Nowy Volkswagen Multivan: pierwsze zdjęcia
Historia protoplasty Multivana zaczęła się w II połowie lat 40. XX wieku od Transportera T1. Furgon, pomyślany jako auto użytkowe opierał się na płycie Garbusa. Dziś debiutuje sukcesor tradycji: Volkswagen Multivan w najnowszym wydaniu, który do sprzedaży wejdzie jesienią br.
Garść faktów historycznych
Popularny Bulli (w Polsce zwany ogórkiem) debiutował w 1949 roku. Po rozpoczęciu produkcji odmiany osobowej gama wariantów modelu została szybko poszerzona, a dla wielu osób samochód po kilku latach od premiery stał się pojazdem kultowym. Historia Multivana bazującego na Transporterze zaczęła się nieco później. Multivan poszerzył gamę wersji modelu 36 lat temu. Pierwsza generacja modelu, oparta na Transporterze T3, była produkowana w latach 1985-1992. Już wtedy dostępna była uterenowiona wersja Syncro 4x4.
Użytkowy Transporter stał się doskonałym punktem wyjścia do stworzenia szerokiej palety wielofunkcyjnych samochodów. Na bazie T6.1, oprócz Multivana powstają także Caravelle (jeszcze bardziej luksusowo wykończony minibus) oraz California (pojazd turystyczny z aneksem kuchennym i łóżkami). Obecny T6 trafił na rynek w 2015 roku, zaś w ub. r. przeprowadzono jego modernizację. Czy zaprezentowany właśnie Volkswagen Multivan T7 będzie kontynuował sukces poprzedników? Wszystko wskazuje na to, że tak.
Multivan Anno Domini 2021
Najnowszy Multivan po raz pierwszy osadzony jest na modułowej płycie dla pojazdów z silnikiem montowanym poprzecznie (Modular Transverse Matrix — MQB). To olbrzymi skok tego modelu w przód w kategoriach technicznych. Gama dostępnych układów napędowych zawiera nowy element: hybrydę typu plug-in. Dzięki temu, Multivan może również czasowo funkcjonować jako pojazd o zerowej emisji. Innowacyjne systemy wspomagania, obsługi i infotainmentu pojawiają się w tej linii modelowej po raz pierwszy. Postęp dokonał się również w dziedzinie bezpieczeństwa zderzeniowego.
Większa funkcjonalność
Żaden inny pojazd wielozadaniowy nie był produkowany przez ponad 70 lat i z generacji na generację wizualnie szlifowany. Dlatego nowy Multivan jest od razu rozpoznawalny jako następca legendarnego T1, zaś jego stylistyka została udoskonalona w drodze ewolucji. Asortyment Bulli poszerza się i w przyszłości zostanie podzielony na trzy piony: linie modeli Multivan, Transporter 6.1 oraz różne wersje ID.Buzz, które zostaną wprowadzone w 2022 r.
Każdy z wymienionych pionów ma ogromne znaczenie dla marki: T6.1 w wersjach Transporter i Caravelle pozostanie specjalistą do użytku komercyjnego, a model California - ikonicznym kamperem. Dwa w pełni elektryczne modele: lifestyl'owy ID.Buzz MPV i dostosowany do jazdy w środowisku miejskim ID.Buzz Cargo, mają podbić nowe segmenty rynku w przyszłości. Multivan w wersji eHybrid z napędem hybrydowym plug in staje się również pojazdem z obniżoną emisją. Jednocześnie jego zasięg sprawić ma, że będzie pojazdem wielozadaniowym, odpowiednim na dalekie podróże.
Pojemne wnętrze
Przedział bagażowy o pojemności do 4053 litrów pozwala wygodnie radzić sobie z przewożeniem przeróżnych ładunków, czy sprzętu sportowego. Ten funkcjonalny samochód zaprojektowany został przede wszystkim z myślą o rodzinach i aktywnych miłośnikach sportu, a dzięki nowemu systemowi foteli i przestrzeni bagażowej, stwarza wiele scenariuszy mobilności. Równolegle z modelem podstawowym, Volkswagen Samochody Dostawcze będzie również oferować nowego Multivana w wersji przedłużonej, ze znacznie zwiększoną przestrzenią ładunkową. Ponadto producent przewiduje, że dzięki elastycznemu w aranżacji oraz wnętrzu przypominającemu pomieszczenie wypoczynkowe, Multivan zwiększy swój udział w rynku jako biznesowy MPV i ekskluzywny mikrobus.
