Kia Sorento IV: dojrzała i dopracowana

Testy i prezentacje
16 Lut '21
Piotr Mieszkowski
Źródło: IBRM Samar

Sorento to SUV średniej wielkości, wyróżniający się dużą ilością miejsca, wysokim komfortem oraz bogatym wyposażeniem. W swoim segmencie stanowi naprawdę atrakcyjną ofertę. Zwłaszcza nowa, IV generacja.

Pierwsza generacja Kii Sorento pojawiła się na rynku w 2002 roku, w latach 2009-2014 dostępna była druga generacja, od 2014 roku u2013 trzecia. W 2018 roku auto przeszło face lifting. Zmieniły się reflektory, tylne światła, zderzaki i grill. W 2020 roku koreański producent wprowadził na rynki swojego SUV-a w czwartej już odsłonie. Trzeba przyznać, że inżynierowie i projektanci z Kia Motors zrobili kawał dobrej roboty. 

Źródło: IBRM Samar

Hybrydowa Kia Sorento będzie oferowana początkowo tylko na wybranych rynkach Europy. Później, do końca 2020 roku, dołączą pozostałe kraje. W 2021 roku oferta poszerzy się o Sorento w wersji hybrydowej typu plug-in.

STYL

Nowe Sorento jest flagowym modelem odświeżonej linii SUV-ów marki Kia i jest efektem współpracy studiów projektowych Kia Motors na świecie. Styliści mieli za zadanie zachować minimalistyczną estetykę wcześniejszych generacji Sorento, czyniąc jednocześnie auto nieco bardziej sportowym i u2026 dostojnym. Nadwozie ma ostre linie i krawędzie, dzięki geometrycznym detalom, długiej pokrywie silnika i przesuniętej bardziej do tyłu kabinie nowe Sorento prezentuje się ciekawie.

Źródło: IBRM Samar

Przód auta wyróżnia charakterystyczna dla marki Kia osłona chłodnicy w kształcie tygrysiego nosa, która jest teraz szersza i optycznie obejmuje także reflektory. Wyposażono je w nowe światła mijania, drogowe i do jazdy dziennej wykonane w technologii LED, przypominające kształtem zarys kociego oka. Ostre „spojrzenie” Sorento uzupełniają szeroki, prostokątny wlot powietrza w zderzaku oraz boczne, których zadaniem jest odpowiednie kierowanie przepływem powietrza wokół samochodu. Zderzak od dołu jest zabezpieczony płytą ochronną, co nadaje SUV-owi solidny wygląd. Nowe Sorento zachowało charakterystyczny szeroki słupek D i wyraźnie zaznaczone nadkola, czyli detale, które do tej pory definiowały kolejne generacje modelu. 

Źródło: IBRM Samar

NAPĘD

Sorento czwartej generacji ma z tyłu pionowe lampy, które zachodzą na boki nadwozia. Atrapy końcówek układu wydechowego i płyta ochronna pod tylnym zderzakiem składają się na estetyką typową dla SUV-ów. Nazwa modelu jest umieszczona centralnie na pokrywie bagażnika. Zintegrowany z nią spojler ukrywa tylną wycieraczkę, co nie tylko poprawia widoczność, ale też nie zakłóca minimalistycznego wyglądu tylnej części nadwozia. Kia Sorento dostępna jest w Europie z 10 lakierami nadwozia oraz z 17-, 18-, 19- lub u2013 po raz pierwszy u2013 nawet 20-calowymi obręczami kół z lekkich stopów do wyboru.

Koreański SUV debiutuje ze zelektryfikowanymi układami napędowymi. Do wyboru będą wersje hybrydowa i hybrydowa typu plug-in. Hybrydowy układ napędowy składa się z silnika T-GDi o pojemności 1,6 l i mocy 180 KM (turbodoładowanej z bezpośrednim wtryskiem benzyny), silnika elektrycznego o mocy 60 KM i litowo-jonowego akumulatora o pojemności 1,49 kWh. Akumulator znajduje się pod podłogą i nie ogranicza ani przestrzeni w kabinie, ani w bagażniku.  Maksymalna moc hybrydowego układu napędowego wynosi 230 KM, a maksymalny moment obrotowy u2013 350 Nm, co zapewnia świetne osiągi przy bardzo niskim zapotrzebowaniu na paliwo i niskiej emisji dwutlenku węgla. Nowy silnik T-GDi jest wyposażony w nowatorską technologię CVVD (Continuous Variable Valve Duration), dzięki której czas otwarcia zaworów może być zmienny i zależy od warunków jazdy. Zasługą systemu CVVD są lepsze osiągi silnika, szczególnie w zakresie niskich i średnich prędkości obrotowych wału korbowego oraz niższe zużycie paliwa. Moment obrotowy jest przekazywany do kół za pośrednictwem sześciostopniowej przekładni automatycznej (AT6) i zintegrowanego z nią elektrycznego urządzenia, które umożliwia jednoczesny transfer momentu obrotowego jednostki napędowej i silnika elektrycznego, przy minimalnych stratach energii. W efekcie reakcja na przyspieszenie przy dowolnej prędkości jazdy jest natychmiastowa.

