Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743462610619 3.0.14

Hyundai

Korea Południowa

54

unikalnych prezentacji 360

36

wszystkich modeli

Więcej informacji
KM Ioniq I ²⁰²⁵ N Automatyczna-1 5 Elektryczność 650 Performance 84 Hyundai kWh SUV-5d
Najnowsze zdjęcia 360°
Hyundai Ioniq 5 IBEV SUV N PerformanceZobacz prezentację
Cena zakupu (brutto)od 214 900 zł Zobacz model

Publikacje Hyundai245

Salony

Marka Hyundai posiada w Polsce 67 salonów. Spośród wszystkich salonów działa w kraju 67 serwisów.
Klienci mogą kupić części u autoryzowanych dealerów marki w 67 miejscach.

Mapa dealerów

Hyundai

  • Salony67
  • Serwisy67
  • Autoryzowani dealerzy67
  • Serwisy blacharsko-lakiernicze50
Pokaż wszystkie salony Hyundai

Hyundai konfigurator

Konfigurator Hyundai pozwoli Ci dowolnie wybrać opcje takie jak kolor nadwozia, felgi, tapicerkę, pakiety wyposażenia i wykończenie.

Wybierz model i konfiguruj

Informacje o marce Hyundai

Pod koniec XX wieku nikt chyba jeszcze nie stawiał na firmę Hyundai jako na potencjalnie dużego gracza na światowym rynku motoryzacyjnym. Wydaje się, że dopiero XXI wiek przyniósł tej południowokoreańskiej marce dynamiczny rozwój technologiczny i ekonomiczny. Obecnie Hyundai Motor Company posiada w swojej ofercie nie tylko samochody osobowe, ale też SUV-y, vany, auta dostawcze i ciężarowe. Sprzedaje swoje wyroby na całym świecie i nie ma żadnych kompleksów, konkurując z największymi markami samochodowymi naszych czasów.

Hyundai – historia i rozwój marki

Firma Hyundai Motor Co. Ltd. powstała jako oddział większego przedsiębiorstwa Hyundai Group w dniu 29 grudnia 1967 roku. Już rok później rozpoczęto produkcję pierwszego samochodu Hyundai – Cortiny, który był wytwarzany na licencji Ford i prawie dokładnie odwzorowywał amerykańskie auto o tej samej nazwie. Zresztą współpraca Koreańczyków z Fordem trwała dość długo, bo aż do 1985 roku.

Samochodem, który pomógł zaistnieć marce Hyundai na światowych rynkach, był dopiero model Pony, wdrożony do produkcji w roku 1975. Jego prezentacja odbyła się na 55. targach motoryzacyjnych w Turynie, przy czym nie był to jedyny włoski akcent związany z tym modelem auta. Nie każdy wie, że Włosi stali również za projektem nadwozia samochodu, a konkretnie była to firma Italdesign, reprezentowana przez samego Giorgio Giugiaro.

Hyundai Pony był autem kompaktowym, napędzanym silnikami zapożyczonymi z Mitsubishi, natomiast skrzynie biegów dostarczał Ford. Był to pierwszy pojazd wyprodukowany w Korei Południowej, który wszedł do sprzedaży globalnej. W roku 1976 rozpoczęto eksport do Ameryki Południowej, a w 1978 – do Europy Zachodniej, Australii i Nowej Zelandii. W swojej historii Hyundai Pony doczekał się czterech generacji, które były wprowadzane do produkcji kolejno w latach: 1975, 1982, 1985 oraz 1989.

Godnym następcą modelu Pony był Hyundai Accent, który ujrzał światło dzienne w 1994 roku. Samochód miał nieco mniejsze gabaryty niż typowe kompakty, ale był także od nich tańszy i kwalifikował się do segmentu B+. Wytwarzano go w wersjach z nadwoziem typu liftback oraz sedan. Obecnie jest produkowana już piąta generacja tego modelu i nadal cieszy się ona zainteresowaniem nabywców.

W roku 1999 Hyundai stał się posiadaczem 51% akcji firmy KIA, co umożliwiło powołanie do życia koncernu Hyundai Motor Group, który ma swoją siedzibę w Seulu. Kolejne lata (od 2002) były okresem dalszej ekspansji Hyundaia na drodze do zdobycia nowych rynków zbytu, a w szczególności rynku chińskiego.

