Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743498764930 3.0.14

Wycieraczki i układ oczyszczania szyb jesienią i zimą. Co sprawdzić?

Porady
Redakcja
28 Lis '22 (aktualizacja 29 Lis '22)
Wycieraczki i układ oczyszczania szyb jesienią i zimą. Co sprawdzić?Źródło: Photo by Mark Boss on Unsplash

Sprawne wycieraczki i sprawny układ oczyszczania szyb mają kluczowy wpływ na bezpieczeństwo jazdy w sezonie jesienno – zimowym. Warto zatem sprawdzić stan obu tych elementów. Sama wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy to nie wszystko.

Współczesne zimy są, teoretycznie, łagodniejsze od tych, z którymi ścieraliśmy się kilkanaście lat temu. Jednak czy to oznacza, że są mniej groźne? Wręcz odwrotnie. Są cieplejsze, za to bardzo mokre, z dużą ilością opadów, przede wszystkim deszczu, ale też mokrego śniegu. Sprawny układ oczyszczania szyb jest niezbędny, żeby kierowca mógł szybko odzyskać widoczność.

Źrodło: Mercedes Benz

Układ oczyszczania przedniej szyby a systemy ADAS

W nowoczesnych samochodach, stosuje się coraz bardziej rozbudowane systemy ADAS. Korzystają one z szeregu czujników i kamer. W górnej części przedniej szyby samochodu montowane są takie elementy składowe ADAS, jak:

• czujnik deszczu (odpowiedzialny za automatyczne uruchamianie wycieraczek i sterowanie intensywnością ich pracy);

• czujnik zmierzchu (przekazujący informacje potrzebne do automatycznego uruchamiania odpowiednich świateł przednich w autach z przednimi reflektorami wyposażonymi w matryce z diodami LED);

• kamera, która wykorzystywana jest między innymi przez system ostrzegający o opuszczeniu pasa ruchu, jak również przez system rozpoznawania znaków drogowych.

Źrodło: Photo by Foad Roshan on Unsplash

Jeśli układ oczyszczania przedniej szyby nie działa we właściwy sposób, czujniki i kamera też nie będą działać prawidłowo. Powodem problemów może być nawet to, że pióro wycieraczki będzie o kilka milimetrów za krótkie i nie jest w stanie odpowiednio oczyścić szyby przed obiektywem kamery i pryzmatami czujników, przylegającymi do przedniej szyby.

Sprawdź wycieraczki samochodowe przed zimą

Źrodło: Photo by Ben Stein on Unsplash

Często pisze się, że kierowca powinien wymienić wycieraczki zaraz po zimie, bo się zużywają. Naszym zdaniem, kierowca powinien wymienić wycieraczki przed zimą, a najlepiej w połowie jesieni. Dlaczego? Bo w trakcie jesieni i zimy kierowcy najbardziej potrzebne są sprawne wycieraczki samochodowe.

Jakie są objawy awarii wycieraczek?

• Smugi na szybie. W tym przypadku warto umyć szybę i pióra wycieraczek za pomocą płynu do mycia szyb. Powodem smug może być tłuszcz na szybie (np. po woskowaniu auta). Jeśli mycie nie pomogło, należy wymienić wycieraczki na nowe.

• Pozostawianie niedoczyszczonych miejsc. W tym przypadku pióro wycieraczki jest trwale uszkodzone.

• Rozmazywanie wody. To także kwalifikuje wycieraczki do wymiany.

Hałas. Teoretycznie, wycieraczki mogą dobrze oczyszczać szybę, ale równocześnie mogą mocno hałasować (skrzypieć, trzeć o szybę). Najczęściej powodem takiego stanu rzeczy jest zastosowanie najtańszych wycieraczek (gdzie pióro zostało wykonane z materiałów niskiej jakości) albo stwardnienie piór wycieraczek (np. po długotrwałej ekspozycji na słońce). Inny powód to złe ustawienie ramion, które w nieodpowiedni sposób dociskają pióra wycieraczek do powierzchni szyby.

