Jak przygotować motocykl do sezonu? Obowiązkowa lista

Porady
21 Mar '22
Agnieszka Gała
Źródło: Kawasaki

Jak przygotować motocykl, skuter, czy motorower do powrotu na drogi po zimowej przerwie? Nie jest to trudne, ale wymaga czasu. Odpowiednia konserwacja maszyny przed sezonem pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów oraz niebezpiecznych sytuacji na drodze, a także przedłuży żywotność jednośladu.

Za oknem widać pierwsze promienie słońca, temperatura w ciągu dnia utrzymuje się powyżej 5 stopni, a w oddali słychać śpiew ptaków. To już wiosna i początek sezonu motocyklowego. Zanim jednak wyruszymy na pierwszą przejażdżkę, warto się zastanowić, czy jesteśmy na nią odpowiednio przygotowani? Ponieważ jedynie dwa koła dzielą nas od asfaltu, warto poddać szczegółowej kontroli swój motocykl, skuter, czy motorower. A także odkurzyć własne umiejętności. Wbrew pozorom to nie jest tak, jak z jazdą na rowerze… wsiadasz i jedziesz. Umiejętności, których nie trenujemy po prostu zanikają.

Przygotowanie motocykla do sezonu

Krok 1 - Oględziny ogólne

Sprawdź dokładnie, czy przy motocyklu lub skuterze nie ma plam oleju lub innych smug po płynach. Jeżeli nie ma żadnych widocznych śladów wycieku, które powstały w trakcie przechowywania to znaczy, że płyny są tam gdzie powinny być. Sprawdź dokładnie okablowanie i przewody. Zdarza się, że mogły pęknąć lub zostać pogryzione przez gryzonie.

Krok 2 - Akumulator

Jeśli przygotowując maszynę do zimy zapomniałeś wyjąć akumulatora, należy sprawdzić poziom naładowania baterii. Jeżeli jest rozładowana, to konieczne jest wyjęcie akumulatora oraz naładowanie baterii.

Krok 3 - Opony

Opony są ważnym elementem każdego jednośladu. Za każdym razem, gdy wchodzisz w zakręt, ufasz tym dwóm kawałkom gumy, które utrzymują Cię na drodze, więc warto poświęcić im trochę uwagi, szczególnie na początku sezonu. Sprawdź opony pod względem ich zużycia. W przypadku widocznych pęknięć lub „łysienia’, czyli nadmiernego starcia, opony należy jak najszybciej wymienić. Na koniec sprawdź ciśnienie i odpowiednio napompuj.

Źródło: IBRM Samar
Motocykl, przygotowanie do sezonu: sprawdź zużycie opon uzupełnij ciśnienie

Krok 4 - Olej oraz płyny hamulcowe

Nowy sezon to dobry czas na wymianę oleju. Osoby, które nie mają nic przeciwko mechanice, mogą zrobić to same, zgodnie instrukcjami producenta na temat rodzaju oleju oraz sposobu jego wymiany. Ponadto warto zwrócić uwagę również na filtry: oleju oraz powietrza. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie płynów hamulcowych. Ich ilość powinna znajdować się pomiędzy zaznaczonymi na zbiornikach poziomami: niskim i wysokim. Jeśli poziom jest za niski, trzeba go uzupełnić (zgodnie z instrukcją producenta). Następnie trzeba sprawdzić w jakiej kondycji sa klocki hamulcowe.

Źródło: Wheels
Sprawdź naciąg łańcucha motocyklowego

Krok 5 - Łańcuch, pasek napędowy

Zwisanie łańcucha to normalne zjawisko w motocyklu, a więc pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić to jego napięcie. Zwis można określić ręcznie przez podniesienie łańcucha. Wysokość przy uniesieniu nie powinna przekraczać 3-4 cm. Jeśli łańcuch przekroczył już maksymalny próg, a my będziemy go nadal eksploatować może pęknąć podczas jazdy i zablokować koła. Łańcuch należy cyklicznie czyścić i nie doprowadzać do nadmiernego wysuszenia. Pasek napędowy, który jest używany zamiast łańcucha, na przykład w motocyklach Harley-Davidson, sprawdzamy tak samo jak łańcuch. Jedyna różnica polega na tym, że dopuszczalne ugięcie jest znacznie mniejsze - do 2 cm.

Krok 6 - Oświetlenie

Oświetlenie motocykla, czy skutera jest niezbędnym elementem jazdy. Włączone światła do jazdy dziennej są nie tylko obowiązkiem każdego uczestnika ruchu drogowego, ale sprawiają, że jesteśmy bardziej widoczni. Ważne jest, aby dobrze sprawdzić wszystkie elementy oświetlenia: od reflektora przedniego przez kierunkowskazy, aż po tylne światło.

Źródło: IBRM Samar
Motocykl: przygotowanie do sezonu - sprawdż oświetlenie

Krok 7 - Badanie techniczne pojazdu

Badanie techniczne jednośladu stanowi obowiązek, jeżeli poruszamy się w ruchu drogowym. Jeżeli nie chcemy zostać ukarani mandatem, musimy pamiętać o jego wykonaniu. Ubezpieczenie OC jest również obowiązkowe dla posiadaczy skuterów, motocykli i motorowerów.

Powyższe działania są obowiązkowe przed rozpoczęciem długo wyczekiwanego sezonu motocyklowego, jeśli chcemy cieszyć się bezproblemową i bezpieczną jazdą. Jeżeli nie jesteśmy specjalistami i nie chcemy zawracać sobie głowy indywidualną konserwacją maszyny, należy wybrać się do mechanika lub autoryzowanej stacji obsługi. Po przygotowaniu maszyny, dobrze przypomnieć sobie technikę jazdy. Można zrobić to samemu na pustym placu lub pod okiem instruktora jazdy. Poświęcone temu dwie lub cztery godziny mogą okazać się bezcenne. Przypomną o zapomnianej przez zimę technice jazdy oraz poprawią jej styl.

Sprawdź również: Kask motocyklowy – wybierz odpowiedni do stylu jazdyRękawice motocyklowe: jakie wybrać?

Tagi