Puchowa kurtka, niezabezpieczony pies, niezapięty pas - śmiertelne złudzenia kierowców

Porady
12 Gru '24
Paweł Janas
Źródło: IBRM Samar

Wyobraź sobie sytuację: jesteś kierowcą ubranym w grubą, puchową kurtkę, wioząc dzieci do szkoły. Twój pies swobodnie przemieszcza się po samochodzie, a ty nie przykładasz większej wagi do zapięcia pasów. Te pozornie niewinne zachowania mogą okazać się śmiertelną pułapką.

Pewnie odliczacie już dni do Swiąt i rozpoczęliście do nich przygotowania. A czy równie pilnie przygotowujecie się do podróży zimowych samochodem? No właśnie, pewnie nie wszyscy odpowiedzą twierdząco… dlatego firma Volvo Car Poland, wraz z gronem ekspertów, postanowiła sprawdzić, jak to wygląda u polskich kierowców.

Źródło: Volvo

Kurtka - cichy zabójca bezpieczeństwa

Statystyki są wstrząsające: aż 83 proc. kierowców i 92 proc. rodziców popełnia te same błędy, nie zdając sobie sprawy z realnego zagrożenia. Podczas kolizji puchowa kurtka zachowuje się jak zdradliwy sojusznik śmierci. Kompresując się pod naciskiem, tworzy niebezpieczną przestrzeń między ciałem a pasem bezpieczeństwa. Efekt? Dziecko może wysunąć się z pasów, narażając się na poważne, a nawet śmiertelne obrażenia.

Źródło: Volvo

Zwierzę jak śmiercionośny pocisk

Wolno poruszający się po samochodzie pies to nie powód do dumy, ale śmiertelne niebezpieczeństwo. Eksperci jednoznacznie przestrzegają: przy zderzeniu z prędkością powyżej 50 km/h, 15-kilogramowy pies staje się żywym pociskiem, zagrażającym sobie i pozostałym pasażerom. To nie przesada - to twarde, brutalne prawa fizyki.

Źródło: Dariusz Balcerzyk

Prędkość - wyrok śmierci

Kluczowa jest świadomość, że siła uderzenia rośnie wykładniczo wraz z prędkością. Przy 50 km/h energia zderzenia jest czterokrotnie większa niż przy 25 km/h. Każdy dodatkowy kilometr na liczniku to potencjalnie rosnące ryzyko śmierci.

Źródło: Volvo

Lekcja, której nie można zlekceważyć

Bezpieczeństwo w samochodzie to nie slogan reklamowy, to codzienne decyzje podejmowane za kierownicą. Kluczowe wnioski są proste, choć wymagają zmiany nawyków:

•    Zdejmij kurtkę przed zapięciem pasów

•    Zawsze zabezpieczaj zwierzęta podczas podróży

•    Każdorazowo zapinaj pasy - swoje i pasażerów

•    Pamiętaj: wolniejsza jazda może uratować życie

Czy jesteś gotów zmienić swoje nawyki i chronić siebie oraz bliskich?

Grono praktyków i ekspertów

Źródło: IBRM Samar

W spotkaniu zorganizowanym 3 grudnia w Volvo Car Warszawa, poświęconym sprawom bezpieczeństwa ruchu drogowego, wzięli udział: Emil Dębiński, prezes Volvo Car Poland, Paweł Kurpiewski, ekspert do spraw bezpieczeństwa dzieci w samochodach i założyciel firmy Fotelik Ekspert, Magdalena Wit-Wesołowska, psycholog transportu oraz Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

Tagi