należy do twoich obowiązków.

Źródło: BMW Driving Experience

Samo zdanie egzaminu na prawo jazdy nie oznacza bowiem, że świeżo upieczony posiadacz dokumentu uprawniającego do prowadzenia samochodów, wszystko już umie i wie. Tak naprawdę to dopiero początek jego przygody za kierownicą. Czy będzie ona piękna, długa i bezproblemowa, czy też nieoczekiwanie zmieni się w koszmar, zależy w dużym stopniu od umiejętności każdego użytkownika drogi. Im więcej z nich będzie poprawiać swą technikę jazdy, tym podróżowanie samochodem stanie się bezpieczniejsze i przyjemniejsze.

Źródło: BMW Driving Experience

Chętni na szkolenie mogą wybrać jedną z wielu szkół czy akademii doskonalenia jazdy, powiązanych często z konkretną marką, takich jak np.: Akademia Jazdy Opel, Skoda Auto Szkoła, Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault, Szkoła Jazdy Subaru, Porsche Experience, czy BMW Driving Experience. Można też skorzystać ze szkolenia techniki jazdy oferowanego przez tory treningowe, np. Tor Modlin, Driveland w Słabomierzu, Tor Łódź, Akademii Kierowcy – ODTJ w Międzychodzie, czy Akademii Toru Poznań.

Źródło: BMW Driving Experience

Oferują one naukę zarówno klientom instytucjonalnym (np. kierowcom firmowych flot), jak i indywidualnym. Szkolenia odbywają się na różnych poziomach, od podstawowego, przez zaawansowany, do sportowego. Warto jednak, nawet jeśli jesteśmy długoletnimi posiadaczami prawa jazdy, zacząć od podstaw, gdyż to one właśnie często decydują o szybkości i skuteczności reakcji kierowcy w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach. Nawet tak, z pozoru banalne czynności, jak zajęcie prawidłowej pozycji za kierownicą, czy opanowanie sztuki właściwego zapięcia pasów mogą wzbogacić wiedzę niejednego kierowcy.

Źródło: BMW Driving Experience

Stałym elementem szkoleń jest nauka hamowania awaryjnego, ćwiczenia zmiany pasa ruchu, omijania przeszkody, opanowania podsterowności, opanowania auta przy poślizgu tylnej osi, techniki skrętu, prawidłowego dobierania toru jazdy i znaczenia obserwacji drogi na bezpieczeństwo jazdy, operowania pedałem gazu oraz jego wpływu na dociążanie i odciążanie przedniej/tylnej osi podczas jazdy.

Warto skorzystać z płyty poślizgowej wyposażonej w tak zwany szarpak do nauki opanowania poślizgu nadsterownego. Okrągła płyta poślizgowa umożliwia natomiast trening zachowania, gdy auto wpada w poślizg podsterowny lub nadsterowny. Kurtyny wodne pomagają w nauce zachowania kontroli nad autem na śliskiej nawierzchni.

Źródło: BMW Driving Experience

Aby utrwalić dobre nawyki i wyrobić odpowiednią pamięć mięśniową kierowcy, każde ćwiczenie powtarzane jest wiele razy, zgodnie z rzymską dewizą repetitio est mater studiorum („ćwiczenie czyni mistrza”).

Efekt? Całodzienne szkolenie poprawia wiedzę i umiejętności niezbędne w użytkowaniu samochodu. Oczywiście, zostaną one z kierowcą na dłużej pod warunkiem, że będzie je stosował w codziennej praktyce i od czasu do czasu odświeży je pod profesjonalnym okiem instruktora.

Źródło: BMW Driving Experience

Na koniec osobista refleksja. Zauważyłem, że jako kierowcy z kilkudziesięcioletnim stażem, a dodatkowo długoletniemu dziennikarzowi motoryzacyjnemu, czasem włącza mi się za kierownicą tryb „wszystko widziałem, wiem wszystko, wszystko umiem”, co nigdy nie sprzyja bezpiecznej jeździe.

Źródło: BMW Driving Experience

Udział w szkoleniu BMW Driving Experience na Torze Modlin przyniósł w moim przypadku nie tylko opisane powyżej efekty, ale też skutecznie wybił mnie z samozadowolenia odnośnie własnych umiejętności za kierownicą. Co ciekawe, okazało się również, że część wiedzy, którą przyswoiłem dawno temu podczas kursu na prawo jazdy zdążyła się w międzyczasie zdezaktualizować. Warto się szkolić.