Nowe Bugatti Tourbillon 2026 – jak w zegarku!

Nowości
2 Sie '24
Rafał Żaglewski
Źródło: Bugatti

Oto godny następca Bugatti Chirona. Nowe auto producenta z Molsheim otrzymało napęd hybrydowy PHEV o zawrotnej mocy 1800 koni mechanicznych. Na rynek trafi jedynie 250 maszyn, ceny zaczynają się od 4,5 miliona euro w górę.

Proporcjami nadwozia i stylistyką zewnętrzną reprezentujące segment aut supersportowych Bugatti Tourbillon przypomina swojego bezpośredniego poprzednika. Jest bardzo nisko zawieszone, osłona chłodnicy wygląda jak podkowa, przymrużone oczy reflektorów nasuwają skojarzenia z egzotycznym drapieżnikiem, a boczne drzwi wraz z błotnikami zamknięto w coś na kształt półelipsy. Ten ostatni element graficzny stanowi linię podziału dla dobrze znanego miłośnikom motoryzacji dwukolorowego lakierowania.

Źródło: Bugatti

Jednak nowe Bugatti ma ambicję być czymś więcej niż tylko zabawką do szybkiej jazdy. Dlatego kabinę pasażerską umeblowano w luksusowym stylu. Na konsoli środkowej nie brak elementów ozdobionych skórą, karbonem, kryształowym szkłem i aluminium. Wzrok kierowcy przykuwają trzy umieszczone na klasycznej tarczy wskaźniki, które są dziełem szwajcarskich zegarmistrzów.

Nowe Bugatti Tourbillon 2026 – napęd i osiągi

Warto dodać, że nazwa modelu Bugatti została zaczerpnięta z terminologii stosowanej przez producentów ekskluzywnych czasomierzy. Napęd zapewnia autu hybryda PHEV, oparta na szesnastocylindrowym silniku wolnossącym. W przeciwieństwie do ośmiolitrówki W16 cylindry są teraz ustawione w układzie V. Jednostka o pojemności skokowej 8,3 litra rozwija maksymalnie 1000 KM oraz do 900 niutonometrów momentu obrotowego. Wsparcie stanowią trzy silniki elektryczne o łącznej mocy 800 koni. Energia do ich zasilania płynie z akumulatorów trakcyjnych 25 kWh (instalacja 800 V).

Źródło: Bugatti

Jak podaje producent w swojej dokumentacji, Tourbillon może w trybie elektrycznym rozwinąć zasięg około 60 kilometrów na jednym ładowaniu. Większość struktury pojazdu wyprodukowano z włókien węglowych. Dzięki tym (oraz wielu innym) zabiegom konstruktorów auto waży mniej niż przykładowo Bugatti Chiron. Dane techniczne robią wrażenie! Po starcie Tourbillon osiąga prędkość 100 km/h w dwie sekundy, 200 km/h w pięć, a 300 km/h – w niecałe dziesięć. Najszybciej kierowca rozpędzi maszynę do 445 km/h.

Źródło: Bugatti

Na koniec warto przypomnieć, że w Polsce lokalnym importerem i dealerem marki Bugatti jest Grupa Pietrzak z Katowic.

Tagi