Zamarznięta szyba z zewnątrz i od środka. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Porady
22 Gru '23
Redakcja
Źródło: Photo by Juha Lakaniemi on Unsplash

Dlaczego szyba w samochodzie zamarza od środka? Dlaczego szyba w samochodzie zamarza od zewnątrz? Jak zapobiec zamarzaniu szyby od środka i od zewnątrz?

Jednym z najbardziej dokuczliwych zimowych problemów jest zamarzanie przedniej szyby. Jeśli dochodzi do zamarznięcia z zewnątrz, najczęściej zostają uwięzione także wycieraczki samochodowe. Uwalnianie zamarzniętych wycieraczek to najczęstszy powód bezpowrotnego uszkodzenia ich piór.

Źródło: Wikimedia Commons

Zamarzanie szyby od środka jest również bardzo uciążliwe. Skrobanie szyby powoduje, że cała deska rozdzielcza jest pokryta lodem, który zamieni się w wodę.

Zamarznięta szyba od zewnątrz

Na przedniej szybie z zewnątrz osadza się wilgoć (z powietrza, z roztopionego śniegu, z deszczu), która potem zamarza, kiedy temperatura powietrza spada poniżej zera. Zamarzanie przedniej szyby najczęściej ma miejsce w trakcie lekkich zim, gdy temperatura oscyluje w zakresie od plus 2 do minus 2 st. Celsjusza. Podczas silnych mrozów to zjawisko nie występuje. Kiedy bowiem panuje tzw. siarczysty mróz (powyżej 10 st. C), powietrze jest suche.

Jak oczyścić szybę zamarzniętą od zewnątrz?

• Za pomocą skrobaczki do szyb. Jeśli na szybie jest śnieg, warto go najpierw usunąć za pomocą szczotki. Skrobaczka to dobre narzędzie do usuwania zamarzniętego lodu, ale z jej pomocą trudno będzie uwolnić zamarznięte wycieraczki.

• Za pomocą odmrażacza do szyb w sprayu. Odmrażacz ma tą wadę, że działa wolno i trzeba odczekać kilka minut, aż rozpuści lód na szybie. Czasami trzeba go użyć dwa razy, a nawet wtedy na szybie mogą znaleźć się przymarznięte kawałki lodu, które trzeba usunąć za pomocą skrobaczki. Odmrażacz do szyb w sprayu pozwala w bezpieczny sposób uwolnić przymarznięte pióra wycieraczek, bez mechanicznego uszkodzenia ich piór.

Jak zabezpieczyć szybę przed zamarzaniem od zewnątrz?

• Zastosować osłonę termiczną na szybę. Idealnie zabezpieczy szybę przed zamarznięciem. Taką osłonę można kupić już za kilkanaście złotych. Można też umieścić na szybie jej substytut. Kierowcy są tu bardzo pomysłowi. Czasami stosują tekturę albo folię. Nie jest to tak skuteczne jak osłona termiczna. Ale na pewno też pomaga.

Źródło: Wikimedia Commons

• Po jednym zastosowaniu dobrego odmrażacza do szyb, szyba powinna być zabezpieczona przez ponownym zamarznięciem przez kilka dni. Teoria jedno, praktyka drugie.

• Parkować samochodem pod wiatą.

Zamarznięta szyba od środka

Kiedy lód pojawia się od wewnętrznej strony szyby, jest to o wiele bardziej uciążliwe dla kierowcy i pasażera przedniego fotela. Szyba zamarza od środka, kiedy we wnętrzu samochodu jest zbyt wiele wilgoci. Powodem mogą być mokre dywaniki podłogowe, mokre ubrania pasażerów, albo nieszczelne uszczelki w drzwiach. Wilgoć osadza się na szybie i zamarza.

Jak oczyścić szybę, która jest zamarznięta od wewnątrz?

• Za pomocą skrobaczki albo płynu do odmrażania szyb. Jednak w tym wypadku koniecznie trzeba mieć też czystą ściereczkę z mikrofibry albo bawełny. Należy nią usunąć rozpuszczony lód albo jego wiórki, z deski rozdzielczej.

Źródło: wikimedia Commons

Jak zabezpieczyć szybę przed zamarzaniem od wewnątrz?

• W trakcie jazdy uruchomić klimatyzację samochodową – osuszy wnętrze auta z nadmiaru wilgoci.

• Zastosować pochłaniacz wilgoci.

• Schłodzić wnętrze auta przed zamknięciem – na kilkadziesiąt sekund otworzyć drzwi.

• Wymienić filtr kabinowy na nowy.

• Przewietrzyć auto w trakcie jazdy.

• W cieplejszy dzień umyć szyby w aucie od środka. Wystarczy standardowy płyn do mycia szyb.

• Zastosować we wnętrzu auta gumowe dywaniki.

• Starać się nie wnosić do wnętrza auta dużych ilości wilgoci. Czyli np. nie wsiadać do samochodu w mokrych butach albo w mokrych kurtkach po deszczu.

• Używać klimatyzacji samochodowej.

Zamarzanie szyb jest jednym z typowych zimowych problemów. Na szczęście, w ostatnich latach nie zdarza się to często. Przygotowanie do walki z tymi problemami także nie jest ani trudne, ani drogie.

Michał Lisiak

Tagi