Elektryczna limuzyna Mercedesa już w produkcji
W zakładach Mercedesa w Sindelfingen rozpoczęło się wytwarzanie elektrycznej limuzyny EQS. Linie montażowe w Factory 56 opuszczają już Mercedes Klasy S oraz Mercedes-Maybach Klasy S.
Choć model EQS jest bliskim krewnym nowej Klasy S, powstał na platformie dla aut w pełni elektrycznych, co pozwoliło na wprowadzenie odmiennej stylistyki. Profil z łukowatą linią dachu, wysunięta do przodu kabina i „krótki” tył sprawiają, że EQS już na pierwszy rzut oka wyraźnie odróżnia się od pojazdów zasilanych silnikami spalinowymi.
W przedniej części auta dominuje tzw. czarny panel, gdzie reflektory są połączone pasem świetlnym z czarną osłoną. Na życzenie wygląd czarnego panelu można wzbogacić o trójwymiarowy wzór gwiazdy, dostępny w połączeniu z liniami nadwozia AMG lub Electric Art. Nawiązuje on do wzornictwa oryginalnej gwiazdy Daimler-Motorengesellschaft, zarejestrowanej jako znak towarowy w 1911 roku. Jako opcję Mercedes EQS oferuje automatyczne drzwi z przodu i z tyłu. Gdy kierowca podejdzie do samochodu, najpierw wysuwają się klamki drzwi, a gdy zbliży się bardziej, jego drzwi zaczną automatycznie się otwierać.
Pierwotnie Mercedes EQS trafi na rynek w dwóch wersjach: EQS 450+ o mocy 333 KM oraz EQS 580 4MATIC o mocy 524 KM. Duży zasięg do 770 km według WLTP i moc do 524 KM sprawiają, że układ napędowy EQS spełniać powinien oczekiwania wobec limuzyny w segmencie Klasy S. Planowana jest wersja o mocy do 762 KM. Wszystkie EQS-y dysponują silnikiem elektrycznym (eATS) na tylnej osi, a wersje z 4MATIC mają jednostkę eATS również z przodu. Wraz z EQS-em debiutuje nowa generacja akumulatorów o znacznie większej gęstości energii. Większy z dwóch dostępnych akumulatorów ma użyteczną pojemność (netto) 107,8 kWh. To ok. 26 proc. więcej niż EQC 400 4Matic.
Elektryczną limuzynę Mercedesa można ładować prądem stałym (DC) na stacjach szybkiego ładowania z mocą do 200 kW. Aby zgromadzić energię potrzebną do pokonania kolejnych 300 km (WLTP), auto potrzebuje jedynie 15-minutowego podpięcia do ładowarki. W domu lub na publicznych stacjach ładowania prądem zmiennym (AC), dzięki pokładowej ładowarce EQS-a można ładować z mocą 22 kW. Model zaoferuje szereg inteligentnych programów aktywowanych automatycznie w zależności od lokalizacji oraz funkcji takich jak ładowanie ukierunkowane na ograniczenie zużycia eksploatacyjnego akumulatora. Nowością w EQS-ie jest wizualizacja w systemie MBUX (Mercedes-Benz User Experience) pokazująca, czy energia w akumulatorze wystarczy, aby bez ładowania powrócić do punktu startowego. System oblicza też szacunkowe koszty ładowania.
Standardowa skrętna tylna oś, z kątem skrętu tylnych kół do 4,5 stopnia, zwiększa zwrotność i zwinność prowadzenia EQS-a. Alternatywnie nabywcy mogą zamówić układ skrętnej tylnej osi z tylnymi kołami skręcanymi pod kątem do 10° (lub aktywować go później poprzez aktualizację bezprzewodową OTA). Ten drugi system ogranicza średnicę zawracania ponad 5-metrowego EQS-a do 10,9 m, czyli do poziomu odpowiadającego wielu modelom kompaktowym. Otoczenie pojazdu monitorują czujniki o wysokiej mocy obliczeniowej. Kierowca może korzystać z ich wsparcia podczas parkowania. Dzięki wstępnej instalacji Intelligent Park Pilot EQS jest przygotowany do automatycznego parkowania bez kierowcy na parkingach wyposażonych w odpowiednią infrastrukturę (AVP, poziom SAE 4).
Test Mercedesa EQS oraz galeria 360 stopni już niebawem w Autokatalog.pl.