Mercedes EQE w blokach startowych
Najnowszy model Mercedesa z napędem elektrycznym pojawi się na rynku w połowie przyszłego roku. Oprócz prawie 300-konnej wersji oferowane będą też inne – w tym czteronapędowe oraz warianty ze sportowej gamy AMG.
Mercedes EQE powstał na płycie podłogowej EVA2, opracowanej specjalnie dla pojazdów elektrycznych. To jeden z głównych elementów konstrukcyjnych, jakie łączą nową limuzynę z flagowym Mercedesem EQS. Podobieństw między wspomnianymi modelami jest zresztą więcej. Przykładowo, EQE dzieli ze swoim starszym „bratem” szereg rozwiązań z dziedziny aerodynamiki. Kształt nadwozia z łukowatą linią dachu i liczne zabiegi optymalizacyjne, w tym gładkie podwozie oraz przeważnie zamknięta osłona chłodnicy, zapewniają nowemu modelowi bardzo dobre współczynniki Cd. Z uwagi jednak na krótsze zwisy i standardowe zawieszenie stalowe jego parametry aerodynamiczne nie dorównują wyśrubowanemu poziomowi EQS-a, który może pochwalić się wartością Cd wynoszącą zaledwie 0,20.
Listę nowości produktowych AD 2022, które szykują w swojej ofercie marki niemieckie, znaleźć można TUTAJ
Bezprzewodowe aktualizacje
Wykorzystanie techniki bezprzewodowej (OTA) pozwala aktywować nowe funkcje pojazdu już po jego zakupie. W chwili premiery nabywcy będą mogli wybrać m.in. dwa specjalne tryby jazdy dla młodych kierowców i personelu serwisowego, minigry (Sudoku, Pairs i Shuffle Puck), reflektory Digital Light z funkcją projekcji i animacjami oraz tryb prezentacji pojazdu. Gama funkcji OTA będzie sukcesywnie poszerzana. Oprócz klasycznego zakupu poszczególnych elementów zaplanowano również subskrypcje, aktywacje ograniczone czasowo oraz bezpłatne fazy próbne.
Do Mercedesa EQE można zamówić zawieszenie pneumatyczne Airmatic z adaptacyjnym systemem tłumienia ADS+ oraz system skrętnej tylnej osi. Dzięki temu ostatniemu rozwiązaniu limuzyna dorównuje zwrotnością autu kompaktowemu: kąt skrętu kół osi tylnej wynosi do 10°, a średnicę zawracania można zmniejszyć z 12,5 do nawet 10,7 m.
Wersja EQE 350 na dobry początek
W pierwszej kolejności na rynek trafią dwie wersje modelowe EQE, w tym potwierdzony przez producenta wariant EQE 350 o mocy 293 koni mechanicznych. Oba warianty będą mieć elektryczny układ napędowy (eATS) tylnej osi; później do oferty dołączą czteronapędowe odmiany 4MATIC, wyposażone również w eATS przedniej osi. Zastosowane silniki elektryczne to jednostki synchroniczne z magnesami trwałymi (PSM). Akumulator litowo-jonowy składa się z 10 modułów i ma pojemność 90 kWh netto. Jak wynika z pomiarów według cyklu WLTP, teoretyczny zasięg do czasu wyczerpania „baterii” waha się od 545 do nawet 660 kilometrów.
Na potrzeby rynku europejskiego produkcja EQE będzie odbywać się w niemieckiej fabryce Mercedesa w Bremie. Dokładny termin premiery nie jest jeszcze znany. Koncern zapewnia jednak, że można się jej spodziewać w okolicach połowy 2022 roku. Zakładamy, że „elektryk” będzie znacznie droższy od standardowej wersji Mercedesa Klasy E, który zgodnie z cennikiem kosztuje co najmniej 186 600 złotych.
AKTUALIZACJA:
Właśnie ukazały się informacje dotyczące cen i wyposażenia tego modelu. Sprawdź konfigurator Mercedes EQE.