Pierwszy Multivan hybryda plug-in
Wyposażenie Multivana w napęd hybrydowy typu plug-in, było jednym z najważniejszych celów konstruktorów auta. Tylko ten rodzaj napędu zapewnia kompatybilność bezemisyjnej jazdy miejskiej z dużym zasięgiem i niskim zużyciem paliwa. Multivan z napędem hybrydowym typu plug-in otrzymał w nazwie przyrostek eHybrid. Systemowa moc wyjściowa silnika elektrycznego i silnika benzynowego z turbosprężarką (TSI) to 160 kW / 218 KM.
Dzięki zastosowaniu akumulatora litowo-jonowego o pojemności 13 kWh, Multivan eHybrid będzie najczęściej pokonywać dzienne dystanse korzystając wyłącznie z energii elektrycznej. Badanie przeprowadzone przed niemieckie Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej pokazuje, że 95 proc. wszystkich codziennych przejazdów samochodowych w Niemczech odbywa się na dystansach krótszych niż 50 km. Hybrydowy układ napędowy plug-in został pomyślany tak, że Multivan eHybrid uruchamiać będzie się domyślnie w trybie zasilania wyłącznie energią elektryczną i dzięki temu krótkie trasy pokona nie generując emisji dwutlenku węgla. Dopiero przy prędkości ponad 130 km/h włącza się silnik benzynowy TSI.
Dwa benzynowe silniki, jeden diesel
Równolegle z hybrydowym układem napędowym typu plug-in, napędzany na przednie koła Multivan będzie dostępny z dwoma czterocylindrowymi turbodoładowanymi silnikami o mocy 136 KM i 204 KM. W przyszłym roku będzie także czterocylindrowy silnik wysokoprężny TDI o mocy wyjściowej 150 KM.
Wszystkie wersje układów napędowych są standardowo zestawiane z dwusprzęgłową, automatyczną skrzynią biegów DSG. 6-biegowa skrzynia biegów DSG modelu eHybrid (DQ400E), to skrzynia opracowana specjalnie z myślą o układzie hybrydowym plug-in. Wraz z silnikiem elektrycznym stanowią jeden moduł. Skrzynia biegów stosowana z silnikami TSI, a później z silnikiem TDI, to skrzynia siedmiobiegowa. W Nowym Multivanie, po raz pierwszy w tej serii modelowej, wybór biegu odbywa się elektronicznie, za pomocą niewielkiego przycisku selektora DSG umieszczonego na desce rozdzielczej.
Jazda półautomatyczna
W najnowszej generacji Multivana zwiększyła się liczba systemów wsparcia kierowcy. W zależności od specyfikacji, może ona obejmować ponad 20 układów. Zawsze montowane funkcje standardowe to: Car2X (lokalny system ostrzegania), system monitorowania obszaru przed pojazdem Front Assist wraz z funkcją awaryjnego hamowania City Emergency Braking, wspomaganie wymijania z nowym asystentem skrętu, dynamiczny wyświetlacz znaków drogowych, system ostrzegający przed zjechaniem z pasa Lane Assist oraz tempomat. Do nowych systemów należy IQ.Drive Travel Assist, który ułatwia półautomatyczną jazdę w zakresie od 0 do 210 km/h. IQ.Drive Travel Assist łączy w sobie nowy predyktywny tempomat adaptacyjny ACC (kontrola wzdłużna) i asystenta toru jazdy Lane Assist (kontrola boczna), tworząc nowy układ, który znacznie zwiększa łatwość prowadzenia i bezpieczeństwo w drodze.
Klasyka i nowoczesność w jednym
Stylistyka jest nowa, ale jednocześnie charakterystyczna dla Multivana. DNA poprzedników odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu stylistyki Nowego Multivana. - Robiąc duży krok naprzód, jeszcze bardziej wzmocniliśmy niepowtarzalny charakter tego kultowego pojazdu, pozostając jednocześnie wierni typowej linii Bulli. Świadomie przywołujemy na przykład poziomą linię, która biegnie wokół nadwozia T3 – powiedział główny projektant, Albert Kirzinger . - W wersji Style, linia ta jest wzmocniona chromowanym wykończeniem. Kontrast kolorystyczny z lakierem nadwozia podkreśla linię charakteru jeszcze mocniej niż w T3, czyli trzeciej generacji Bulli, a jednocześnie pierwszej generacji Multivana. Jeżeli klient zamówi nowego Multivana z lakierem w dwóch barwach, chromowana listwa oddziela od siebie dwa obszary kolorystyczne. W aucie zastosowano też element stylistyczny z modelu T4, a więc z drugiej generacji: maskę silnika wyciągniętą mocno do przodu pod przednią szybą.