Źródło: IBRM Samar

W chwili rynkowego debiutu nowego Sorento nabywcy w Europie do wyboru mają również wersję napędzaną czterocylindrowym silnikiem wysokoprężnym o pojemności 2,2 litra, który należy do rodziny „Smartstream”. Ta jednostka napędowa dysponuje maksymalną mocą 202 KM i maksymalnym momentem obrotowym wynoszącym 440 Nm. Nowy aluminiowy blok silnika jest o 19,5 kg lżejszy od żeliwnego, stosowanego w poprzedniej wersji, a cały silnik waży o 38,2 kg mniej niż analogiczna jednostka napędowa w Sorento trzeciej generacji. Silnik 2.2 CRDi seryjnie współpracuje z nową 8-stopniową przekładnią o dwóch sprzęgłach (DCT8), które pracują w kąpieli olejowej. Skrzynia biegów zapewnia płynną zmianę przełożeń, podobnie jak klasyczne przekładnie automatyczne, ale daje lepszy efekt jeśli chodzi o zmniejszenie zużycia paliwa. 

FUNKCJONALNOŚĆ

Nowy model jest dłuższy od poprzednika o zaledwie 10 mm i mierzy 4810 mm długości, ma krótsze zwisy z przodu i z tyłu. Dzięki nowej platformie podłogowej o 35 mm zwiększył się rozstaw osi Sorento, który teraz mierzy 2815 mm. Proporcje sylwetki sprawiają, że auto wygląda nie tylko na dłuższe, niż jest w rzeczywistości. Wydaje się też niższe niż poprzedni model, mimo że jest od niego o 10 mm wyższe. Optycznie wydłuża je długa pokrywa silnika, którą uzyskano między innymi przez przesunięcie przedniego słupka o 30 mm dalej od przedniej osi. Krawędź pokrywy silnika płynnie przechodzi na błotniki i dalej w krawędź, która ciągnie się wzdłuż nadwozia aż do tylnych świateł.

Źródło: IBRM Samar

Auto zostało skonstruowane na platformie podłogowej trzeciej generacji, opracowanej dla SUV-ów średniej wielkości. Nową platformę cechują zwarta konstrukcja przedziału silnikowego, krótsze zwisy z przodu i z tyłu nadwozia oraz o 35 mm większy rozstaw osi niż w modelu trzeciej generacji. Możliwe stało się - po raz pierwszy u2013 zastosowanie hybrydowego układu napędowego, a akumulator został umieszczony pod podłogą kabiny. Sorento jest jednym z najbardziej przestronnych samochodów w swojej klasie. Wnętrze zmieści maksymalnie siedmiu pasażerów, a pojemność bagażnika (większa o 32 proc. w porównaniu z przednią generacją) wynosi 187 litrów (według VDA, w modelu z silnikiem Diesla) lub 179 litrów w wersji z napędem hybrydowym. Przyciski umieszczone w bocznej ścianie przedziału bagażowego pozwalają szybko i wygodnie złożyć oparcie trzeciego rzędu siedzeń również od strony bagażnika. Pięcioosobowe wnętrze oznacza pojemność bagażnika zwiększoną do imponujących 821 litrów. 

