Jest to jedna z najbardziej znanych marek samochodowych na świecie. Posiada fabryki w wielu krajach (m.in. w Polsce) i działa globalnie w pełnym znaczeniu tego słowa. Sprzedaż koncernu w 2020 roku przekroczyła 9,5 mln pojazdów, z czego w Europie sprzedano prawie milion (w tym pół miliona hybryd), natomiast w Polsce japońska firma wyprzedziła nawet dotychczasowego lidera rynku – Škodę, sprzedając 61 331 nowych aut osobowych. Skąd wzięły się tak rewelacyjne wyniki u producenta, który zaczynał działalność później niż inni gracze, bo w latach 30-tych XX wieku?
Toyota – historia i rozwój
Jako datę powstania firmy Toyota Motor Corporation podaje się 28 sierpnia 1937 roku, jednak początki przedsiębiorstwa założonego przez Sakichiego Toyodę i jego syna Kiichiro sięgają 1918 roku. W 1924 uruchomili oni automatyczny warsztat tkacki, zaś pod koniec lat 20-tych ich uwaga skierowała się ku motoryzacji za sprawą doświadczeń zdobytych w podróży młodszego Toyody do Europy i U.S.A. W 1933 roku utworzono w firmie dział samochodów, a pierwszy zbudowany tam silnik miał 3,4 l pojemności i sześć cylindrów. Dzięki sprzedaży praw patentowych do automatycznego warsztatu tkackiego udało się zgromadzić środki na uruchomienie produkcji pojazdów.
Pierwsze samochody skonstruowane w zakładach Toyoty oznaczono symbolami: A1, AA, SA, przy czym ten ostatni miał być niedrogim pojazdem, dostępnym dla przeciętnego Japończyka. Ważnym momentem okazało się zbudowanie w 1951 r. wzorowanego na Jeepie Willysie modelu BJ, który dał początek serii Land Cruiser. W 1955 roku pojawił się samochód o nazwie Crown, zaliczany do klasy średniej-wyższej, napędzany silnikami R4, a później także R6. Samochód produkowano w kilkunastu generacjach na przestrzeni kilkudziesięciu lat istnienia firmy.
Toyota – najważniejsze modele
Najbardziej znanym modelem Toyoty na świecie okazała się Corolla, której pierwsza generacja ujrzała światło dzienne w 1966 roku. Auto początkowo należące do segmentu małych pojazdów (B) z biegiem czasu „urosło” i stało się typowym kompaktem (segment C). Pierwsza wersja była dostępna jako 2-drzwiowe coupé, 4-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowe kombi. W kolejnych latach pojawiały się dodatkowe wersje nadwozia oraz powiększała się gama dostępnych silników. Następna generacja zajęła już drugie miejsce pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy na świecie w 1970 roku. Auto przez cały okres produkcji przechodziło liczne modyfikacje stylistyczne i techniczne, jednak zdobyło opinię solidnego i raczej dobrze się sprzedawało. Dwunasta generacja Corolli trafiła do produkcji w roku 2018 i nadal cieszy się znakomitą sprzedażą na świecie.
Inne znane modele w historii Toyoty to oprócz już wymienionych: Starlet (wytwarzana od 1973 roku), Carina (od 1970), Celica (1970-2005, odnosząca sukcesy nawet w rajdach samochodowych), a także Camry, czyli samochód klasy średniej-wyższej zaprojektowany przede wszystkim z myślą o nabywcach w U.S.A. Modelem Toyoty, który znalazł na świecie wielu nabywców, był także Yaris, czyli niewielkie auto miejskie o niskim zużyciu paliwa. Samochód produkuje się od 1999 roku, obecnie można kupić w salonach czwartą generację modelową.
Bardzo cenioną na świecie grupę samochodów w ofercie Toyoty stanowią pojazdy terenowe. Cieszą się opinią solidnych i niezawodnych, co w tym segmencie ma znaczenie podstawowe. Najważniejsze terenówki japońskiej marki to: Land Cruiser (produkowany od 1954 roku), a także mniejszy SUV, czyli RAV4 (od 1994 r. udało się sprzedać ponad 10 milionów egzemplarzy) oraz potężny i niezawodny Hilux (produkowany od 1968 r. terenowy pick-up, także z napędem na cztery koła).