Zwiększony rozstaw osi, szerokość i długość
W proporcjach Multivana widoczne są zmiany. W porównaniu do poprzedniego modelu, wersja podstawowa jest dłuższa i szersza. Jednocześnie Volkswagen nieco zmniejszył wysokość pojazdu, zapewniając praktycznie identyczną lub — z nowym panoramicznym szklanym dachem — nawet większą wysokość kabiny. Dokładne wymiary Multivana to: szerokość 1941 mm, nie wliczając składanych bocznych lusterek, opcjonalnie elektrycznych (+37 mm w porównaniu z Multivanem 6.1), długość 4973 mm (+69 mm) i wysokość do 1903 mm (-47 mm). Rozstaw osi wynosi 3124 mm (+124 mm). Multivan dostępny jest również w wersji przedłużonej. Przy identycznym rozstawie osi, od zderzaka do zderzaka ma 5173 mm, czyli jest o 131 mm bardziej kompaktowy niż poprzedni model.
Załadowany po dach za trzecim rzędem siedzeń Multivan w wersji bazowej, może zabrać 469 litrów bagażu. Jeżeli zostanie załadowany aż do miejsca za drugim rzędem siedzeń, pojemność bagażowa wzrasta do 1844 litrów (1850 litrów w wersji z panoramicznym szklanym dachem). Jeżeli wykorzystana zostanie cała przestrzeń ładunkowa, aż do pierwszego rzędu foteli, pojemność bagażowa wzrasta do 3672 litrów. Pojemności bagażowe dłuższej wersji pojazdu wynoszą odpowiednio 763, 2171 i 4005 litrów (4053 litrów w wersji z panoramicznym szklanym dachem).
System nagłośnienia Harman Kardon
W modelu są opcjonalne, bogato wyposażone, funkcje nawigacji Discover Media i Discover Pro. Wszystkie trzy systemy infotainmentu można również połączyć z nagłośnieniem Harman Kardon opracowanym specjalnie na potrzeby Multivana. Poza czternastoma głośnikami, 16-kanałowym wzmacniaczem Ethernet oferującym odtwarzanie muzyki z mocą 840 W i czterema ustawieniami dźwięku, system wyposażono w nową funkcję, tzw. algorytm Fraunhofer Sonamic Panorama. Algorytm ten oddziela poszczególne źródła nagrania stereo i rozprowadza je równomiernie wzdłuż akustycznej sceny w kształcie litery U, zapewniając interesujące doznania dźwiękowe. Są też bardzo cienkie panele głośników zostały wykonane z wykorzystaniem technologii laserowej.
Stolik tylny jako wielofunkcyjne narzędzie
Element, który występował już w pierwszym Multivanie ponad 35 lat temu to stolik w tylnej części pojazdu. Od tamtego czasu ten praktyczny detal pojawiał się w każdej generacji tego wielozadaniowego pojazdu. W czasem jego stylistyka stawała się coraz bardziej innowacyjna. W pracowniach Volkswagena zaprojektowano go całkowicie od nowa: od teraz jest to wielofunkcyjny system, który może również służyć za konsolę środkową — nie tylko z przodu, ale w każdym rzędzie foteli. Dzięki nowemu systemowi prowadnic stolik można przemieszczać w tylnej części pojazdu na wiele sposobów. A to nie wszystko! Ponieważ niektóre prowadnice sięgają przodu pojazdu, przestrzeni między fotelami kierowcy i pasażera, i ponieważ stolik stał się narzędziem wielofunkcyjnym, można go również używać jako konsoli środkowej w pierwszym rzędzie. Takiego rozwiązania nie było dotąd w żadnym Multivanie.
Konfigurator Volkswagena Multivana znajdziecie w Autokatalog.pl.