Jak ochronić lakier przed korozją i starzeniem się?
Stan lakieru ma ogromny wpływ na wygląd auta i na jego wartość. Piękny lakier przyciąga spojrzenia; porysowany, matowy, uszkodzony - potrafi obniżyć wartość samochodu. Jak zatem chronić lakier przed zużyciem?
Nowoczesne lakiery podkreślają urodę samochodów, tym bardziej, że w ostatnich latach wprowadzono szereg nowych i pięknych barw. Ale nowoczesne lakiery mają też wady. Muszą spełniać bardzo wyśrubowane normy ekologiczne (przez to wyeliminowano z ich składu między innymi ołów). Dlatego nie są już tak trwałe, jak w samochodach sprzed 20 lat. Współczesne powłoki lakiernicze są też cieńsze. Co jest tego powodem? Koszty.
Co niszczy lakier?
Lakier ma całe mnóstwo wrogów. Niszczą go uderzenia kamieni (szczególnie na przedzie maski i na zderzakach) wyrzucanych w powietrze przez koła innych samochodów, gałęzie drzew, ptaki (kiedy chodzą po lakierze, to rysują go pazurkami, a także wtedy, gdy zostawiają na nim swoje odchody), owady, które rozbijają się o lakier w trakcie jazdy, bardzo silne promieniowanie słoneczne latem, mróz, szadź zamarzająca na samochodzie zimą, kwaśne deszcze i wiele innych. Na lakierze, w dolnej części auta, osadza się błoto, metaliczny osad z klocków hamulcowych (powstający podczas hamowania) i smoła, z asfaltu niskiej jakości. Lakier może uszkodzić sam kierowca, kiedy jest nieostrożny. Jak zatem potrafi wytrzymać wiele lat, mając tylu wrogów? Musi, choć czasami się poddaje.
Lakier się starzeje i blaknie, tracąc swój żywy kolor. Pojawiają się na nim odpryski, od kamieni, a także ryski i rysy. Długo nie usuwanie ptasie odchody oraz resztki owadów powodują powstawanie mlecznych plam. Na niektórych lakierach może łuszczyć się lakier bezbarwny. Głębokie rysy i łuszczenie się lakieru bezbarwnego sprawiają, że auto traci ochronę antykorozyjną. I na karoserii pojawiają się naloty korozji.
Rodzaje lakierów. Jak zbudowana jest powłoka lakiernicza na samochodzie?
Powłoka lakiernicza na samochodzie składa się z trzech warstw:
• podkładu, pełniącego funkcję ochronną i antykorozyjną - stanowi ok. 25% grubości warstwy lakierniczej.
• lakieru bazowego, który nadaje kolor. Lakier bazowy stanowi ok. 25% grubości warstwy lakierniczej.
• lakieru bezbarwnego, który tworzy zewnętrzną warstwę ochronną. Stanowi on ok. 50% grubości warstwy lakierniczej. To na nim pojawiają się ryski i wyblaknięcia. Kiedy dojdzie do jego uszkodzenia (odprysku, głębokiej rysy) dotyka ono dalszych warstw.
Lakier bazowy może być wzbogacony specjalnymi dodatkami. Dodatek sproszkowanego metalu zapewnia efekt metalik; dodatek miki - efekt perłowy.
Pośrednie metody ochrony lakieru
Miejsce parkingowe w garażu - to jedna z najlepszych metod ochrony auta przed deszczami, gradem, mrozem, owadami, ptakami, promieniowaniem słonecznym i wilgocią. Jeśli jednak garaż jest wykonany z cieniutkiego metalu, to raczej nie ochroni auta przed mrozem lub słońcem, gdyż garaż rozgrzeje się jak piekarnik. Trzeba zamontować w nim izolację termiczną. Garaż musi mieć też odpowiednią podłogę. Jeśli będzie w nim wilgoć - auto zacznie korodować.
