Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743462610619 3.0.14

Bekker, czyli jak Polak wysłał samochód na Księżyc

Ciekawostki
Zdjęcie autora - Paweł JanasPaweł Janas
2 Mar '23 (aktualizacja 8 Mar '23)
Bekker, czyli jak Polak wysłał samochód na KsiężycŹródło: NASA

Mieczysław G. Bekker, przedwojenny absolwent Politechniki Warszawskiej wsparł Amerykanów w motoryzacyjnym podboju srebrnego globu. Dziś osiągnięcia tego wybitnego polskiego inżyniera chce w specjalny sposób uhonorować macierzysta uczelnia.

W roku 1971 General Motors wraz z koncernem lotniczym Boeing, na specjalne zamówienie amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, zbudował nowatorski, w pełni elektryczny pojazd terenowy przeznaczony do pracy na Księżycu. Samochod nazwany LRV (Lunar Roving Vehicle) był wykorzystywany przez kosmonautów w lotach programu kosmicznego NASA podczas trzech wypraw misji Apollo: 15, 16 i 17. Trzy sztuki LRV do dzisiejszych czasów znajdują się na powierzchni srebrnego globu, przypominając o czasach, gdy wyobraźnię ludzkości rozpalały marzenia o podboju kosmosu. Mało kto wie jednak, że sukces tych łazików księżycowych LRV zawdzięczamy… naszemu rodakowi.

Źrodło: Politechnika Warszawska

Konstruktorem tych samochodów był Mieczysław Grzegorz Bekker (1905-1989) inżynier-mechanik – jeden z najwybitniejszych absolwentów Politechniki Warszawskiej. Karierę zaczynał w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym, ale większość swojego życia zawodowego spędził w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, gdzie trafił w 1941 roku przez Rumunię i Francję, po opuszczeniu ojczyzny w 1939 roku.

Źrodło: Politechnika Warszawska

W Kanadzie Mieczysław Bekker pracował w w tamtejszym Ministerstwie Zaopatrzenia w dziale zajmującym się czołgami. Jeszcze w czasie II wojny światowej wstąpił do Armii Kanadyjskiej, w której dosłużył się stopnia podpułkownika. Był ponadto pracownikiem kanadyjskiego Departamentu Obrony Narodowej. Często przebywał także na terenie Stanów Zjednoczonych.

Źrodło: Politechnika Warszawska

W latach 50-tych ubiegłego wieku był zatrudniony m.in. na Politechnice im. Stevensa w Hoboken i  Uniwersytecie Michigan w Ann Arbour. Na większości uczelni przygotowywał laboratoria badawcze, w których zostały opracowane  metody rozwiązywania problemów związanych m.in. z jazdą pojazdów w terenie. W latach 1954-1960 pracował dla Armii Amerykańskiej. W 1956 roku wystąpił z Armii Kanadyjskiej i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie stworzono mu świetne warunki do prowadzenia prac teoretycznych i praktycznych badań. Przez wiele lat prowadził wykłady z „Mechaniki Lokomocji Lądowej”. Pracował też na wielu amerykańskich akademiach, a w tym: Massachusetts Institute of Technology, Michigan State University czy Rensselear Polytechnic Institute.

Źrodło: NASA

Najbardziej spektakularny sukces odniósł, gdy od 1960 do 1970 roku pracował w laboratorium badawczym General Motors w Santa Barbara w Kalifornii. Prowadził tu prace nad pojazdami lądowymi i księżycowymi, a wynikiem tych badań i prac konstrukcyjnych było opracowanie pojazdu księżycowego. To dzięki teoriom i obliczeniom stworzonym przez inżyniera Bekkera, General Motors wraz z Boeingem wygrali kontrakt NASA na opracowanie i zbudowanie pojazdu księżycowego w ramach programu Apollo.

Źrodło: NASA

Pojazd księżycowy LVR (Lunar Roving Vehicle) został opracowany przez zespół, którym kierował Mieczysław Bekker. Jego zadaniem była ocena całego systemu pojazdu z punktu widzenia lokomocji. Z kolei osobiście opracował konstrukcję specjalnego ażurowego ogumienia i elastycznej ramy pojazdu. Trzy takie pojazdy trafiły na księżyc dostarczone tam przez lądowniki Apollo 15 (w 1971 roku) oraz Apollo 16 i 17. Wszystkie pojazdy spełniły swoje zadanie. Natomiast Mieczysław Bekker zrealizował marzenie swojego życia – wysłał samochód na Księżyc. I to na długo przedtem, nim Elon Musk pomyślał o wystrzeleniu Tesli w kosmos (w chwili lądowania pierwszego łazika Bekkera na Księżycu w lipcu 1971 roku amerykański miliarder miał za sobą zaledwie miesiąc życia, ale kto wie, może w kołysce oglądał transmisję telewizyjną z wyprawy Apollo 15).    

Źrodło: NASA

Pracownicy Politechniki Warszawskiej wraz z gronem przyjaciół postanowili w sposób specjalny uhonorować Mieczysława G. Bekkera, w tym jego osiągnięcia związane z eksploracją srebrnego globu. W październiku 2022 roku z ich inicjatywy Senat Politechniki Warszawskiej podjął decyzję dotyczącą umieszczenia w Gmachu Głównym uczelni popiersia profesora.

Organizatorzy akcji podkreślają:

Oznacza to, że profesor zostanie w końcu zasłużenie uhonorowany także przez jego alma mater, zajmując miejsce pośród najwybitniejszych absolwentów Politechniki Warszawskiej. Naszym celem, towarzyszącym temu wydarzeniu jest ponadto wydanie monografii, w której opowiemy o jego życiu i osiągnięciach. 

By jednak projekt udało się ostatecznie sfinalizować potrzebna jest pomoc. Do realizacji zaplanowanego przedsięwzięcia, jakim jest wykonanie popiersia i wydanie okolicznościowej książki niezbędne są bowiem znaczne środki.

Źrodło: Politechnika Warszawska

Pracownicy uczelni przypominają więc, że fundusze na ten cel gromadzi Fundacja Politechniki Warszawskiej, która patronuje „Projektowi Bekker”:

Zdajemy sobie sprawę, że w warunkach obecnego kryzysu nie jest to łatwe. Szukamy więc wsparcia. Bez niego doprowadzenie tego dzieła do końca może się nie udać. Sprawmy więc, by było to nasze wspólne dzieło! 
Podziel się ze znajomymi