Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743462610619 3.0.14

Jak odbudować warstwę ochronną lakieru po zimie?

Porady
Redakcja
12 Kwi '23 (aktualizacja 13 Kwi '23)
Jak odbudować warstwę ochronną lakieru po zimie? Źródło: Photo by Nick Karvounis on Unsplash.jpg

Lakier samochodowy pełni dwie podstawowe funkcje: dekoracyjną i ochronną. Każda z nich jest ważna dla samochodu i dla jego właściciela, dlatego po zimie warto odbudować warstwę ochronną lakieru, a także usunąć powstałe uszkodzenia. Jakie metody można stosować przy usuwaniu poszczególnych uszkodzeń lakieru?

Powłoka lakiernicza współczesnego samochodu składa się z trzech warstw. Pierwsza, przylegająca do nadwozia (blachy) to warstwa podkładowa i antykorozyjna. Wyrównuje ona nierówności i zwiększa przyczepność lakieru, zawiera też składniki antykorozyjne. Druga warstwa nadaje samochodowi właściwy kolor. Pełni ona jedynie funkcję dekoracyjną. Trzecia to lakier bezbarwny, który chroni karoserię przed wpływem warunków atmosferycznych. Ponadto nadaje połysk lakierowi bezbarwnemu (chyba, że w danym modelu auta jest lakier matowy).

Źrodło: Photo by Daniel Vriesman on Unsplash.jpg

Co to jest warstwa ochronna lakieru?

Warstwy lakiernicze są bardzo cieniutkie. Ponadto we współczesnych autach są podatne na uszkodzenia. Dzieje się tak dlatego, że ze składu lakierów wyeliminowano szkodliwe związki, takie jak ołów, z korzyścią dla zdrowia lakierników i nie tylko ich. Niestety, odbiło się to na trwałości lakierów.

Lakier wymaga regularnego mycia, które pozwala usuwać z niego zanieczyszczenia na bieżąco. Ale regularne mycie to dopiero połowa sukcesu. Lakier wymaga także ochrony. Można go zabezpieczyć, stosując woski i preparaty z woskiem, woski hybrydowe, preparaty ceramiczne (na bazie krzemionki) albo oklejanie lakieru folią. Lakier można także chronić, parkując autem w garażu, pod wiatą, albo okrywając pojazd pokrowcami ochronnymi.

Dlaczego warstwa ochronna lakieru wymaga odbudowy?

Żadna warstwa ochronna lakieru nie jest wieczna. Najtrwalsza jest folia do oklejania nadwozia. Ale jej trwałość i jakość zależy od rodzaju użytej folii (najlepsze są drogie folie, które stają się płynne po podgrzaniu) a także od tego, czy została położona przez specjalistów. Folia może się odklejać, jeśli została zastosowana tania folia, w dodatku, naklejona przez amatora.

Źrodło: Wikimedia Commons

Warstwa ceramiczna ma trwałość maksymalnie do pięciu lat. Jednak trzeba pamiętać o tym, że każdego roku należy ją odświeżać za pomocą specjalnego środka. Najlepiej robić to po zimie, albo przed zimą.

Wosk hybrydowy (z ceramiką) ma trwałość do pół roku, a dobry wosk – do trzech miesięcy. Szampon z woskiem albo wosk na mokro zapewniają ochronę na kilka – kilkanaście dni.

A poza tym…

Zimą samochody są rzadko myte, na przykład ze względu na niskie temperatury.

Przez to na ich karoseriach osadza się mnóstwo zanieczyszczeń. Kurz, brud, zaschnięte błoto, zaschnięte ptasie odchody. To wszystko ma destrukcyjny wpływ na lakier samochodu.

Jak odnowić warstwę ochronną lakieru po zimie?

• Umyć samochód, stosując mycie wstępne, a następnie mycie auta na dwa wiadra. Czyli mycie ze spłukiwaniem gąbki we wiadrze z czystą wodą, co jest szczególnie ważne po zimie. W ten sposób wszystkie osady, pyły i piasek pozostaną w wodzie. Co dalej?

Źrodło: Photo by Clarity Coat on Unsplash.jpg

• W przypadku zabezpieczenia auta folią – sprawdzić, czy folia jest odpowiednio przyklejona. Należy zwrócić uwagę na wszystkie krawędzie, przetłoczenia i obrzeża elementów nadwozia. W tych miejscach folia mogła ulec odklejeniu. Jeśli do tego doszło, należy poprosić specjalistów o pomoc w odpowiednim umocowaniu elementu.

• W przypadku samodzielnego zabezpieczenia auta folią, np. oklejania progów – trzeba usunąć element folii, w którym dochodzi do odklejania krawędzi, np. usunąć go z całego progu. Następnie trzeba oczyścić próg, odtłuścić go i przykleić nową folię.

• W przypadku ceramiki – należy zastosować specjalny środek, który konserwuje powłokę ceramiczną.

• Jeśli auto zabezpieczane jest woskiem – trzeba położyć po zimie kolejną warstwę wosku.

Uszkodzenia lakieru po zimie – jak je naprawić?

Spójrzmy na kilka typowych uszkodzeń, jakie pojawiają się na lakierze samochodowym po zimie.

• Drobne rysy: można je usunąć za pomocą profesjonalnego polerowania nadwozia za pomocą pasty polerskiej i polerki automatycznej. Można zastosować pastę lekkościerną z woskiem. Można je też zamaskować, stosując kolorowy wosk.

• Głębokie rysy: można je zamalować, stosując zestawy do zaprawek. Jednak nigdy nie wyjdzie to idealnie. Można je też zamaskować, stosując specjalną metodę polerowania nadwozia za pomocą polerki, która zmniejsza widoczność rysy.

• Odpryski lakieru, zwłaszcza na przedniej masce – można je zamalować, stosując zestawy do zaprawek. Można je zamaskować i tymczasowo zabezpieczyć, stosując kolorowy wosk.

• Otarcia, bardzo głębokie rysy – trzeba przeprowadzić naprawę miejscową, w trakcie której trzeba element oczyścić, odtłuścić, pomalować podkładem, lakierem bazowym (kolorowym), a następie lakierem bezbarwnym i spolerować dla uzyskania połysku (całość zajmie nawet kilka dni, ze względu na długie okresy oczekiwania na wyschnięcie i utwardzenie lakieru). Niezbędne może być zastosowanie specjalnych lakierów na pograniczu starego i nowego lakieru, aby stonować przejścia pomiędzy starym a nowym lakierem.

Warto pamiętać, że prace lakiernicze tylko teoretycznie wydają się proste. Tak naprawdę są skomplikowane, wymagają wielu środków, odpowiedniego, czystego miejsca do pracy i mnóstwa cierpliwości. Można je wykonywać w samochodach, które mają kilkanaście lat. W nowych autach amator może narobić sporo szkód, które będą potem miały wpływ na wartość auta. Ponadto w trakcie odsprzedaży właściciel auta może zostać oskarżony o to, że ukrywał uszkodzenia powypadkowe.

Michał Lisiak

Podziel się ze znajomymi