Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743498764930 3.0.14

VW Tayron z wizytą w Warszawie

Nowości
Zdjęcie autora - Darek BalcerzykDarek Balcerzyk
18 Lis '24
VW Tayron z wizytą w WarszawieŹródło: IBRM SAMAR

Na cztery miesiące przed oficjalnym wprowadzeniem do sprzedaży w Polsce, Volkswagen zaprezentował w Warszawie swój najnowszy samochód – SUV-a o nazwie Tayron. Auto jest następcą modelu Allspace, czyli większej odmiany Tiguana.

Tayron wpadł do Warszawy z krótką wizytą, na razie statyczną, bez możliwości jazdy testowej, a pokazany egzemplarz był przedprodukcyjny. Seryjne auta pojawią się w Polsce w marcu przyszłego roku.

Co prawda nazwa modelu jest znana już od 2018 roku, ale głównie na rynkach azjatyckich. Europejski Tayron to jednak inne auto, zbudowane na innej platformie (MQB Evo), a od swego chińskiego pierwowzoru różni się m.in. standardem wykończenia oraz wyposażeniem. No i będzie produkowany w Wolfsburgu.

Źrodło: IBRM SAMAR

Najnowszy SUV Volkswagena jest pozycjonowany między Tiguanem a Touaregiem, de facto zastępuje większą wersję Tiguana o nazwie Allspace. Jego długość wynosi 4 792 mm (+250 mm względem Tiguana), a rozstaw osi - 2791 mm (+110 mm). Auto oferowane jest z pięcioma lub siedmioma miejscami. W pięcioosobowej wersji przestrzeń bagażowa ma pojemność 885 litrów, a w siedmioosobowej – 850 litrów (+200 l w porównaniu do Tiguana). Po złożeniu drugiego rzędu siedzeń pojemność bagażnika wzrasta do: 2 090 l (w przypadku wersji pięcioosobowej) lub 1 905 l (wersja siedmioosobowa). Auto może pociągnąć przyczepę o masie do 2,5 tony.

Źrodło: IBRM SAMAR

Stylistycznie Tayron jest typowym SUV-em Volkswagena, o nieco ostrzej niż w Tiguanie zarysowanych liniach. Nadwozie nie zaskakuje specjalnie nowatorskim designem, ale też jego uroda nie trąci myszką. To udana recepta na długowieczną aktualność stylistyczną aut z Wolfsburga. Nie stawiając na szaleństwa w wyglądzie swych pojazdów, firma nie ryzykuje, że oryginalne nadwozie szybko się opatrzy i równie szybko się zestarzeje. Wydaje się, że największa fantazja, na jaką sobie projektanci pozwolili opracowując karoserię Tayrona, polega na podświetleniu firmowego logo na masce oraz na bagażniku. Drobiazg, ale uroczy.

Źrodło: IBRM SAMAR

Wnętrze auta jest po volkswagenowsku uporządkowane. Wszystko znajduje się na właściwym miejscu, tam gdzie kierowca może się tego spodziewać. Użyte tworzywa są przyjemne w wyglądzie oraz dotyku. W zależności od wyposażenia dostępne są takie materiały jak mikrofibra ArtVelours Eco, prawdziwe drewno, czy podświetlane listwy ozdobne.

Źrodło: IBRM SAMAR

Podstawową odmianą wyposażenia nowego modelu jest specyfikacja Life, a powyżej niej znajdują się wersje Elegance i R-Line. W podstawowej odmianie Life wyposażenie standardowe Tayrona zawiera m.in. 9 poduszek powietrznych, automatyczną trójstrefową klimatyzację, oświetlenie ambientowe o 10 barwach do wyboru, system informacyjno-rozrywkowy z ekranem o przekątnej 32 cm, wskaźniki cyfrowe, światła LED z automatycznym sterowaniem, podświetlane logo, tylne światła LED 3D, rolety przeciwsłoneczne w tylnych drzwiach oraz 17-calowe felgi aluminiowe.

Źrodło: IBRM SAMAR

Standardowo oferowane są też: adaptacyjny tempomat, system hamowania przed nadjeżdżającym pojazdem podczas skręcania, asystent zmiany pasa ruchu i utrzymywania pasa ruchu, system automatycznego hamowania awaryjnego (z wykrywaniem pieszych oraz rowerzystów), kamera cofania, czy funkcja rozpoznawanie znaków drogowych.

Źrodło: IBRM SAMAR

Opcjonalnie natomiast dostępne są takie systemy i funkcje, jak m.in. adaptacyjne zawieszenie, reflektory matrycowe LED z interaktywnymi funkcjami, system audio firmy Harman-Kardon z 700-watowym wzmacniaczem czy panoramiczny szyberdach. Asystent głosowy zintegrowany jest z narzędziem ChatGPT.

Źrodło: IBRM SAMAR

Tayron oferowany będzie z szeroką gamą jednostek napędowych: jedną miękką hybrydą, dwoma napędami hybrydowymi typu plug-in, dwoma turbodoładowanymi silnikami benzynowymi TSI i dwoma turbodoładowanymi silnikami wysokoprężnymi TDI (150 i 193 KM). Wszystkie one współpracują z automatyczną dwusprzęgłową skrzynią biegów DSG.

Źrodło: IBRM SAMAR

Podstawową jednostką jest silnik eTSI o mocy 150 KM (miękka hybryda z technologią 48 V). Hybrydy typu plug-in generują moc systemową 204 lub 272 KM. Wyposażone w akumulator o pojemności netto 19,7 kWh mogą przejechać na silniku elektrycznym dystans ponad 100 km. Najmocniejszy silnik TDI ma moc 193 KM. Auto w tej wersji jest jest standardowo wyposażone w napęd na wszystkie koła 4MOTION.

Źrodło: IBRM SAMAR

Cennik Tayrona w Polsce nie został jeszcze upubliczniony, ale producent zapewnia, że poznamy go w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Od tego momentu będzie można również zamawiać auto. Pierwsze egzemplarze będą do odbioru w marcu 2025 roku.

Podziel się ze znajomymi