Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743462610619 3.0.14

SEAT

Hiszpania

26

unikalnych prezentacji 360

13

wszystkich modeli

Więcej informacji
Benzyna Seat SEAT 95 KM DSG-7 Manualna-6 I ²⁰²⁵ TSI Manualna-5 Marina 1.0 Arona FL2021 SUV-5d 115
Najnowsze zdjęcia 360°
SEAT Arona ISUV MarinaZobacz prezentację
Cena zakupu (brutto)od 76 900 zł Zobacz model

Publikacje SEAT47

SEAT bez modeli elektrycznych w gamie?

SEAT bez modeli elektrycznych w gamie?

Większość producentów europejskich w szybkim tempie elektryfikuje swoje gamy samochodów osobowych. Jak w związku z tym wyglądają plany hiszpańskiej marki SEAT, która ma w ofercie kompakty oraz auta miejskie?

Salony

Marka SEAT posiada w Polsce 24 salonów. Spośród wszystkich salonów działa w kraju 24 serwisów.
Klienci mogą kupić części u autoryzowanych dealerów marki w 52 miejscach.

Mapa dealerów

SEAT

  • Salony24
  • Serwisy24
  • Autoryzowani dealerzy52
  • Serwisy blacharsko-lakiernicze38
Pokaż wszystkie salony SEAT

SEAT konfigurator

Konfigurator SEAT pozwoli Ci dowolnie wybrać opcje takie jak kolor nadwozia, felgi, tapicerkę, pakiety wyposażenia i wykończenie.

Wybierz model i konfiguruj

Informacje o marce SEAT

Marka SEAT, czyli „Sociedad Española de Automóviles de Turismo” – Hiszpańskie Towarzystwo Samochodów Osobowych istnieje na rynku od połowy XX wieku. Jak na przemysł motoryzacyjny nie jest to zbyt długo, jednak dzięki włączeniu do Grupy Volkswagena firma spod Barcelony zyskała dostęp do nowoczesnego zaplecza technologicznego i projektowego. Od tego czasu SEAT pnie się w górę w motoryzacyjnej hierarchii, tworząc nowe i ciekawe modele pojazdów. Od czego rozpoczęła się droga Seata i jakie decyzje pomogły mu zaistnieć w branży samochodowej?

SEAT – historia marki

Firma SEAT została powołana do życia 9 maja 1950 roku przez trzy podmioty: Narodowy Instytut Przemysłu Hiszpanii (właściciel 51% udziałów), korporację sześciu banków (42% udziałów) oraz włoski koncern FIAT (właściciel 7% aktywów firmy). Dzięki środkom wniesionym przez wymienione organizacje możliwe było uruchomienie produkcji pierwszego pojazdu marki SEAT w nowej fabryce wybudowanej w Barcelonie.

Samochód nosił oznaczenie „1400” i był wytwarzany na licencji pierwszego powojennego Fiata o tej samej nazwie. Dokładniej należałoby powiedzieć, że pojazd montowano w Hiszpanii, ponieważ części do niego były przysyłane z Włoch w gotowych zestawach. Niemniej faktem jest, że barcelońską fabrykę opuszczały już zmontowane samochody przygotowane do eksploatacji. Pojazd był z założenia rodzinnym sedanem o nadwoziu samonośnym. Do napędu służyły jednostki o pojemnościach 1395 i 1901 cm3. Kolejnym samochodem produkowanym w zakładach Seata okazał się model „600” (na licencji Fiata 600). Trafił on do produkcji w 1957 roku jako nieduży, miejski pojazd o nadwoziu typu 2- lub 4-drzwiowy fastback. Napędzały go czterocylindrowe, rzędowe silniki o niewielkiej pojemności: 663 cm3 lub 767 cm3. Pierwszy z nich osiągał moc maksymalną 22 KM przy 4600 obr./min., natomiast drugi generował 29 KM przy 4800 obr./min. Ponieważ masa pojazdu była niewielka (580 kg), to w zależności od wersji silnikowej rozwijał on prędkość 100 albo 110 km/h. Samochód eksportowano poza Hiszpanię (m.in. do Kolumbii).

Na licencji włoskiego producenta SEAT wytwarzał między innymi takie modele jak: „850”, czyli auto segmentu B, napędzane silnikami małolitrażowymi o mocy 34 lub 49 KM, a także „124” oraz „127” odwzorowujące prawie dokładnie Fiaty o tych samych nazwach. Produkcja Seata prawie w całości opierała się na projektach włoskich (m.in. Fiata 128, 131, 133, Pandy, Ritmo), jednak po roku 1980 sytuacja zaczęła się zmieniać. W tym czasie bowiem FIAT sprzedał swoje 7% akcji Seata Narodowemu Instytutowi Przemysłu Hiszpanii, dzięki czemu firma stała się całkowicie hiszpańska.

