Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743462610619 3.0.14

Typowe uszkodzenia szyb samochodowych – co je powoduje i jak ich unikać?

Porady
Redakcja
4 Paź '23 (aktualizacja 5 Paź '23)
Typowe uszkodzenia szyb samochodowych – co je powoduje i jak ich unikać?Źródło: Photo by Benjamin Ranger on Unsplash

Szyby samochodowe nie są tanie, zwłaszcza szyba przednia, która na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat przeszła prawdziwą rewolucję. Co powoduje uszkodzenia szyb samochodowych? Czy kierowca sam może uszkodzić szyby w swoim aucie, na przykład na skutek niewłaściwego serwisowania i traktowania samochodu?

Standardowo, przednia szyba (a czasami także tylna) ma inną budowę, niż szyby boczne. Produkuje się ją z dwóch tafli szkła, pomiędzy którymi znajduje się mocna folia oraz transparentny klej. Takie rozwiązanie stosuje się, aby w razie uszkodzenia mechanicznego zapewnić kierowcy widoczność i po to, aby w razie wypadku odłamki szyby nie poraniły kierowcy i pasażerów. A co z szybami bocznymi? Te niestety się kruszą, choć - zwłaszcza w autach premium - boczne szyby też mogą być zbudowane w taki sam sposób, jak szyby przednie.

Ewolucja przedniej szyby

Źrodło: Photo by Charlie Deets on Unsplash

Wydawać by się mogło, że szyby samochodowe nie ulegają ewolucji. Bo co można zmienić w kawałku szkła, otoczonym uszczelką? Można. Chociażby samą uszczelkę i sposób jej osadzania.

W samochodzie zawsze najdroższa jest szyba przednia. Jej cena zależy oczywiście, od wielkości, ale nie tylko. Do małych, starszych aut, dalej można kupić kompletną, nową przednią szybę, za około 400 złotych. 50 – 100 złotych więcej kosztuje szyba z ciemniejszym, górnym paskiem (np. w kolorze butelkowej zieleni). Przednia szyba do najnowszego auta może kosztować od 1500 do kilkunastu tysięcy złotych. Co jest powodem tak wysokiej ceny? Chociażby elementy składowe systemów ADAS montowane do przedniej szyby i ulegające uszkodzeniom, gdy sama szyba zostanie uszkodzona mechanicznie.

Typowe uszkodzenia szyb w samochodzie – co jest ich powodem?

Uszkodzenia mechaniczne przedniej szyby podczas jazdy – to najczęstszy typ uszkodzenia. Powstają na skutek uderzenia kamieniem albo odłamkiem asfaltu, który został wyrzucony w powietrze przez koła innego auta. W zasadzie nie ma możliwości uniknięcia takiego uszkodzenia. W przypadku bardzo małych kamieni pomóc może warstwa ceramiki na szybie. W niektórych sytuacjach może dojść do uszkodzenia bocznych szyb. Jednak najczęściej cierpi przednia szyba.

Źrodło: Photo by Umberto on Unsplash

Uszkodzenia mechaniczne szyb podczas opadów gradu albo podczas burzy – im większa średnica kul gradu, tym większe ryzyko, że szyba zostanie bezpowrotnie uszkodzona. W przypadku tylnej szyby wszystko zależy od jej nachylenia. W trakcie silnej burzy na auto może spaść gałąź z drzewa, która również doprowadzi do mechanicznych uszkodzeń szyby.

Jak chronić się przed tego typu zdarzeniami? Najlepiej przewidywać i w razie zagrożenia parkować auto w garażu, pod wiatą, albo założyć na samochód dwuwarstwowy pokrowiec. Wszystkie metody są dobre, nawet te improwizowane, z kocem na szybach.

