Klasa C All-Terrain: kombi z talentem do jazdy poza asfaltem
Wzorem wyżej pozycjonowanej Klasy E, również i nowy Mercedes Klasy C kombi może teraz pochwalić się outdoorową wersją All-Terrain. Jej cechy wyróżniające to zwiększony prześwit, seryjny napęd na cztery koła oraz dostępność dwóch trybów jazdy terenowej.
W porównaniu do tradycyjnej Klasy C Kombi wersja All-Terrain ma nieco większe wymiary. Jest o 4 mm dłuższa, a więc mierzy 4755 mm. Dzięki nakładkom nadkoli szerokość wzrosła o 21 mm, do 1841 mm. Z kolei zwiększony o około 40 mm prześwit sprawia, że wysokość pojazdu wynosi 1494 mm. Standardowy rozmiar opon to 225/55 R 17 na felgach 7,5 J x 17 H2 ET 44,5. Opcjonalnie dostępne są zestawy z ogumieniem 245/45 R 18 na obręczach 8 J x 18 H2 ET 41 oraz 245/40 R 19 na felgach 8 J x 19 H2 ET 41. Stylistykę zewnętrzną auta podkreśla inaczej wykończona osłona chłodnicy, specjalne zderzaki z dolnymi osłonami oraz matowe, ciemnoszare nakładki nadkoli.
Uterenowiona Klasa C Kombi ma bagażnik o pojemności od 490 do maksymalnie 1510 litrów. Oparcie tylnej kanapy składa się w proporcji 40:20:40. Standardowa specyfikacja obejmuje system Easy-Pack, który ułatwia załadowywanie i rozładowywanie pojazdu.
Klasa C All-Terrain: tryby terenowe i napęd 4MATIC
Oprócz trybów Eco, Comfort, Sport oraz Individual wariant All-Terrain oferuje dwa dodatkowe tryby do jazdy poza asfaltem: Offroad, przeznaczony do lekkiego terenu (drogi gruntowe, żwir lub piasek), a także Offoroad+ z regulacją prędkości zjazdu, zalecany do nieco cięższego terenu i dróg o większym nachyleniu. Zależnie od wybranego programu komputer dostosowuje charakterystykę pracy silnika, skrzyni biegów, układu kierowniczego, ESP oraz napędu 4MATIC.
W wersjach All-Terrain napęd na wszystkie koła 4MATIC należy do wyposażenia standardowego. Do 45% momentu obrotowego trafia na oś przednią, a do 55% - na tylną. Aby poprawić efektywność i móc połączyć napęd z 9-biegową skrzynią automatyczną, układ 4MATIC przeszedł modyfikacje. Nowy zespół napędu przedniej osi umożliwia przenoszenie wyższego momentu obrotowego przy optymalnym pod kątem dynamiki jazdy rozkładzie obciążenia. Co więcej, układ 4MATIC ma znaczną przewagę wagową nad swoim odpowiednikiem z poprzedniej Klasy C, co przyczynia się do redukcji emisji CO2. Inżynierowie zdołali także zmniejszyć straty tarcia w skrzyni rozdzielczej, która ma zamknięty obieg oleju i nie wymaga dodatkowych środków chłodzących.
Klasa C All-Terrain: benzyna lub diesel
W wariancie benzynowym zastosowano czterocylindrowy silnik benzynowy (symbol M 254) ze zintegrowanym rozruszniko-alternatorem drugiej generacji. Na krótki czas elektryczne wsparcie może podnieść moc jednostki spalinowej nawet o 20 KM. Zużycie paliwa pomaga obniżyć system rekuperacji oraz możliwości „żeglowania” z wyłączonym silnikiem. Niemiecki producent połączył w jednej konstrukcji wszystkie innowacje modułowej rodziny 4- i 6-cylindrowych motorów benzynowych i wysokoprężnych. Obejmują one powłokę cylindrów Nanoslide, honowanie cylindrów Conishape oraz układ oczyszczania spalin umieszczony bezpośrednio przy silniku. Nowością jest segmentowa turbosprężarka ze wspólnym przepływem, stanowiącym dalszy etap rozwoju techniki twin-scroll.
Również wariant z silnikiem wysokoprężnym korzysta z instalacji miękkiej hybrydy. Czterocylindrowy silnik OM 654 M jest wyposażony w zintegrowany rozrusznikoalternator i 48-woltową instalację elektryczną, może odzyskiwać energię i żeglować z wyłączonym motorem. Elektryfikacja pozwoliła na zastosowanie elektrycznej sprężarki czynnika chłodniczego układu klimatyzacji.
Klasa C All-Terrain będzie jedną z premier podczas wrześniowych targów IAA Mobility 2021 w Monachium, a pierwsze egzemplarze pojawią się u dealerów jeszcze w tym roku.