Flagowy SUV Opla przeszedł kurację odmładzającą
Marka Opel zaprezentowała zmodernizowanego Grandlanda. Ceny i przyjmowanie zamówień latem br., zaś pierwsze auta trafią do klientów jesienią.
Stylistyka nadwozia jest zdominowana przez typowe dla marki wyraźnie nakreślone linie. Opel Vizor obejmuje cały przód, a ten kierunek stylistyczny da się zauważyć także z tyłu. Nazwę Grandland oraz logo z błyskawicą umieszczono pośrodku tylnej klapy. Kolejnymi akcentami są zderzaki i boczne panele, teraz lakierowane w kolorze nadwozia, a także czarne błyszczące oraz srebrne osłony podwozia. Nowy Grandland jest również dostępny w charakterystycznej dwukolorowej wersji z kontrastującym dachem.
LED-owe oświetlenie
Opel Grandland został wyposażony w adaptacyjne pikselowe reflektory IntelliLux LED. 168 elementów LED - po 84 na każdy reflektor, podobnie jak w Oplu Insignii - zapewnia płynną adaptację wiązki świetlnej do warunków jazdy i otoczenia, bez oślepiania innych uczestników ruchu. Moduły LED pod wąskim kloszem lampy głównej tworzą trzyrzędową matrycę, włączając się i wyłączając w zależności od potrzeb. W trybie świateł mijania dolny rząd pikseli dostosowuje kształt wiązki do promienia zakrętu. Granica światła jest wyraźnie zaznaczona, a dynamicznie zapalane i gaszone piksele zapewniają optymalny zasięg. Funkcja matrycowa środkowego i górnego rzędu umożliwia precyzyjne „wycinanie” pojazdów nadjeżdżających z przeciwka w ciągu milisekund. Pozostały obszar pozostaje w pełni oświetlony główną wiązką. Światła do jazdy dziennej LED zintegrowane ze światłami głównymi mają charakterystyczny wzór dla marki Opel.
Kolejną technologią w nowym Grandlandzie, która podnosi poziom bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi, zwłaszcza po zmroku i poza miastem, jest Night Vision. Kamera termowizyjna wykrywa ludzi i zwierzęta z odległości do 100 metrów przed samochodem jako obiekty cieplejsze od ich otoczenia. Night Vision ostrzega o obecności na przykład pieszych w polu widzenia kamery i wskazuje ich położenie na 12 calowym ekranie centrum informacyjnego kierowcy.
Pure Panel, czyli nowy kokpit Opla
Koncepcja interfejsu użytkownika jest futurystyczna i zredukowana do niezbędnego minimum. Dwa panoramiczne ekrany w jednym module tworzą Pure Panel Opla. Ten w pełni cyfrowy, zwrócony ku kierowcy kokpit jest intuicyjny w obsłudze, z powodzeniem zastępując liczne przyciski. Dostarcza on najważniejszych informacji, wykorzystując nowe, cyfrowe technologie. Dwa ekrany tworzą nowoczesną atmosferę we wnętrzu. Środkowy ekran dotykowy o przekątnej do 10 cali jest ustawiony pod takim kątem, żeby kierowca mógł skoncentrować się na prowadzeniu pojazdu bez odrywania wzroku od drogi.
Liczne systemy bezpieczeństwa
Nowością jest również Highway Integration Assist oferowany w połączeniu z przekładnią automatyczną. Jest to zestaw różnych asystentów sprzężonych z kamerą i czujnikami radarowymi, dzięki którym jazda jest mniej stresująca. Adaptacyjny tempomat utrzymuje odległość od pojazdu poprzedzającego dostosowaną do zaprogramowanej prędkości, a także aktywnie pozycjonuje Grandlanda pośrodku zajmowanego pasa ruchu. Prędkość jazdy jest korygowana w górę lub w dół w ślad za pojazdem poprzedzającym, ale bez przekraczania ustalonego limitu. W razie potrzeby system może także doprowadzić do całkowitego zatrzymania samochodu. Dzięki funkcji „Stop & Go” Grandland z systemem Highway Integration Assist potrafi także automatycznie wznowić jazdę, po wcześniejszym zatrzymaniu się.
Zmodernizowany Grandland jest wyposażony także w wiele innych systemów wspomagających kierowcę. Układ panoramicznych kamer z przodu i z tyłu zapewnia widok 360 stopni i ułatwia manewrowanie. Na ekranie systemu multimedialnego można wyświetlić obraz sprzed i zza pojazdu, a także widok z góry. Asystent automatycznego parkowania rozpoznaje stanowiska do parkowania równoległego i prostopadłego oraz potrafi automatycznie ustawić Grandlanda w takim miejscu oraz je opuścić. System monitorowania martwego pola zapobiega ryzyku kolizji przy skręcaniu lub zmianie pasa ruchu. W razie zagrożenia symbol pojazdu wyświetlany w prawym lub lewy lusterku bocznym ostrzega kierowcę. Standardowe wyposażenie każdego Grandlanda obejmuje alarm przedkolizyjny z funkcją automatycznego hamowania awaryjnego, system wykrywania pieszych, ostrzeżenie o niekontrolowanej zmianie pasa ruchu, rozpoznawanie znaków drogowych, wykrywanie zmęczenia kierowcy oraz tempomat.
Nowoczesność i komfort
Opel Grandland oferuje ergonomiczne aktywne fotele przednie z atestem niemieckiej Aktion Gesunder Rücken e.V. („kampanii na rzecz zdrowych pleców”), które sprzyjają utrzymywaniu prawidłowej pozycji za kierownicą. W wersji z tapicerką skórzaną fotele są również podgrzewane i wentylowane. Rozwiązaniami podnoszącymi komfort użytkowania są także system bezkluczykowego otwierania zamków i uruchamiania silnika oraz elektrycznie otwierana i zamykana klapa bagażnika, sterowana czujnikiem reagującym na ruch stopy pod tylnym zderzakiem.
Systemy multimedialne kompatybilne z Apple CarPlay i Android Auto zapewniają łączność oraz dostęp do rozrywki. W połączeniu z usługami OpelConnect najwyższa wersja systemu Multimedia Navi Pro pomaga zrelaksować się w podróży dzięki odbieranym na bieżąco informacjom o sytuacji w ruchu drogowym oraz nawigacji przewidującej, która wykorzystuje mapy aktualizowane online. Bezprzewodowa ładowarka w konsoli środkowej umożliwia ładowanie kompatybilnych smartfonów bez zbędnej plątaniny kabli.
Hybryda plug in
Zgodnie ze strategią elektryfikacji Opla wersje hybrydowe z funkcją doładowania z zewnętrznego źródła prądu (plug in) nie tylko zapewniają przyzwoite przyspieszenie, ale także umożliwiają bezemisyjną jazdę dzięki silnikom elektrycznym (jednemu lub dwóm) oraz hamowaniu z odzyskiem energii. Elastyczna platforma multienergetyczna pozwala nabywcom Grandlanda wybrać preferowany system napędu - od oszczędnych silników wysokoprężnych i benzynowych po zelektryfikowane hybrydy plug in.