Ładowanie samochodu elektrycznego i hybrydowego
Jak przebiega ładowanie baterii samochodu elektrycznego BEV? Jak ładuje się baterię samochodu hybrydowego PHEV? Z jakich ładowarek można korzystać?
Samochody elektryczne BEV wyposażone są w baterie litowo-jonowe, litowo-polimerowe albo inne (ciągle wprowadza się nowe technologie, mające na celu obniżenie ceny lub zwiększenie pojemności). Bateria to jedyne źródło zasilania silnika elektrycznego i główne źródło zasilania elektryki i elektroniki samochodu (podczas postoju rolę tę przejmuje akumulator startowy 12V). Bateria umieszczona jest płasko pod podłogą samochodu. Jej ogniwa są chłodzone lub ogrzewane, w zależności od potrzeby, przez rozbudowany układ wykorzystujący płyn chłodniczy na bazie glikolu. W starszych samochodach chłodzenie baterii łączono także z klimatyzacją.
Samochody hybrydowe PHEV wyposażone są w napędy spalinowo-elektryczne. Głównym napędem nadal jest silnik spalinowy, ale przy mniejszych prędkościach (miejskich) na dystansach do kilkudziesięciu kilometrów (najczęściej do 50-70) rolę napędu przejmuje silnik elektryczny. Obydwa silniki (spalinowy i elektryczny) korzystają z tej samej skrzyni biegów. Źródłem zasilania dla silnika elektrycznego jest bateria litowo-jonowa, która może być zamontowana w bagażniku albo pod tylnymi siedzeniami auta. Jest ona również chłodzona. Kiedy należy naładować baterię samochodu elektrycznego albo hybrydowego?
Stopień naładowania baterii jest stale kontrolowany przez elektronikę samochodu, a kierowca musi reagować na wskazania systemów pokładowych. Powinien stosować się do podstawowej zasady, która pozwala utrzymać baterię w odpowiednim stanie przez dłuższy czas. Nie należy doprowadzać do całkowitego rozładowania baterii auta (do zera) i nie należy ładować baterii do pełna, tylko do 80 procent pojemności.
Gniazdo ładowania
Każdy samochód elektryczny i hybrydowy PHEV wyposażony jest w gniazdo ładowania. Jest ono ukryte pod zamykaną klapką. Sposób jej otwierania jest charakterystyczny dla konkretnego modelu auta. Niektóre klapki można otworzyć tylko zdalnie, z wnętrza auta albo za pomocą pilota. Inne można otworzyć ręcznie.
Gdzie znajduje się gniazdko ładowania? Może być umieszczone na jednym z boków, w tylnej części auta, z tyłu albo z przodu samochodu. Wszystko zależy od producenta danego modelu pojazdu.
Przewód do ładowania
Producent samochodu dostarcza oryginalny przewód do ładowania auta. Tylko stosowanie takich przewodów pozwala na zachowanie maksimum bezpieczeństwa. Pamiętaj! Jeśli Twój przewód nosi jakiekolwiek oznaki uszkodzenia – wymień go jak najszybciej na nowy.
W jaki sposób można naładować baterię auta elektrycznego albo hybrydowego?
Aby naładować baterię auta elektrycznego albo hybrydowego PHEV, można skorzystać z następujących opcji:
• Zwykłego gniazdka domowego 230V – to rozwiązanie najprostsze, ale równocześnie ładowanie trwa najdłużej. Bateria ładowana jest prądem przemiennym AC. To w miarę dobre rozwiązanie dla samochodu PHEV, gdzie bateria jest niewielka.
• Ładowarki domowej – tzw. wallboxa. To niewielkie urządzenie elektryczne, które można zamontować np. w garażu. Znacząco skraca ono czas ładowania – do kilku godzin. Wymaga jednak podłączenia tzw. siły, czyli instalacji o napięciu 600V. Bateria ładowana jest prądem zmiennym AC.
• Wolnostojącej stacji ładowania, oferującej ładowanie prądem zmiennym AC i stałym DC. Ładowarki tego typu można znaleźć na stacjach benzynowych, na specjalnych stacjach ładowania przy autostradach i głównych drogach, na parkingach w centrach handlowych itd.
Ile czasu trwa ładowanie w zależności od zastosowanej metody?
Bateria o pojemności 40 kWh
- ładowanie prądem zmiennym z gniazdka 230V – 21 godzin
- ładowanie prądem zmiennym z wallboxa – 7,5 godziny
- ładowanie prądem stałym z szybkiej ładowarki DC – 30 minut
Bateria o pojemności 95 kWh
- ładowanie prądem zmiennym z gniazdka 230V – 31 godzin
- ładowanie prądem zmiennym z wallboxa – 4,5 godziny
- ładowanie prądem stałym z szybkiej ładowarki DC – 30 minut
W samochodach hybrydowych PHEV stosuje się zazwyczaj małe baterie o pojemności np. 12 kWh. Zatem to ich ładowania w zupełności wystarcza zwykłe gniazdko 230V albo wallbox.
Różne rodzaje przewodów do ładowania baterii, a dokładnie ich końcówek
Aktualnie wykorzystywane są cztery rodzaje końcówek do ładowania aut elektrycznych.
• Typ 2 – końcówka do ładowania prądem zmiennym. Stosowana przez niemal wszystkich producentów aut elektrycznych i hybrydowych.
• Tesla – złącze używane tylko w autach Tesla, przeznaczone do ładowania prądem stałym DC lub zmiennym AC z ładowarek wysokiej mocy.
• CSS – złącze stosowane do ładowania prądem stałym DC przez firmy europejskie, amerykańskie i japońskie.
• CHAdeMo – złącze stosowane przez firmy japońskie i francuskie, między innymi Nissan, Mitsubishi, Renault, Lexus itd.
Dostępne są też różne przejściówki.
Jak znaleźć stację ładowania?
Producenci aut elektrycznych i hybrydowych dostarczają specjalne nakładki na mapy nawigacji GPS, które pozwalają szybko znaleźć stację ładowania. Wiele map do dobrych nawigacji GPS także ma już stale aktualizowane POI, co pozwala sprawnie znaleźć stacje ładowania.
W stacjach szybkiego ładowania można się rozliczać na różne sposoby. Ładowanie u operatorów jest znacznie droższe, niż w przypadku domowego wallboxa.
Operatorzy stacji ładowania udostępniają też specjalne abonamenty.
Michał Lisiak