Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743498764930 3.0.14

Bagażnik w samochodzie osobowym – wszystko, co warto wiedzieć

Porady
Redakcja
13 Mar '25
Bagażnik w samochodzie osobowym – wszystko, co warto wiedzieć

Jak dobrać bagażnik do potrzeb? Na co zwrócić uwagę w kwestii bagażnika podczas wybierania auta? Czy podwójna podłoga w bagażniku to rozwiązanie sensowne? Jakie pojemności mają bagażniki współczesnych aut? Czy naprawdę potrzebujesz auta z bardzo dużym bagażnikiem?

Zazwyczaj bagażnik jest tylko dodatkiem do samochodu. Jednak są osoby, dla których pojemność i wymiary bagażnika mają kluczowe lub co najmniej bardzo ważne znaczenie przy wyborze auta.

Czym jest bagażnik w samochodzie osobowym?

Bagażnik to część ładunkowa, montowana w większości przypadków z tyłu samochodu. W większości przypadków, bo np. niektóre stare samochody spalinowe (np. poczciwy polski Fiat 126p czy Volkswagen Garbus) miały silniki z tyłu. W związku z czym bagażnik znajdował się z przodu samochodu. Rozwiązanie to powróciło we współczesnych samochodach elektrycznych BEV. Dzięki temu, że zespół napędowy (silnik elektryczny, falownik i skrzynia biegów) jest zblokowany i zabiera bardzo mało miejsca, pojazd elektryczny może mieć bagażnik i z tyłu i z przodu.

Źrodło: Photo by Kaio Alves on Unsplash

Jakie parametry opisują bagażnik w samochodzie osobowym?

Samochody osobowe różnią się wielkością bagażnika a także dostępem do niego.

Podstawowym parametrem, który określa przestrzeń bagażową samochodu jest pojemność bagażnika wyrażona w litrach. Do jej mierzenia standardowo stosowane są pudełka o wymiarach 10 x 20 x 5 cm (mają pojemność jednego litra).

Samodzielny pomiar pojemności bagażnika i porównanie go z danymi producenta może być źródłem poważnych kontrowersji, podobnie jak w przypadku fabrycznych danych o zużyciu paliwa. W rzeczywistości, w realnych warunkach eksploatacji, auto zawsze zużywa więcej paliwa lub energii niż podawał to producent samochodu.

Tymczasem w przypadku pojemności bagażnika może być odwrotnie. Rzeczywista pojemność bagażnika może być mniejsza od tej, którą deklarował producent auta.

Teoretycznie samochód typu kombi ma większy bagażnik niż sedan. Jednak porównując parametry dużych aut można się zdziwić, bo niektóre sedany mają naprawdę porządne bagażniki.

Źrodło: Photo by Swansway Motor Group on Unsplash

Bardzo ważne są wymiary, które opisują bagażnik. Sedan klasy D lub E może mieć wielki bagażnik (o bardzo dużej pojemności), jednak jego przestrzeń bagażowa jest niska, ograniczona klapą.

Kombi może mieć mniejszą przestrzeń bagażową od sedana, ale dzięki temu, że ta przestrzeń jest wysoka, można w nim przewieźć lodówkę, pralkę albo panele podłogowe.

Wiele zależy od budowy samochodu. Minivan klasy A może być bardziej pakowny od kombi klasy C lub D. Przykład? A chociażby wyjątkowo brzydki Opel Agila/Suzuki Wagon pierwszej generacji. To nic innego, jak wielkie, prostokątne pudełko na małych kołach. Można do niego zapakować pralkę, lodówkę, a nawet betoniarkę (po demontażu kół, oczywiście betoniarki, a nie auta). Byłem świadkiem takiego transportu.

Źrodło: Wikimedia Commons

„Klucz dostępu” do wnętrza leży w wysokości i szerokości nadwozia w środku, a także w wielkiej, podnoszonej do góry klapie, która otwiera dostęp do wnętrza.

Kolejnym parametrem, który w praktyce opisuje nam wielkość bagażnika jest odległość pomiędzy nadkolami we wnętrzu samochodu. W praktyce jeśli jest mała, może znacząco utrudnić przesuwanie większych rzeczy po podłodze.