W 1989 roku Toyota stworzyła swoją własną markę pojazdów luksusowych pod nazwą Lexus, która uchodzi obecnie za synonim nowoczesności, postępu i komfortu. Toyota jest także pionierem na rynku pojazdów hybrydowych. Pierwszym masowo produkowanym na świecie pojazdem z napędem hybrydowym została Toyota Prius (od 1997 roku). Nazwa dobrze oddaje charakter tego samochodu, gdyż oznacza z łaciny „wcześniejszy”, a konstrukcja zadebiutowała na długo przed pojawieniem się trendu ekologicznego w motoryzacji.
Toyota – aktualna oferta i przyszłość
W ostatnich latach Toyota stała się liderem sprzedaży samochodów osobowych nie tylko na świecie, ale także w Polsce. Aby to osiągnąć musiała zapewnić nabywcom samochody niezawodne, nowoczesne i atrakcyjne cenowo. Jakie pojazdy aktualnie figurują w ofercie Toyoty? Są to auta właściwie ze wszystkich segmentów, poczynając od tych najmniejszych (Aygo), poprzez segment B (Yaris oraz Yaris Cross), klasę kompaktów (Corolla w wersji hatchback, sedan i kombi), aż po samochody klasy średniej (Camry Hybrid) i sportowe (Supra oraz GR Yaris).
Toyota zapewnia także duży wybór SUV-ów oraz aut terenowych. Poczynając od najmniejszych są to: Yaris Cross (również w odmianie hybrydowej), C-HR Hybrid, RAV4 (dostępny jako „zwykła” hybryda lub PHEV, czyli pojazd z możliwością doładowywania akumulatora z zewnętrznego źródła prądu). Wśród większych terenówek w salonach Toyoty znajdziemy: nową generację Highlandera (Hybrid), a także znane od dawna, ale ciągle ulepszane modele Land Cruiser i Hilux. Wśród vanów/aut dostawczych swoje miejsce ma Toyota Proace, oferowana w wielu wersjach nadwozia dostosowanych do różnych potrzeb.
Ofertę japońskiego koncernu dopełnia Prius, który ponad 20 lat temu zapoczątkował hybrydową „rewolucję”. Obecnie każdy szanujący się producent samochodów chce mieć w ofercie hybrydy, jednak nie można zapominać, że to właśnie Toyota zrobiła pierwszy krok w kierunku wprowadzenia tej technologii do masowej sprzedaży. Dzisiaj firma uchodzi za lidera ekologicznych napędów i jest to tytuł w pełni zasłużony. Najnowsza generacja Priusa wykorzystuje silnik o pojemności 1,8 litra, który pozwala na całkiem dynamiczną jazdę, a dzięki ładowaniu akumulatorów podczas jazdy napęd elektryczny może być używany nawet przez 80% czasu podróży. Dzięki tym rozwiązaniom średnie zużycie paliwa w Toyocie Prius obniżono nawet do 3,4 l/100 km.
Ciekawą propozycją Toyoty, która równocześnie popularyzuje technologię wodorową, jest model Mirai. Będący czterodrzwiowym sedanem samochód zapewnia wygodne podróżowanie całej rodzinie. Jednak jego największą zaletą pozostaje ekologiczny napęd wodorowy, który dzięki zastosowaniu ogniw paliwowych umożliwia wytwarzanie energii elektrycznej w procesie wiązania wodoru zmagazynowanego w zbiornikach z tlenem zawartym w powietrzu. Tak uzyskana energia może być spożytkowana do napędzania silnika oraz do ładowania akumulatorów samochodu. Mirai zapewnia moc systemową rzędu 182 KM i zasięg około 650 kilometrów na jednym tankowaniu, a jego emisja zanieczyszczeń do atmosfery wynosi dokładnie 0 g/km!
I właśnie to ostatnie zdanie doskonale oddaje filozofię Toyoty jako lidera rynku motoryzacyjnego XXI wieku. Liczy się bowiem nie tylko sprzedaż i wysokie przychody, trzeba być prawdziwym liderem, aby wznieść się ponad wartości ekonomiczne i nieprzerwanie tworzyć nowe rozwiązania dla wyższego celu, jakim jest ochrona środowiska naszej planety.