Nissan ma program wspomagania funkcji mózgu kierowców
Japońska marka uruchomiła program skoncentrowany na badaniu funkcji mózgu i badaniach anatomicznych oraz treningu i rozwoju kierowców w Formule E – Sebastiena Buemiego i Olivera Rowlanda.
Program o nazwie „Nissan Brain to Performance” (Nissan: od mózgu do osiągów) wykorzystuje zaawansowane obrazowanie pracy mózgu i narzędzia analityczne w celu określenia, co decyduje o dobrych wynikach kierowców rajdowych. Celem programu jest opracowanie zakresu treningów, poprawiających funkcje mózgu oraz jego anatomię związaną z prowadzeniem samochodów i wyścigami.
Program będzie koordynowany przez dr. Luciana Gheorghego, lidera w dziedzinie analizy i treningu mózgu oraz siły napędowej badań Nissana nad tym, jak budować lepszą więź między użytkownikami a samochodami Nissana. Obecnym priorytetem programu Nissan Brain to Performance jest poprawa wyników kierowców wyścigowych Nissana w Formule E. - Chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy, nasze mózgi w każdej sekundzie wykonują ogromną liczbę operacji, które mają istotne znaczenie podczas prowadzenia samochodu. Doskonale przeszkoleni i doświadczeni kierowcy Nissana w Formule E wykonują tę pracę pod ogromną presją i przy bardzo wysokich prędkościach, ciągle starając się osiągnąć lepsze czasy okrążeń – powiedział dr Lucian Gheorghe.
Według doktora Gheorghego program Brain to Performance stara się zrozumieć, co w aktywności elektrycznej mózgu pozwala na osiąganie takich wyników. - Następnie chcielibyśmy – w miarę możliwości – pomóc naszym kierowcom uzyskiwać jeszcze lepsze wyniki za pomocą treningu mózgu. Czy w przyszłości nasze badania pozwolą podnieść umiejętności przeciętnego kierowcy oraz pomogą przy opracowywaniu samochodów elektrycznych na tradycyjne drogi? Taką mamy właśnie nadzieję – dodaje Georghe.
Pierwszy etap nowego programu będzie obejmował szczegółową analizę i testy funkcji mózgu kierowców wyścigowych Formuły E w porównaniu do grupy kontrolnej „zwykłych” kierowców, którzy nie biorą udziału w wyścigach. Wszyscy badani wykonają szereg zadań na najnowocześniejszych symulatorach jazdy, podczas których będzie monitorowana i rejestrowana aktywność ich mózgów. Na podstawie wyników badań opracowany zostanie program treningowy dla kierowców, z uwzględnieniem elektrycznej stymulacji mózgu. Jego celem będzie poprawa wyników kierowców.