A co zrobić, jeśli opady gradu pojawią się w trakcie jazdy? Zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i położyć na szybie coś, co uchroni ją przed uszkodzeniami. Chociażby gumowe albo welurowe wycieraczki. Warto także uważać w trakcie wiosennych roztopów, kiedy na szybę auta może spaść duży kawałek lodu z drzewa, albo z budynku. Zadziała tak samo, jak grad.

Źrodło: Photo by Kenan Reed on Unsplash

Uszkodzenia szyb w aucie, na skutek spawania karoserii, albo spawania w pobliżu auta – w trakcie prac spawalniczych za pomocą spawarek elektrodowych w powietrzu mogą unosić się niewielkie, rozżarzone druciki. Jeśli taki drucik osiądzie na szybie, wtopi się w nią i będzie powodem jej pękania.

Uszkodzenia przedniej i tylnej szyby na skutek niewłaściwej obsługi wycieraczek – rysy na przedniej szyby i rysy na tylnej szybie. Rysy na szybie skutecznie utrudniają widoczność, zwłaszcza wtedy, gdy jedzie się pod słońce. Na przedniej i tylnej szybie osadza się kurz, brud i mikro kamienie. Jeśli kierowca nie myje szyb przez dłuższy czas, część z tych zanieczyszczeń będzie pracować razem z wycieraczkami, działając jak papier ścierny. Jeśli kierowca do tego oszczędza płyn do spryskiwaczy, na szybie powstanie mnóstwo zanieczyszczeń. Jest sposób ratunku – jeśli na szybie są rysy, można je usunąć, stosując polerowanie za pomocą tlenku ceru.

Pęknięcia przedniej szyby, będące efektem wypadku, albo źle przeprowadzonych napraw po wypadku. Przednia szyba jest elementem, który ma wpływ na sztywność karoserii auta. Jeśli sztywność ta zostanie zaburzona i dojdzie do innego rozkładu sił, szyba zacznie pękać od krawędzi. Powodem pęknięcia może być uszkodzenie powypadkowe, albo źle wykonana naprawa powypadkowa, po której w karoserii nadal występują inne naprężenia, niż przewidziane przez producenta pojazdu. Szyba również będzie pękać od strony krawędzi.

Uszkodzenia powypadkowe. Po wypadku przednia szyba może mieć pęknięcia. Z kolei szyby boczne najczęściej kruszą się.

Uszkodzenia mechaniczne bocznych szyb i tylnej szyby, na skutek niewłaściwego przewożenia rzeczy we wnętrzu pojazdu. Najczęściej do takiego uszkodzenia dochodzi wtedy, gdy kierowca umieści w bagażniku auta coś, co wystaje poza obrys samochodu. Wystarczy kilka milimetrów. Kierowca z rozpędem zamyka tylną klapę – i po tylnej szybie.

Uszkodzenia ogrzewania tylnej szyby na skutek szorowania jej od środka ostrymi gąbkami, albo ze względu na stosowanie agresywnej chemii. Uszkodzenie takie sprawia, że ogrzewanie szyby nie jest w stanie całkowicie usunąć z niej pary albo szronu. Teoretycznie, można to naprawić, bo są specjalne środki do naprawy drucików z prądem, jednak zrobienie tego tak, żeby nie było widać, wymaga ręki malarza artysty.

Przednią szybę można też uszkodzić wtedy, gdy kierowca nieostrożnie wymienia filtr kabinowy, umieszczony w podszybiu (na szczęście, nie w każdym aucie filtr jest montowany w tym miejscu) albo wtedy, gdy okolice szyby są mocno skorodowane. Wtedy wystarczy silny nacisk miejscowy – i może dojść do uszkodzenia.

Kiedy naprawa, kiedy wymiana szyby?

Źrodło: Photo by C. G. on Unsplash

Naprawia się uszkodzenia o średnicy nie większej niż 5 cm. W zasadzie nie naprawia się pęknięć. Jeśli uszkodzenie jest większe, trzeba zamontować nową szybę.

Michał Lisiak

Podziel się ze znajomymi