Źródło: IBRM Samar

Kabina Sorento zapewnia sporo miejsca na nogi dla osób podróżujących we wszystkich trzech rzędach siedzeń. Większy rozstaw osi sprawia, że siedzenia drugiego rzędu można przesunąć do 45 mm do przodu, co pozwala wygospodarować szersze przejście do trzeciego rzędu oraz więcej miejsca na nogi podróżujących tam pasażerów. Na słupku C umieszczono dla nich uchwyt, który ułatwia zajmowanie miejsca w kabinie. Podłokietniki dla pasażerów trzeciego rzędu przedłużono o 100 mm, co zapewnia lepsze podparcie dla łokci. W podłokietnikach jest nie tylko uchwyt na kubek, ale również miejsce na smartfona. Ciekawą funkcją jest monitor martwego pola, który obraz tego, co się dzieje z boku i za samochodem, pokazuje na wyświetlaczu przed kierowcą. Jest to obraz z kamer umieszczonych pod lusterkami bocznymi, który po włączeniu prawego lub lewego kierunkowskazu pokazuje się w kółku prędkościomierza bądź obrotomierza. Rozwiązanie bardzo wygodne i warte naśladowania. W aucie nie ma typowego drążka zmiany biegów. Włącznie trybu drive odbywa się za pomocą pokrętła.

TECHNOLOGIA

Dzięki licznym systemom poprawiającym bezpieczeństwo oraz zwiększającym łączność ze światem zewnętrznym i zapewniającym rozrywkę na pokładzie, Sorento jest u2013 jak dotychczas u2013 najbardziej zaawansowanym technologicznie samochodem marki Kia. Obsługę wszystkich funkcji zaprojektowano tak, aby podróżowanie było bezpieczne i bezstresowe.

W zależności od wersji wyposażenia na desce rozdzielczej znajdują się 10,25-calowy ekran dotykowy systemu multimedialnego oraz nowy 12,3-calowy cyfrowy zestaw wskaźników. Oba ekrany zapewniają wysoki kontrast i przejrzystość wyświetlanych informacji. W standardzie jest system z 8-calowym ekranem dotykowym. Oba systemy info-rozrywki umożliwiają podłączeni smartfona za pośrednictwem Apple CarPlay lub Android Auto.

Źródło: IBRM Samar

Koreański SUV oferuje również innowacyjny zestaw usług cyfrowych UVO Connect, który za pośrednictwem ekranu dotykowego w samochodzie i smartfona dostarcza kierowcom cennych informacji. Dzięki usłudze Kia Live i za pomocą opcjonalnego 10,25-calowego ekranu dotykowego, system wyświetla aktualne informacje o natężeniu ruchu, prognozie pogody, ciekawych miejscach oraz szczegóły dotyczące parkingów (cenę, lokalizację, dostępność). System UVO Connect umożliwia kierowcom wysyłanie trasy przejazdu opracowanej na smartfonie do samochodu oraz sprawdzanie lokalizacji auta.

Źródło: IBRM Samar

System multimedialny umożliwia także jednoczesne sparowanie za pośrednictwem łącza Bluetooth dwóch smartfonów, dzięki czemu z jednego można korzystać do realizacji połączeń telefonicznych, a z drugiego do streamingu muzyki. Pasażerowie z przodu mają do dyspozycji dwa złącza USB do ładowania urządzeń przenośnych. Osoby podróżujące w drugim rzędzie siedzeń mogą korzystać z gniazd USB, które są umieszczone w oparciach przednich foteli oraz z dwóch gniazd, które znajdują się na konsoli środkowej. Pasażerowie trzeciego rzędu również mają dostęp do gniazd ładowania USB, co oznacza, że każdy z siedmiu pasażerów może podczas jazdy ładować urządzenie przenośne. W Sorento dostępny jest wyświetlacz Head-up, który na przedniej szybie w polu widzenia kierowcy pokazuje informacje o jeździe: prędkość, ostrzeżenia licznych systemów wspomagających czy wskazówki nawigacji.

Kia oferuje do nowego Sorento 12-głośnikowy system audio firmy BOSE, który pasażerom we wszystkich trzech rzędach zapewnia przestrzenny dźwięk. Nowa funkcja „Sound of Nature” umożliwia wybór relaksujących odgłosów natury. System oświetlenia kabiny Ambient Mood Lighting pozwala dostosować wystrój wnętrza do indywidualnych preferencji kolorystycznych. 

JAZDA

Pierwsze Sorento miało nadwozie zbudowane na ramie, model drugiej generacji skonstruowano już na nadwoziu samonośnym, co oznaczało skokową poprawę zachowania samochodu na drodze. Zastosowana w najnowszej Kii Sorento platforma stanowi kolejny krok naprzód. Została opracowana z myślą o tym, aby poprawić precyzję prowadzenia w każdych warunkach.