Nie wolno usuwać za pomocą wycieraczek śniegu i lodu z szyby. Nie wolno uruchamiać wycieraczek bez sprawdzenia, czy nie przymarzły do szyby. A co należy zrobić? Zastosować odmrażacz do szyb. Dzięki niemu uda się usunąć lód i uwolnić wycieraczki. Śnieg warto usuwać za pomocą miękkiej albo specjalnej silikonowej szczotki do śniegu. Jeśli auto parkuje pod dachem, nie powinno być problemów z przyspieszonym zużyciem wycieraczek. Mechanizm wycieraczek samochodowych – objawy awarii

Mechanizm przednich wycieraczek samochodowych jest zamocowany w podszybiu auta. Jego zadaniem jest przetwarzanie ruchu silnika elektrycznego na ruch wycieraczek. Dlaczego mechanizm się psuje? Zazwyczaj zaciera się z braku smaru, albo ze względu na korozję. Może się też „zastać” (także ze względu na korozję) w autach, które nie były używane przez dłuższy czas. 

Uszkodzony mechanizm może utrudniać albo uniemożliwiać ruch wycieraczek. Mogą one poruszać się nierównomiernie, mogą podskakiwać, przerywać itd. Zazwyczaj w przypadku awarii należy wymienić i mechanizm i silnik. Niestety, są drogie.

Jeśli mechanizm jest sprawny, to warto co pewien czas spryskać go białym smarem. Dzięki temu będzie pracować z mniejszymi oporami. I będzie też zabezpieczony przed korozją.

Źrodło: Wikimedia Commons

Silnik wycieraczek – objawy awarii

Niewielki silnik elektryczny, napędzający mechanizm wycieraczek, również jest ukryty w podszybiu. On także może się zepsuć. Objawy awarii to przerywana praca wycieraczek, podskakiwanie wycieraczek, woń spalenizny w kabinie auta, a także niemożność uruchomienia wycieraczek.

Silnik napędzający wycieraczki może ulec awarii na skutek przegrzania, albo zużycia eksploatacyjnego (w starszych samochodach). Wielogodzinna, intensywna praca wycieraczek może prowadzić do przegrzania i bezpowrotnego uszkodzenia silnika. W trakcie wielogodzinnej jazdy w deszczu warto zatrzymać się na kilka minut i dać odpocząć układowi oczyszczania szyby, a przede wszystkim, silnikowi.

Silnik może nie pracować także na skutek uszkodzenia przewodów zasilających. W przypadku niemożności uruchomienia wycieraczek, warto w pierwszej kolejności sprawdzić bezpiecznik, a następnie przekaźnik.

Przełącznik wycieraczek

W zdecydowanej większości aut przełącznik wycieraczek znajduje się przy kierownicy. Wielofunkcyjna dźwignia pozwala na uruchamianie przedniej i tylnej wycieraczki, a także sterowanie intensywnością ich pracy. Jak rozpoznać, że przełącznik wycieraczek jest uszkodzony? Objawy awarii przełącznika wycieraczek to niemożność uruchomienia wycieraczek, przerywana praca wycieraczek, niemożność ustalenia intensywności pracy wycieraczek itd..

Źrodło: Photo by Holly Mandarich on Unsplash

Układ spryskiwania szyby – co warto sprawdzić?

• Czy dysze spryskiwaczy kierują płyn bezpośrednio na szybę. Jeśli kierują na dach, można je wyregulować. Jeśli nie – trzeba je wymienić na nowe.

• Dysze spryskiwaczy mogą się zapchać. Wtedy należy je przeczyścić. Jeśli to się nie uda – trzeba je wymienić na nowe.

• Jeśli układ nie działa, powodem awarii może być przepalenie silnika pompki spryskiwaczy, przepalenie bezpiecznika, albo uszkodzenie wężyków, doprowadzających płyn do spryskiwaczy do dysz przedniej i tylnej szyby.

Miachał Lisiak

Podziel się ze znajomymi