Leasing samochodu – 20 najchętniej wybieranych modeli w Polsce

Ciekawostki
16 Maj '22
Agnieszka Gała
Źródło: Toyota

Jakie auta są najczęściej leasingowane przez przedsiębiorców w 2022 roku? Czy na wybór modelu mają wpływ problemy związane z dostępnością samochodów?

Ostatnie lata upłynęły pod wpływem pandemii Covid 19, która negatywnie odcisnęła swe piętno na rynku motoryzacyjnym zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Ograniczenia dotyczące komponentów i problemy w utrzymaniu łańcucha dostaw przyczyniły się do spadku dostępności aut. Trwająca od ponad dwóch miesięcy wojna w Ukrainie spowodowała, że po raz kolejny europejskie rynki mierzą się ekonomicznymi problemami. Popyt na auta przewyższa ich podaż, a klienci skazani są na długie oczekiwanie na wybrany model, chyba że zdecydują się na auto dostępne od ręki, nawet gdy nie w pełni odpowiada ono preferencjom nabywcy. Czy zaistniała sytuacja wpłynęła również na leasing samochodów?

Leasing samochodów styczeń-kwiecień 2022

Według danych IBRM Samar od stycznia do kwietnia br. liczba samochodów osobowych, osobowych z homologacją oraz minibusów zarejestrowanych przez firmy leasingowe oraz sektor flotowy (CFM) spadła o 10,9 procent (do 66 920 egzemplarzy) w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Spadek liczby leasingowanych aut może być spowodowany ich mniejszą dostępnością, a także nowymi przepisami obowiązującymi od początku br. Przyjęte w styczniu zmiany ograniczyły możliwość zbycia samochodu wykupionego z leasingu, wydłużyły okres, po którym nie trzeba płacić podatku - z sześciu miesięcy do sześciu lat, a także zmieniły sposób amortyzacji auta. Więcej informacji: Auta prywatne na celowniku fiskusa.

Doradca podatkowy, Martini i Wspólnicy, Maciej Kordalewski podkreśla: 

„W mojej ocenie, omawiane zmiany spowodują wzrost zainteresowania długoterminowym wynajmem samochodów. W jego przypadku nie będziemy mieli problemu z wykupem i oczekiwaniem na upływ 6-letniego terminu, jak również nie będziemy zawracali sobie głowy odpisami amortyzacyjnymi i ustalaniem wartości początkowej. Niewykluczone więc, że w związku z owymi zmianami przedsiębiorcy co 3-5 lat będą wynajmowali nowy samochód, aczkolwiek na zweryfikowanie powyższej tezy będzie trzeba zaczekać.”

TOP 20 najchętniej leasingowanych modeli w Polsce

Rankingowi najpopularniejszych leasingowanych modeli przewodzą: Toyota Corolla, Toyota RAV4, Toyota Yaris oraz Skoda Octavia. Ta „żelazna” czwórka utrzymuje się w czołówce od 2020 roku. Kolejne wysokie miejsca w tegorocznym rankingu (styczeń-kwiecień) należą do modeli: KIA Ceed, Hyundai i30, KIA Sportage, Hyundai Tucson, Skoda Superb. Wśród marek premium znalazły się dwa modele: Volvo XC60 i BMW X3.

Prezentacja 360°

Toyota Corolla Touring Sports Trek

Pokaż prezentację 360°

Analizując czołówkę najchętniej wybieranych leasingowanych samochodów w Polsce, możemy zauważyć powtarzalność modeli na przestrzeni ostatnich trzech lat. Niemniej jednak ich miejsce w rankingu różni się. Liczba rejestracji samochodów w leasingu spadła, jednak modele zajmujące cztery pierwsze pozycje pozostały bez większych zmian. W rankingu prym wiodą Toyota i Skoda. Jednak coraz częściej klienci decydują się również na marki koreańskie: Hyundai lub KIA. Niedoceniane niegdyś Koreańczyki, dziś stają się mocnymi konkurentami dla japońskich i niemieckich producentów. Atrakcyjny wygląd, starannie wykonane z dobrych materiałów wnętrze oraz konkurencyjna cena przykuwają uwagę potencjalnych klientów.

Najchętniej leasingowane modele - styczeń-kwiecień 2022, styczeń-grudzień 2021 i 2020

  Styczeń - Kwiecień 2022 Styczeń - Grudzień 2021 Styczeń - Grudzień 2020
1. Toyota Corolla Toyota Corolla Skoda Octavia
2. Toyota RAV4 Skoda Octavia Toyota Corolla
3. Toyota Yaris Toyota RAV4 Toyota RAV4
4. Skoda Octavia Toyota Yaris Toyota Yaris
5. KIA Ceed Skoda Fabia Skoda Fabia
6. Hyundai i30 Hyundai i30 Skoda Superb
7. KIA Sportage Hyundai Tucson Volkswagen Passat
8. Hyundai Tucson Toyota C-HR Dacia Duster
9. Volvo XC60 KIA Ceed Volkswagen Golf
10. Skoda Superb Skoda Superb Toyota C-HR
11. Toyota C-HR Dacia Duster Volvo XC60
12. Skoda Fabia Volkswagen Passat KIA Ceed
13. Volkswagen T-Roc Volkswagen Golf Renault Clio
14. Volkswagen Passat Volvo XC60 Volkswagen Tiguan
15. Skoda Kodiaq KIA Sportage Skoda Scala
16. Skoda Scala Volkswagen T-Roc Nissan Qashqai
17. Toyota Camry BMW 3 BMW 3
18. BMW X3 Volkswagen Tiguan Hyundai Tucson
19. Dacia Duster Toyota Aygo Audi Q5
20. Volkswagen Tiguan Audi Q5 Ford Focus

Co wpływa na wybór i wysoką pozycję w rankingu leasingowanych modeli? Czynników może być tak wiele, jak wielu jest potencjalnych klientów. Jednak do kluczowych elementów wyboru konkretnego modelu należą: jego dostępność, funkcjonalność, cena oraz atrakcyjność oferty finansowania. Leasingobiorcy wybierają zwykle auta odpowiednie do prowadzonej działalności, dostępne w krótkim czasie oraz z atrakcyjną ofertą finansowania.

Prezentacja 360°

Volvo XC60 SUV B4 R-Design

Pokaż prezentację 360°

Co może pomóc w wyborze auta? Kalkulatory finansowe.

Zakup nowego samochodu prawie dla każdej osoby jest dużym wydarzeniem. Poprzedza go żmudny okres poszukiwań idealnego modelu za odpowiednią cenę. Ofert na rynku wydaje się być wiele. Co zrobić, żeby skrócić czas i ułatwić sobie poszukiwania? Przydatnym narzędziem są różnego rodzaju kalkulatory finansowe dostępne bezpłatnie przez internet: kalkulator leasingu, kalkulator wynajmu lub kalkulator kredytu samochodowego.

Potencjalny klient może wybrać w kalkulatorze odpowiednie dla siebie parametry, takie jak wpłata początkowa (lub jej brak), miesięczna rata, okres finansowania, cena. Wyszukiwarka automatycznie pokaże aktualnie dostępne modele z uwzględnieniem wybranych preferencji. należy jednak pamiętać, że oferty finansowe są różne w zależności od banku. Zaleca się sprawdzenie finansowania u różnych operatorów.

Sprawdź konfigurator aut z aktualnymi cennikami oraz zdjęciami 360 w AutoKatalog.pl.