Źródło: IBRM Samar

Nowa Kia Sorento prowadzi się rzeczywiście pewniej i oferuje większy komfort podróżowania niż poprzednie generacje. To zasługa nie tylko nowej platformy podłogowej, ale również przekonstruowanego, w pełni niezależnego zawieszenia. Konstruktorom udało się ograniczyć wpływ nierówności nawierzchni na stabilność  nadwozia oraz zredukować hałas i wibracje podczas jazdy. Poprawę osiągnięto dzięki zmianom w geometrii zawieszenia i nowym połączeniom jego elementów. Większy o 35 mm rozstaw osi przyczynia się do ogólnej poprawy komfortu jazdy, a nowe nadwozie u2013 ze średnim wzrostem wytrzymałości na rozciąganie o 4 proc. u2013 powoduje niższe wibracje.

Tryb jazdy terenowej u2013 Terrain Mode u2013 zwiększa możliwości Sorento w trudnym terenie w porównaniu z poprzednikami. Terrain Mode, w połączeniu z opcjonalnym napędem na cztery koła sprawia, że Sorento lepiej radzi sobie w błocie oraz na śniegu i w piasku. W każdym z trybów jazdy, wybieranym za pomocą pokrętła na konsoli środkowej, Terrain Mode kontroluje system stabilizacji toru jazdy (ESC), a także podział momentu obrotowego między cztery koła. System dostosowuje również moment zmiany biegów, aby zapewnić i utrzymać jak najlepszą przyczepność kół do podłoża w różnych warunkach.

Mieliśmy okazję jeździć najnowszym Sorento z silnikiem diesla i trzeba przyznać, że wysoka kultura pracy oraz stosunkowo niskie zużycie paliwa, które przy spokojnej jeździe oscylowało wokół 6 l/100 km, zaś podczas dynamicznej jazdy ponad 8 l/100 km, zasługują na uznanie.

KOSZTY

Ceny Sorento, bogato wyposażonego już w wersji podstawowej, zaczynają się od 157 900 zł za 230-konną hybrydę z napędem na przednie koła, w wersji wyposażenia M. Bogatsza wersja L jest droższa o 13 tys. zł, a topowa XL u2013 o 26 tys. zł. Napęd na cztery koła w hybrydowym Sorento wymaga dopłaty 9 tys. zł. Za flagowego SUV-a marki Kia napędzanego 202-konnym silnikiem Diesla i standardowo wyposażonego w napęd na cztery koła trzeba zapłacić minimum 189 900 zł. W chwili uruchomienia sprzedaży nowe Sorento w najbogatszej konfiguracji XL będzie dostępne w limitowanej wersji  Prestige Line, z pakietem wyposażenia o wartości 23 tys. zł w promocyjnej cenie 18 tys. zł.

Źródło: IBRM Samar

Podsumowanie

Sorento czwartej generacji, podobnie jak poprzednik, na rynki europejskie będzie produkowana w fabryce Hwasung w Korei Płd. Na rynki Ameryki Północnej nowy SUV marki Kia będzie powstawał również w zakładzie w West Point, w Stanie Georgia, w USA. Sprzedaż Sorento IV w Europie rozpoczęła się w trzecim kwartale 2020 roku. Koreański SUV standardowo będzie objęty siedmioletnią gwarancją lub do przebiegu 150 tys. km. Główni konkurenci rynkowi modelu to Mitsubishi Outlander, Skoda Kodiaq, Renault Koleos, Peugeot 5008, Nissan X-Trail oraz bliźniaczy z Kią Sorento - Hyundai Santa Fe. Koreański SUV rywalizuje jednak także z tańszymi wersjami crossoverów segmentu premium, na których tle wypada korzystnie, zważywszy na ilość oferowanego miejsca, atrakcyjne ceny, a także dostępność w każdej wersji wyposażenia trzeciego rzędu foteli.

Naszym zdaniem, jeśli ceny będą rozsądnie skalkulowane, Kia Sorento IV ma szansę kontynuować, a nawet przebić sukces swego udanego poprzednika. To naprawdę dopracowane i ładne auto, bez kompleksów wobec modeli konkurencyjnych.

Szczegółowa ocena auta: Kia Sorento IV

Osiągi i ekonomia
6/10
Przestrzenność wnętrza
8/10
Komfort podróżowania
6/10
Wyposażenie
7/10
Cena
6/10
Własności jezdne
7/10

Tagi