Wiata parkingowa - może być wykonana na bazie konstrukcji drewnianej albo metalowej. Dach może być wykonany z wielu elementów, nawet z paneli tworzywa. Taka wiata chroni przed ptakami, deszczem, kurzem, gradem, a także przed upałem. Może też ochronić przed szadzią. Wiata parkingowa ma dwa duże plusy - jest tańsza od garażu, a po drugie, za garaż trzeba płacić podatki. Jeśli budujemy wiatę, to warto wylać podłogę betonem, albo zbudować podłogę z kostki brukowej.
Plandeka samochodowa / pokrowiec samochodowy to dobra opcja, jeśli nie mamy garażu albo wiaty. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego pokrowca - powinien być wykonany z dwu, albo trzech warstw materiału. Dodatkowo boczne warstwy powinny przepuszczać powietrze, co zapobiega kondensowaniu się wilgoci pod pokrowcem. Jednowarstwowe, tanie pokrowce, wykonane z materiału przypominającego folię, kończą swój żywot w bardzo krótkim czasie. Pokrowiec można zakładać tylko i wyłącznie na czyste i suche nadwozie. Jeśli założy się go na mokre zimą - przymarznie. Jeśli założy się go na brudne - będzie szorować i uszkadzać lakier.
Pokrowiec musi być dobrany idealnie do wielkości auta. I co bardzo ważne - trzeba zastosować dodatkowe elementy, które będą go utrzymywać w razie silnego wiatru. To przede wszystkim elastyczne gumki, o odpowiednio dobranej długości.
Oryginalnym, choć drogim pomysłem na ochronę lakieru przed uszkodzeniami, są kapsuły powietrzne. Składają się one ze wzmocnionej podłogi oraz górnej, przezroczystej części. Wykonane są najczęściej z PCV o grubości ok. pół milimetra. Po umieszczeniu auta wewnątrz takiej kapsuły, należy uruchomić pompę, która wypełnia wnętrze kapsuły powietrzem. Następnie trzeba włączyć wentylator, który dokonuje wymiany powietrza w tempie od 3 do 5 razy na godzinę, aby zapobiec kondensacji pary wewnątrz kapsuły. Kapsuły są drogie i wymagają stałego zasilania.
Bezpośrednie metody ochrony lakieru
Bezpośrednie, czyli nakładane na lakier, chronią go przez cały czas, niezależnie od miejsca. Standardowy wosk, twardy lub miękki - to dobra ochrona przez korozją, nadmiernym promieniowaniem słonecznym, błotem, kurzem, owadami i odchodami ptaków. Wosk zapewnia także błyszczące nadwozie. Nie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi ani przed gradem.
Dobry jakościowo wosk powinien chronić lakier przez 2 - 3 miesiące. Nałożenie go na karoserię auta, poprzedzone odpowiednim przygotowaniem lakieru, wymaga poświęcenia ok. 2 - 3 godzin.
Wosk hybrydowy - połączony z ceramiką. Taki wosk ma przedłużony okres działania. Przy odpowiednich warunkach (właściwym położeniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię, odpowiedniej pielęgnacji) zapewnia ochronę do 12 miesięcy. Może chronić przed delikatnymi zarysowaniami.
Powłoka ceramiczna - w przypadku powłok kładzionych w studiach detailingowych, trwałość może dochodzić do 5 lat. W przypadku kładzionych samodzielnie - do 2 lat. Powłoka ceramiczna zapewnia piękny połysk, a dodatkowo chroni przed wpływem pogody, odchodami ptaków, owadami i niewielkimi uszkodzeniami mechanicznymi. Może nie ochronić lakieru przed gradem oraz uderzeniami większych kamieni. Wymaga odnawiania co rok. W przypadku powłoki, kładzionej w studio detailingowym, cena usługi jest bardzo wysoka.
Oklejenie auta bezbarwną folią w specjalnym studio. Taka folia jest droga, ale bardzo trwała - wytrzyma nawet kilkanaście lat. Firmy stosują specjalne folie wysokiej jakości - po podgrzaniu robią się płynne, dzięki czemu można idealnie okleić wszystkie elementy auta. Folia chroni przed wszelakimi warunkami atmosferycznymi, przed ptakami, owadami, niewielkimi kamieniami (amortyzuje), rysami, może też ochronić przed niewielkim gradem.
Michał Lisiak