Hyundai jako globalny koncern mógł sobie także pozwolić na zróżnicowanie oferty pod kątem poszczególnych rynków lokalnych. Proces ten został zapoczątkowany przez stworzenie w niemieckim centrum rozwojowym modelu Hyundai i30, adresowanego do europejskich nabywców. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku modeli: Eon – opracowanego i produkowanego w Indiach, a także HB20 – zbudowanego z myślą o klientach w Brazylii. W późniejszych latach Hyundai kontynuował swoją politykę dywersyfikacji, wprowadzając modele takie jak: Mistra, Reina, Celesta, Lafesta tylko na rynek chiński.

Hyundai w Europie

Zdobycie silnej pozycji na rynku europejskim było celem koncernu Hyundai już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Jak wcześniej wspomniano, ekspansja na Starym Kontynencie rozpoczęła się w 1978 r. wraz z premierą modelu Pony. Jednak naprawdę wielkie sukcesy przyszły nieco później, po stworzeniu europejskiego centrum badawczo-rozwojowego w niemieckim Rüsselheim w 2003 roku. Obiekt, wybudowany kosztem 55 mln euro, od 2006 roku zaczął pełnić funkcję Europejskiego Centrum Designu Hyundaia. Hyundai Motor Company posiada w Europie także fabrykę w czeskich Noszowicach oraz zakład produkcyjny KIA na Słowacji.

Pierwszym pojazdem Hyundaia zaprojektowanym w Niemczech był kompaktowy i30, który wszedł do produkcji w 2007 roku, a obecnie jest wytwarzana trzecia generacja tego modelu (od 2016 roku). Auto zostało wprowadzone na rynek jako pięciodrzwiowy hatchback, zbudowany na tej samej płycie podłogowej, co KIA Cee'd. W niedługim czasie włączono do produkcji i sprzedaży także wersję kombi, czyli i30 CW. Hyundai i30 od pierwszych lat produkcji posiadał dość bogate wyposażenie (ABS, ESP, sześć poduszek powietrznych, elektrycznie sterowane szyby i lusterka), a kolejne warianty wnosiły różne ulepszenia (nie tylko stylistyczne), np. reflektory nowej generacji. Z czasem pojawił się trzydrzwiowy hatchback i30, określany mianem Coupe.

Europejskie Centrum Designu zaprojektowało także modele takie jak miejski minivan ix20 oraz i20, który z założenia miał zostać następcą Getza. Obecnie jest produkowana trzecia generacja Hyundaia i20, auta ciekawego stylistycznie i napędzanego nowoczesnymi silnikami o pojemnościach od 1,0 do 1,6 l. Niestety inny znany model Hyundaia na rynek europejski – i40 – miał mniej szczęścia, a jego produkcja zakończyła się w 2019 roku. Był to rodzinny samochód klasy średniej, stylistycznie zbliżony do i30, jednak przewyższający go gabarytami. Zakończenie produkcji i40 oznaczało wycofanie się marki Hyundai z segmentu aut klasy średniej na rynku europejskim.

Hyundai – aktualna oferta i przyszłość marki

Aktualna oferta marki Hyundai obejmuje szeroką gamę samochodów. Klienci mają do wyboru klasyczne auta osobowe (od mniejszych: i10, i20, poprzez kompaktowe i30, aż do największej Elantry), SUV-y (Bayon, Kona, Tucson, Santa Fe) oraz paletę pojazdów elektrycznych i hybrydowych. W tej ostatniej grupie znajdziemy m.in. modele Ioniq, Kona, Tucson i Santa Fe, przy czym każde z tych aut dostępne jest w wersji hybrydowej (połączenie napędu spalinowego z elektrycznym), zaś Ioniq i Kona także z układem w pełni elektrycznym (zasięg około 300 kilometrów na jednym ładowaniu). Dodatkowo modele Ioniq, Tucson oraz Santa Fe występują w odmianie Plug-in Hybrid (PHEV), która zgodnie z opisem producenta działa jako połączenie najlepszych cech napędu hybrydowego oraz w pełni elektrycznego.

Nowoczesne, ekologiczne technologie oraz atrakcyjny design są w branży motoryzacyjnej kluczem do sukcesu. Hyundai Motor Company niewątpliwie wyznacza nowe trendy w przemyśle samochodowym XXI wieku. Trudno dzisiaj przewidzieć, w jakim kierunku pójdzie ta południowokoreańska marka, jednak dotrzymanie jej kroku przez innych producentów będzie zapewne nie lada wyzwaniem.