Ważny jest też próg załadunku, czyli najniższa część nadwozia auta, do której mamy dostęp po otwarciu dostępu do bagażnika. Najniższy próg załadunku mają kombivany oraz kombi. Najwyższy zazwyczaj mają sedany. Próg załadunku ułatwia zapakowanie do wnętrza samochodu ciężkich rzeczy, bez konieczności ich podnoszenia.

Ostatnia rzecz, która opisuje przestrzeń bagażową auta, to dostęp do niej. Czyli klapa albo drzwi. W kombi, SUV, hatchbackach i minivanach jest to podnoszona, duża klapa, zintegrowana z tylną szybą. W kombivanach, autach terenowych i niektórych SUV mogą to być drzwi otwierane na bok. W niektórych kombivanach mogą to być nawet podwójne drzwi.

Rozwiązania, które zwiększają użyteczność bagażnika samochodu

Źrodło: Photo by Alex Moliski on Unsplash.

Producenci aut stosują wiele rozwiązań, które znacząco zwiększają użyteczność bagażników.

• Składana tylna kanapa. To dzięki niej można znacząco (czasami nawet trzy lub czterokrotnie) zwiększyć przestrzeń bagażową w samochodach z nadwowiem typu kombi, kombivan, hatchback i SUV. Kanapa może składać się jako całość, może też składać się w układzie pół na pół albo jedna trzecia – dwie trzecie.

• Demontowane tylne siedzenia. W 7 – mio lub więcej osobowych SUV, vanach i minivanach można zdemontować tylny rząd siedzeń, aby uzyskać przestrzeń bagażową.

Źrodło: Photo by Filipp Romanovski on Unsplash

• Specjalne rozwiązania w sedanach. Na przykład podnoszony otwór w kanapie, dzięki któremu można przewozić we wnętrzu auta narty. A jeśli narty, to i paczkę paneli podłogowych czy długą rurę. Pomysłowość ludzka nie zna granic.

• Podwójna podłoga. To rozwiązanie, w którym w bagażniku znajduje się specjalna podłoga, którą w razie potrzeby można zdemontować albo unieść. Tworzy ona równą powierzchnię z podłogą bagażnika, a pod nią znajduje się miniaturowa przestrzeń bagażowa, która pozwala na przewożenie co najwyżej apteczki. Ogólnie nie jest to żadne rewolucyjne rozwiązanie.

Część bagażnika nie będzie do wykorzystania

Bagażnik to miejsce, w którym musisz przewozić co najmniej kilka akcesoriów do swojego samochodu. Na pewno powinna się w nim znaleźć apteczka (nawet jeśli nie jest obowiązkowa), trójkąt ostrzegawczy i gaśnica (którą najlepiej zamocować za pomocą pasków – rzepów). Przewidujący kierowca wozi ze sobą też pompkę lub kompresor do kół, zestaw narzędzi, bezpieczniki, opakowanie oleju na dolewki, zestaw zapasowych żarówek, narzędzia do wymiany koła, płyn do spryskiwaczy. Nie można liczyć na to, że zawsze gdzieś się to kupi w razie potrzeby.

Źrodło: Photo by Jimmy Conover on Unsplash

Montaż instalacji LPG całkowicie dezorganizuje przestrzeń bagażową. Teoretycznie butlę można zamontować w miejscu koła zapasowego. A co jeśli producent nie przewidział na niego miejsca? Wówczas cylindryczny zbiornik musi znaleźć się w bagażniku. Zbiornik gazu można co prawda podwiesić pod autem, ale to niezbyt dobre rozwiązanie (z kilku względów).

Źrodło: Photo by Kevin Solbrig on Unsplash

Bagażnik to też miejsce na koło zapasowe lub chociaż dojazdowe. W hybrydach i elektrykach trzeba gdzieś przechowywać przewód do ładowania. Pewna część bagażnika zawsze będzie nie do wykorzystania. Wielbiciele muzyki w starszych samochodach musieli montować zmieniarkę CD w bagażniku. Choć miała obudowę z metalu, to i tak była delikatna i trzeba było na nią uważać.

Rozwiązania, które zwiększają funkcjonalność bagażnika

Można kupić dziesiątki rzeczy, które pozwalają zorganizować bagażnik na różne sposoby.

