Jeep Gladiator – stworzony do zabawy

Testy i prezentacje
7 Wrz '23
Piotr Mieszkowski
Źródło: IBRM Samar

Większość zwykłych pick-up'ów wykorzystywana jest jako uterenowione auta ze specjalistyczną zabudową, przeznaczone do ciężkiej pracy. Jeep Gladiator to jednak trochę inny pick-up, którego głównym zadaniem jest dawanie frajdy z jazdy. Niestety mamy złe informacje - jeszcze w tym roku zakończy się produkcja tego fascynującego modelu.

Źródło: IBRM Samar

Wiele osób myśli, że bazujący na konstrukcji Wranglera pick-up o nazwie Gladiator jest pierwszym autem tego typu oferowanym na rynku. Tymczasem już w 1947 roku firma Willys Overland, będąca ówcześnie właścicielem marki Jeep, wprowadziła do sprzedaży uterenowionego pick-up'a na bazie Jeepa CJ-2A. W kolejnych latach w ofercie marki były takie pick-up'y jak FC-150/170 z lat 1957-1965, Gladiator/J Series z lat 1963-1987, CJ-8 Scrambler wytwarzany w latach 1981-1985 oraz Comanche produkowany od 1986 do 1992 roku.

Źródło: IBRM Samar

Jeep Gladiator, choć bazuje na modelu Wrangler IV generacji, wytwarzanej od 2018 roku, zadebiutował nieco później, bo w roku 2021. Wydaje się, że powstał przez doklejenie paki do przedłużonego Wranglera, ale w istocie jest od niego sporo dłuższy za sprawą większego rozstawu osi, ale nie tylko. Jedną z ciekawszych wersji jest Jeep Gladiator Overland z trzylitrowym, turbodoładowanym silnikiem wysokoprężnym.

Źródło: IBRM Samar

Jeep Gladiator – silnik, moc

O ile Wrangler oferowany jest z silnikiem benzynowym 2.0 Turbo GME ESS o mocy 272 KM oraz bazującą na tym silniku hybrydą typu plug-in rozwijającą moc 381 KM, z Gladiatorem jest całkiem inaczej. Amerykański pick-up oferowany jest wyłącznie z silnikiem wysokoprężnym 3.0 V6 o mocy 264 koni mechanicznych.

Źródło: IBRM Samar

Jeep Gladiator – wymiary, funkcjonalność

Wymiary Gladiatora wynoszą: 5591 mm długości, 1849 mm szerokości, 1905 mm wysokości. Rozstaw osi mierzy 3488 mm i jest o 40 cm dłuższy niż w przypadku przedłużonej wersji Wranglera. Z kolei długość Gladiatora jest od bazowego Wranglera 5d większa aż o blisko 71 cm. Prześwit pick-upa marki Jeep wynosi 253 mm.

Źródło: IBRM Samar

Gladiator waży 2369 kg, dopuszczalna masa całkowita to 2925 kg, a maksymalna ładowność wynosi 631 kg. Wymiary paki wynoszą: 1531 mm długości 1442 mm szerokości (między nadkolami 1138 mm) i 44,5 cm wysokości.

Źródło: IBRM Samar

Dla porównania, inny pick-up wprost stworzony do zabawy, jakim jest Ford Ranger w wersji Raptor, ma pakę o wymiarach 1544 mm długości, 1584 szerokości i 529 mm szerokości. Z kolei inny bestseller segmentu pick-up'ów, jakim obok Rangera jest Toyota Hilux, ma pakę o wymiarach: 1555 mm długości, 1540 mm szerokości i 480 mm wysokości. O pace Gladiatora możemy zatem powiedzieć, że jest bo jest, ale jeśli myślimy o pick-upie z dużymi możliwościami przewozowymi, to nie ten adres.

Źródło: IBRM Samar

Jeep Gladiator – wrażenia z jazdy

Kto choć raz w życiu miał okazję przejechać się Jeepem Wranglerem, ten może sobie wyobrazić co czuje się za kierownicą Gladiatora. Pod maską pracuje widlasty, sześciocylindrowy turbodiesel, który wydaje po wciśnięciu gazu charakterystyczne, miłe dla ucha fanów motoryzacji pomruki. Moc 264 KM nie jest może wielka, jednak do tego ważącego ok. 2,4 tony auta w zupełności wystarczająca. Maksymalny moment obrotowy wynosi aż 600 Nm. Auto ma napęd 4x4, prędkość maksymalna wynosi 177 km/h, zaś przyspieszenie do setki 8,6 sekundy.

Prezentacja 360°

Jeep Gladiator Pickup Overland

Pokaż prezentację 360°

Sprawdź możliwość zmiany barwy nadwozia w powyższej galerii 360 stopni, klikając ikonę kolory.

Na papierze to wszystko brzmi nieźle, jednak kto by tego typu autem, zwłaszcza na oponach typu AT (All Terrain) próbował bić rekordy. To pojazd wprost stworzony do jazdy po bezdrożach i w takich warunkach da podróżującym najwięcej frajdy. Na uwagę zasługuje relatywnie niskie zużycie paliwa, które wynosi średnio ok. 9,5 l/100 km w cyklu mieszanym. Gladiator obok innego rasowego pick-up'a, jakim jest Ford Ranger w wersji Raptor, to pick-up, którego głównym zadaniem jest dawanie przyjemności z terenowej jazdy, bądź bycie ciągnikiem do przyczepy, np. z końmi.

Jeep Gladiator - cena

Chętni na pick-upa sygnowanego przez Jeepa dysponować muszą kwotą co najmniej 328 tys. zł, na którą wyceniono wersję Sport Selec-Trac. Topowa wersja Overland Selec-Trac, jaką mieliśmy okazję jeździć, to wydatek rzędu minimum 376 100 zł.

Źródło: IBRM Samar

Jeep Gladiator – podsumowanie

Z uwagi na walory użytkowe, Jeep Gladiator nie należy do najczęściej wybieranych pick-up'ów, zwłaszcza w Polsce. Na naszym rynku, a także w Europie prym wiodą Ford Ranger i Toyota Hilux, zaś reszta konkurencji w postaci m.in. Mitsubishi L200, Isuzu D-Max, SsangYong Musso, czy Volkswagen Amarok, nie sprzedaje się w tak dużych liczbach, co dwie pierwsze marki. W segmencie pick-upów liczą się przede wszystkim walory użytkowe i możliwości specjalistycznej zabudowy, co doceniają wszelkiego rodzaju służby, jak: wojsko, straż pożarna, policja, czy np. firmy energetyczne.

Źródło: IBRM Samar

Jeśli ktoś ma fantazję i środki, by jeździć może niezbyt praktycznym, ale pod wieloma względami bardzo fajnym i dającym mnóstwo przyjemności pic-up'em, Jeep Gladiator usatysfakcjonuje go w pełni. Dla chętnych na Gladiatora ważna informacja - producent zapowiedział zakończenie produkcji tego modelu z końcem 2023 roku, więc trzeba się spieszyć. Na otarcie łez fani modelu otrzymają Gladatora w pożegnalnej wersji FarOut Final Edition, która pewni w przyszłości zyska status cenionego klasyka.

Konfigurator Jeepa Gladiatora znajdziesz w AutoKatalog.pl

zdjęcia: Krzysztof Panek i Robert Brykała

Szczegółowa ocena auta: Jeep Gladiator I

Osiągi i ekonomia
10/10
Przestrzenność wnętrza
10/10
Komfort podróżowania
8/10
Wyposażenie
9/10
Cena
7/10
Własności jezdne
10/10

Tagi