Przydatne akcesoria do mycia i czyszczenia samochodu
Czyszczenie karoserii bądź wnętrza samochodu to podstawowe czynności serwisowe, o których powinien pamiętać każdy kierowca. W sprzedaży jest wiele przydatnych narzędzi i akcesoriów do czyszczenia auta.
Spis treści
Regularne czyszczenie auta pozwala zapewnić mu świetny wygląd. Ponadto chroni przed atakami korozji i uszkodzeniami, spowodowanymi zalegającymi na lakierze zanieczyszczeniami, np. ptasimi odchodami czy rozmiażdżonymi owadami. Regularnie powinno się również czyścić wnętrze auta. Czysta kabina sprawia, że podróżowanie autem to przyjemność. Poza tym trzeba pamiętać, że we wnętrzu auta także pojawiają się wirusy, grzyby, roztocza, pleśnie i bakterie.
Przydatne akcesoria do mycia i pielęgnacji karoserii samochodu oraz felg
Pianownica ręczna to urządzenie, które znacząco ułatwia mycie wstępne karoserii samochodu. Do takiego mycia najlepiej nadaje się piana aktywna. Wystarczy wlać odpowiednią ilość piany (np. jedną zakrętkę) do zbiornika pianownicy, a następnie uzupełnić zbiornik wodą. Kolejny etap to wykonanie kilkunastu ruchów dźwignią pianownicy. Ma to na celu wytworzenie odpowiedniego ciśnienia we wnętrzu urządzenia. Potem wystarczy już tylko rozprowadzić pianę na nadwoziu pojazdu. Zadaniem piany jest zmiękczenie zanieczyszczeń i ułatwienie w ich usunięciu. Pianę należy spłukać i wówczas można przejść do standardowego mycia auta.
Nakładka pianotwórcza na myjkę wysokociśnieniową jest przeznaczona dokładnie do takich samych celów, jak pianownica ręczna. Przy końcówce lancy montuje się zbiorniczek, do którego wlewa się odpowiednio rozcieńczoną pianę aktywną. Później wystarczy już tylko dokładnie pokryć całe nadwozie. W praktyce sprawdza się lepiej niż pianownica ręczna.
Szczotka do czyszczenia felg. W sprzedaży znajdują się dziesiątki środków do mycia felg zwykłych, a przede wszystkim aluminiowych. Wśród nich są modne środki typu „krwawa felga”, które tworzą „krwawy ślad” po reakcji z opiłkami metalu. Bez względu na rodzaj środka, nigdy nie jest tak, że felga wyczyści się sama, po spryskaniu jej za pomocą środka. Kto myje felgi, ten wie. Rozwiązaniem, które pomaga, jest specjalna szczotka do czyszczenia felg, która zdecydowanie zwiększa skuteczność działania każdego środka. Dzięki niej można wyczyścić wszystkie zakamarki każdej felgi.
O czym warto pamiętać? Środki do czyszczenia felg zawierają dodatek kwasu. Kiedy pracujesz szczoteczką, możesz spowodować, że środek będzie pryskać. Dziury w palcu raczej nie wypali, ale może zrobić krzywdę, jeśli dostanie się do oka. Dlatego po prostu, załóż okulary ochronne.
Elektryczna polerka do polerowania nadwozia to świetne rozwiązanie. Na taką polerkę montujesz miękką nakładkę, z mięciutkiej gąbki, a na nią koszulkę z mikrofibry. I już możesz polerować bez zmęczenia! Pamiętaj, że aby nawoskować karoserię auta średniej wielkości, potrzebne będą Ci minimum trzy takie nakładki z mikrofibry. Po zakończonej pracy wypierz je w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, proszku do prania albo płynu do mycia naczyń. Po wyschnięciu będą jak nowe. Nie pomyl elektrycznej polerki do nadwozia (do wosku) z polerką do polerowania lakieru.
Nigdy nie korzystaj ze szczotki do mycia nadwozia auta. Karoserię myj zawsze miękką gąbką albo miękką rękawicą. Szczotka rysuje karoserię.
Przydatne akcesoria do czyszczenia wnętrza samochodu
Pędzelek detailingowy wygląda jak prawdziwy pędzelek do malowania. Dostępny jest w różnych rozmiarach. Jest idealny do „wymiatania” zanieczyszczeń ze wszystkich szczelin w krawędziach tunelu środkowego, przy zegarach, w zakamarkach schowków. Uzbrojona/y w pędzelek detailingowy pokonasz każdego wroga. Także tego, który ukrywa się w zakamarkach (przeszyciach) tapicerki, zwłaszcza skórzanej.
Wloty powietrza to kolejny ciężki temat. Jest ich kilka i na ich ramionach zawsze gromadzi się kurz. Jak go usunąć? Pierwsza broń to oczywiście, pędzelek detailingowy. Ale wynaleziono też specjalną szczoteczkę do czyszczenia wlotów powietrza. Prosty osprzęt z tworzywa, z nakładkami z miękkiej tkaniny bawełnianej. Dzięki niemu chwytasz z dwóch stron każde ramię wlotu powietrza i czyścić do skutku. Radość z użycia murowana!
Żeby wyprać tapicerkę, wystarczy spryskać ją specjalną pianką do czyszczenia, potem odczekać, a na koniec odkurzyć. Brzmi ciekawie? Taka instrukcja jest na większości opakowań środków do prania tapicerki. Czy to działa? Nie. A co zrobić, żeby taki środek działał i żeby faktycznie wyprać tapicerkę? Zastosować nakładkę na wkrętarkę lub wiertarkę do prania tapicerki. Spryskujemy określony element tapicerki pianką, czyścimy nakładką, a potem czekamy kilka chwil i usuwamy szmatką albo suszymy. To jest prawdziwe pranie, które działa!
Denerwują Cię psie albo kocie włosy, które oblepiają tapicerkę w samochodzie? Odkurzasz, czyścisz szczotką i nic? Czas zastosować szczoteczkę silikonową. Ona da sobie radę. A jeśli jeszcze wzmocnisz jej działanie płynem antystatycznym, usuniesz wszystkie psie i kocie włoski.
Rzeczy proste, tanie, a do tego wyjątkowo przydatne. To prawdziwe ewenementy w świecie motoryzacji.
Michał Lisiak