Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1747901390991 3.0.14

Dobra książka pod choinkę

Ciekawostki
Zdjęcie autora - Darek BalcerzykDarek Balcerzyk
20 Gru '24
Dobra książka pod choinkęŹródło: IBRM SAMAR

Jeśli ktoś szuka jeszcze prezentu pod choinkę dla miłośnika historii motoryzacji, to podpowiadamy interesującą książkę – Samochody osobowe RWPG, napisaną przez niezawodnego znawcę tematu, Zdzisława Podbielskiego.

To druga książka autorstwa Zdzisława Podbielskiego, znanego dziennikarza motoryzacyjnego, prezentująca pojazdy wytwarzane w dawnych krajach tzw. obozu socjalistycznego, istniejącego po II wojnie światowej do 1991 roku. Rok temu do księgarni trafiła pierwsza część opowieści o motoryzacji tzw. demoludów – Samochody użytkowe RWPG.

Książka zawiera nie tylko opisy poszczególnych modeli, ale w skrótowej formie przedstawia również dzieje motoryzacji w każdym z omawianych krajów, rzutując ją na szersze, historyczne tło.

Autor, podobnie jak w pierwszej części, przypomina czym była RWPG (tu należy się wyjaśnienie dla młodszych Czytelników: RWPG, czyli Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, była międzynarodową organizacją powołaną w Moskwie w 1949 w celu koordynowania współpracy gospodarczej bloku państw podporządkowanych Związkowi Radzieckiemu i skupiała kilkanaście krajów, głównie z Europy Wschodniej, ale także Kubę, Wietnam oraz Mongolię. RWPG istniała do 1991 roku). Definiuje także pojęcie „samochody osobowe”, co – jak się okazuje – nie jest takie łatwe, gdyż zmieniało się ono wraz z biegiem czasu. Prosta definicja: „samochody osobowe to te, które służą do przewozu osób”, nie wyczerpuje zagadnienia. Co więcej, samochodów osobowych jest wiele rodzajów (od sedana, przez fast-back, hatch-back, coupé, limuzynę, kombi, po kabriolet i roadster). Autor w przejrzysty sposób opisuje cechy charakterystyczne poszczególnych kategorii, które decydują o kwalifikacji pojazdu do konkretnego typu.

W głównej części książki Zdzisław Podbielski przedstawia producentów samochodów osobowych z poszczególnych krajów, a także modele, uwzględniając ich właściwości konstrukcyjno-eksploatacyjne oraz dane techniczne. Pojazdy przedstawiane są w układzie alfabetycznym według producentów działających w poszczególnych krajach (Bułgarii, Czechosłowacji, Jugosławii, Niemieckiej Republice Demokratycznej, Polsce, Rumunii oraz w Związku Radzieckim). Opisy poprzedzono krótkimi wprowadzeniami, w których podano informacje na temat przemysłu motoryzacyjnego w wymienionych krajach.

Źródło: Wyd. Księży Młyn

Opisom poszczególnych modeli towarzyszą ilustracje, przedstawiające sylwetki pojazdów oraz interesujące rozwiązania techniczne. W znacznej mierze są to oryginalne zdjęcia Autora. Należy tylko żałować, że często unikalne zdjęcia, są wyłącznie czarno-białe.

Zdzisław Podbielski to wieloletni pracownik Przemysłowego Instytutu Motoryzacji (d. BKPMot., COKBPMot.), kierownik sekcji informacji technicznej, następnie inżynier badań pojazdów samochodowych. Prowadził badania drogowe wielu pojazdów zagranicznych oraz polskiej konstrukcji, w tym pojazdów licencyjnych PF125p, Berliet i PF126p. Doradca i asystent dyrektora technicznego Zjednoczenia Przemysłu Motoryzacyjnego POLMO.

Współpracował z wieloma czasopismami branżowymi, takimi jak: „Technika Motoryzacyjna”, „Motoryzacja”, „Motor”, „Auto Sukces”, „Moje Auto”, „Auto Bazar”, „Moto Kurier” i „Moto Express”, pisał teksty dotyczące motoryzacji w „Przeglądzie Technicznym”, „Młodym Techniku”, „Gromadzie Rolnik Polski”, „Kurierze Lubelskim” czy „Rzeczpospolitej”. Był redaktorem prowadzącym i redaktorem naczelnym miesięcznika „Rzeczoznawca Samochodowy”.

Zdzisław Podbielski napisał ponad 30 książek poświęconych motoryzacji, w tym m.in.: "Małe wielkie auta", "Marki współczesnych samochodów osobowych. Leksykon", "Polskie fabryki samochodów 1946-1989", „Samochody osobowe – marki i modele”, „Samochody ciężarowe”, specjalne i autobusy”, „Łaziki”, „W fabryce samochodów”, „Pojazdy włoskie”, „Pojazdy francuskie”, „Pojazdy Republiki Federalnej Niemiec”, „Pojazdy japońskie” czy „Samochody użytkowe RWPG”.

Podziel się ze znajomymi