Później jeszcze przez jakiś czas wytwarzano pojazdy oparte na fiatowskich projektach, jednak już pod własną nazwą (Seat Marbella – oparty na pierwszej generacji Fiata Pandy, Seat Málaga – wzorowany na Fiacie Regata). Auta te stanowiły punkt wyjścia dla nowszej generacji samochodów marki. W 1982 roku Hiszpanie rozpoczęli współpracę z koncernem Volkswagen AG, która w następnych latach ulegała coraz większemu zacieśnieniu. Stopniowo niemiecki inwestor kupował coraz więcej udziałów w Seacie (51% w 1986 r., aż do 99,99% w 1990).

Nowa era Seata – współpraca z Volkswagenem

Pod skrzydłami koncernu SEAT zaczął wypływać na szerokie wody motoryzacyjnego rynku. Dostęp do niemieckiej technologii i wsparcie finansowe inwestora pomogły z powodzeniem wprowadzić do sprzedaży zupełnie nowe modele samochodów. Niemniej jeden z najbardziej znanych pojazdów Seata powstał dużo wcześniej, a współpraca z Volkswagenem pozwoliła go unowocześnić i wprowadzić w nową dekadę. Ibizę, bo o niej mowa, produkowano od 1984 roku. Jej pierwowzorem był Seat Ronda, czyli kompaktowy, 5-drzwiowy hatchback wytwarzany w latach 1982-1986. Z ciekawostek na temat Ibizy warto wspomnieć, że jej nadwozie zaprojektował znany włoski designer Giorgio Giugiaro, a żaden z elementów karoserii nie był już zapożyczony od Fiata. Natomiast jednostki i układ napędowy hiszpańskiego auta stworzono we współpracy z Porsche. Ibiza pierwszej generacji przeszła face-lifting w 1991 r., a w roku 1993 trafiła do produkcji druga generacja modelowa.

Właśnie ta wersja Ibizy cieszyła się dużym zainteresowaniem nabywców w różnych krajach świata dzięki dobrze zaprojektowanej i miłej dla oka sylwetce (kolejny projekt Giugiaro), a także poprawionej jakości w stosunku do poprzedniej generacji. Auto było sprzedawane w trzech wersjach nadwozia: hatchback Ibiza, sedan Cordoba oraz kombi Cordoba Vario. Nabywca miał do wyboru szeroką gamę silników o pojemnościach od 1,0 litra, poprzez kilka jednostek o pojemnościach 1,4 l, a także 1,6 l, aż do najmocniejszych silników 1.8 i 2.0 w wariancie GTI. Dostępne były także silniki wysokoprężne 1.9 w wielu odmianach (z turbiną i bez). Można powiedzieć, że druga generacja Ibizy była już samochodem na dobrym, europejskim poziomie i dawała nabywcy wiele możliwości konfiguracji auta. Kolejne generacje były wprowadzane do produkcji w latach: 2002, 2008 oraz 2017. Samochód stopniowo ulepszano, a nadwozie unowocześniano, lecz Ibiza nadal pozostała niewielkim hatchbackiem segmentu B. Trzeba podkreślić, że jakość auta ulegała na przestrzeni lat ciągłej poprawie, zaś dwie ostatnie generacje uzyskały bardzo dobre wyniki w testach bezpieczeństwa Euro NCAP (5 gwiazdek).

We współpracy z Volkswagenem zaprojektowano i wprowadzono do produkcji także model Toledo, którego początki sięgają 1991 roku. Samochód powstał na płycie podłogowej VW Golfa II. Nadwozie, podobnie jak przy innych modelach Seata, zaprojektował Giorgio Giugiaro. Toledo wytwarzano w czterech generacjach (zakończenie produkcji w 2018 roku), przy czym jego nadwozie znacznie ewoluowało (dwie pierwsze generacje były sedanem z segmentu C, trzecia stała się minivanem, a czwarta uległa „zmniejszeniu” i zakwalifikowała się do segmentu samochodów B+ (5-drzwiowy liftback). Podobnie jak w przypadku Ibizy, dwie ostatnie wersje Toledo przyniosły znaczną poprawę bezpieczeństwa (5 gwiazdek Euro NCAP).

Aktualna oferta Seata

Hiszpańska marka po kilkudziesięciu latach istnienia, z pomocą dużych zagranicznych koncernów (FIAT, Volkswagen), stała się godnym zaufania producentem samochodów. SEAT oferuje w swoich salonach modele takie jak: znana wszystkim Ibiza najnowszej generacji, Arona – miejski SUV, a także Leon, który stał się rasowym kompaktem (dostępnym również w wersji kombi, czyli jako Sportstourer). Ofertę uzupełniają większe samochody typu crossover, a więc Ateca oraz Tarraco. Nietrudno zauważyć, że aktualna gama Seata podąża za wymaganiami rynku i dobrze wpisuje się w obraz nowoczesnej motoryzacji. Może nieco brakuje w ofercie hiszpańskiej marki napędów ekologicznych (jedynie Tarraco i Leon mają opcję napędu hybrydowego PHEV), lecz zmiana tego stanu rzeczy to zapewne kwestia najbliższych kilku lat.