W bagażniku można umieścić gumową lub plastykową osłonę podłogi (bardzo praktyczne), specjalne maty, gumki z zaczepami do zabezpieczenia rzeczy ruchomych, organizery i wiele innych.

Czy naprawdę potrzebujesz auta z bardzo dużym bagażnikiem?

Źrodło: Photo by Mick Haupt on Unsplash

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz działalność gospodarczą, masz sklep, coś produkujesz, jesteś weterynarzem, czy hobbystą, możesz potrzebować dużej przestrzeni bagażowej. Na rynku jest mnóstwo samochodów osobowych z dużymi bagażnikami, mnóstwo kombivanów, vanów albo aut osobowo – dostawczych lub dostawczych z dodatkową przestrzenią dla pasażerów (z zamontowanym rzędem siedzeń).

Jeśli wyjeżdżasz na rodzinne wakacje z czterema osobami, to również możesz potrzebować auta z dużym bagażnikiem. Ale już to, że masz dziecko i będziesz wozić składany wózek wcale nie oznacza, że potrzebujesz od razu wymienić pojazd na największy van, jaki tylko jest w sprzedaży. Może i myślisz praktycznie i chcesz, żeby Twoje auto mogło przewieźć lodówkę, telewizor czy kilka worków kleju do ceramiki, ale…

Ile razy w życiu kupujesz lodówkę? Czasem lepiej dopłacić za transport z wniesieniem albo za transport materiałów budowlanych, niż wymęczyć się z ładowaniem, wyładowaniem i dodatkowo zniszczyć wnętrze auta. Nietrudno o uszkodzenia nie tylko samej podłogi, ale i elementów z tworzywa, a nawet szyb.

Źrodło: Photo by Angels for Humanity on Unsplash

Często ofiarą przewożenia wielkich rzeczy, które nie mieszczą się w środku i wymagają jazdy z półotwartą klapą bagażnika, są teleskopy klapy. Potem okazuje się, że za teleskopy musisz zapłacić więcej, niż kosztował transport ze sklepu.

Przykładowe pojemności bagażników w samochodach

Samochody małe – hatchbacki

Citroen C3 II generacji – 305 l / po złożeniu tylnej kanapy 1120 l

Opel Corsa IV – 285 l, po złożeniu tylnej kanapy 1100 l

Honda Jazz IV – 354 l, po złożeniu tylnej kanapy od 884 do 1314 l

Samochody kompaktowe

BMW 3 F30/31 – sedan 480 l / kombi 495 l, po złożeniu tylnej kanapy - 1500 l

Mercedes Benz C IV - sedan: 480 l / kombi: 490 l / po złożeniu tylnej kanapy 1510 l

Opel Astra IV - sedan: 460 – 1010 l, kombi: 500 – 1550 l

Samochody klasy średniej wyższej

Alfa Romeo Giulia sedan – 480 l

Ford Mondeo V – liftback 458–1437 , kombi 488–1605 l

Renault Talisman - sedan 608 l, kombi 572–1700 l

Samochody klasy wyższej

BMW 7 G11/G12 – sedan 515 l

SUV

BMW X3 III - 550-1600 l

Honda CRV V - 589 - 1669 l

Toyota RAV IV V - 580-1694 l

Audi Q7 I - 775 - 2035 l

Kombivan / minivan

Dacia Lodgy - 626–710 l

Volkswagen Touran II – 1040 l

Renault Scenic III – 572 l

Samochody luksusowe

Bentley Bentayga – 430 l

Hyundai Genesis I – 450 l

Volvo S80 – 480 l

Samochody elektryczne

Tesla 3 - 88 l przód i 594 l

Hyundai Ioniq 6 - 401 i 15 l przód

Polestar 4 500-1536 l tył i 15 l przód

Samochody sportowe

Audi TT II – 290 l

Honda S2000 – 240 l

Samochody klasyczne

Fiat 126p – 100 l (przód)

FSO Polonez - 300/1070 l

Polski FIAT 125p sedan – 360 l

Mercedes Benz 190 W201 - 410 l

Michał Lisiak

Podziel się ze znajomymi