Ile sprzedano chińskich samochodów w Polsce? Wyniki w kwietniu 2025
Trwa ofensywa chińskich producentów samochodów. W kwietniu rejestracje aut zza Wielkiego Muru osiągnęły rekordowy wynik miesięczny, a jak pokazały targi Poznań Motor Show, w kolejce do rynkowego debiutu ustawiają się coraz to nowi gracze.
Jak wskazuje cykliczny raport IBRM Samar, w kwietniu zarejestrowano 3178 nowych osobówek producentów chińskich, co jest najwyższym rezultatem miesięcznym od momentu rozpoczęcia prowadzenia tego typu statystyk. Warto również zauważyć, że udział wspomnianego segmentu w całym rynku motoryzacyjnym w Polsce sięga już poziomu 6,8 procenta. Skumulowany wynik liczony od początku stycznia wyniósł natomiast 10 253 egzemplarze.
Wiodącym graczem pozostaje MG, którego ofertę wybrało w kwietniu br. 1175 klientów. Marka należąca do grupy SAIC zapowiada nowości. W ślad za crossoverem HS drugiej generacji, który dysponuje w swojej gamie między innymi hybrydą Plug-in, pojawi się w pełni elektryczny model MG S5. Ceny „s-piątki” nie są jeszcze znane, choć warto podać, że przykładowo w Hiszpanii oferta handlowa startuje z poziomu 32 990 euro (170 KM/49 kWh) bez uwzględnienia premii ekologicznej, co przy aktualnym kursie dawałoby kwotę w granicach 145 tys. złotych.
Najpopularniejsze chińskie marki samochodów w Polsce (kwiecień 2025):
- MG: 1175 egzemplarzy
- Omoda: 565
- Jaecoo: 461
- BAIC: 404
- BYD: 324
- Leapmotor: 167
- Forthing: 72
- DFSK: 6
- Xpeng: 2
- Maxus: 1
Rywalizacja o drugie miejsce toczy się między siostrzanymi markami, czyli Omodą a Jaecoo. W kwietniu lepszy wynik uzyskała ta pierwsza (565 vs. 461 rejestracji). Brandy należące do koncernu Chery Holding Group mają ostatnio świetną passę, o czym świadczy chociażby podpisanie umowy reklamowej z bramkarzem Wojciechem Szczęsnym. Czwartą lokatę w rankingu zajmuje natomiast BAIC z dorobkiem 404 egzemplarzy. Generalny importer niedawno wprowadził do oferty model o nazwie BAIC BJ30. Samochód stylizowany na terenówkę dysponuje silnikiem benzynowym 1.5 oraz dwoma jednostkami elektrycznymi, które łącznie uzyskują moc systemową rzędu 280 koni mechanicznych. Ceny wywoławcza to 184 900 złotych.
Szereg nowości „made in China” zaprezentowano szerokiej publiczności podczas kwietniowych targów Poznań Motor Show 2025. Wśród debiutantów pojawiły się między innymi takie marki jak Bestune, Dongfeng, Hongqi, SWM czy JAC Motors. Widać zatem, że gracze z Państwa Środka mają jeszcze wiele do zaoferowania…