Jak utrzymać w dobrym stanie felgi w samochodzie?
Felgi, nie tylko aluminiowe, ale też stalowe, mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, a także na wygląd zewnętrzny auta. Jak skutecznie je czyścić, jakich używać narzędzi?
Dlaczego warto dbać o felgi samochodowe?
Przede wszystkim felgi są narażone na działanie wszystkich czynników, które wywołują korozję. Często atakuje ona bardzo wrażliwe miejsca, takie jak otwory śrub lub nakrętek mocujących koło do piasty. Felgi aluminiowe mają często bardzo wąskie ramiona. Jeśli takie ramię skoroduje, to może pęknąć, a potem na skutek zmiany rozkładu sił pęknie kolejne i w efekcie, w trakcie jazdy od koła oderwie się część felgi z oponą.
Abstrahując od tak katastrofalnych wizji, korozja częściej powoduje inne, bardzo uciążliwe uszkodzenie. Od wielu lat stosuje się w motoryzacji opony bezdętkowe. Aby nie wyciekało z nich powietrze, stopka opony (wewnętrzny okręt opony) musi idealnie przylegać do felgi. Jeśli w miejscu styku ze stopką na feldze pojawią się minimalne ślady korozji, zaczną się problemy z wyciekami powietrza. A to jest już bardzo niebezpieczne.
Odpowiednie ciśnienie w oponach chroni felgi przed pokrzywieniem, a kierowcę przed uszkodzeniem opon oraz felg i spowodowaniem wypadku. Warto często sprawdzać, jakie jest ciśnienie w oponach. I reagować na ostrzeżenia ze strony systemu TPMS, jeśli takowy jest na wyposażeniu auta.
Niewyważone koła (felgi z oponami) są przyczyną braku komfortu podczas jazdy (wyczuwalnych drgań na kierownicy). Ponadto powodują przyspieszone zużycie elementów układu zawieszenia oraz kierowniczego. Koła powinny być wyważane raz w roku. W trakcie jazdy może dojść do urwania się naklejanego ciężarka na felgę aluminiową. I wówczas pojawiają się drgania.
Warto też jeździć w odpowiedni sposób, aby nie powodować uszkodzeń bocznych felg. Unikanie wjeżdżania w dziury pozwoli chronić felgi, opony i zawieszenie auta.
Jak czyścić felgi w samochodzie?
Regularne czyszczenie felg jest ważne, albowiem to ono chroni felgi przed korozją. Jeśli to możliwe, warto zdemontować całe koło, aby móc wyczyścić felgę także od strony wewnętrznej.
W sprzedaży znajduje się mnóstwo środków do czyszczenia felg aluminiowych. Niemal każdy z nich zawiera odrobinę kwasu, dlatego trzeba uważać. Warto stosować rękawiczki, ale przede wszystkim okulary ochronne. Niektóre z tych środków zawierają specjalny dodatek, który reaguje z opiłkami metalu. Wówczas na feldze tworzy się tzw. krwawy ślad. Teoretycznie nie wiadomo, jaką radość z tego faktu ma czerpać kierowca. Ponadto nawet największa zawartość kwasu nie gwarantuje wyczyszczenia felg do końca.
Dlatego (zdaniem autora) do czyszczenia felg (stalowych i alminiowych) lepiej stosować środek łagodny, nawet bez kwasu. Najlepiej zwykły szampon samochodowy. Ale trzeba wzmocnić jego działanie, stosując szczoteczkę do felg. Powinna być wąska, aby dzięki niej móc dotrzeć do wszystkich zakamarków. Powinna być miękka, aby nie powodować rys. Co ciekawe, można znaleźć specjalne szczoteczki do czyszczenia felg, które montuje się na wkrętarkę albo wiertarkę. Takie czyszczenie jest bardziej pracochłonne, ale za to bardziej efektowne i bezpieczniejsze. Zarówno dla felg jak i dla kierowcy, ze względu na to, że nie musi stosować agresywnych środków z domieszką kwasu.
W przypadku felg, tak jak w przypadku karoserii, warto zastosować mycie wstępne, mające usunąć kurz, brud i piasek, a dopiero potem zacząć czyścić felgi szamponem i szczoteczką, przeprowadzając mycie właściwe.
Jeśli zaliczasz się do szczęśliwców, którzy mają w bagażniku kolo zapasowe albo dojazdowe, nie zapomnij również o jego wyczyszczeniu. Ono też może korodować, zwłaszcza wtedy, gdy znajduje się pod samochodem albo gdy do bagażnika dostają się niewielkie ilości wody.
Jak zabezpieczyć felgi samochodowe przed uszkodzeniami?
Felgi stalowe można umyć szamponem z woskiem. Po zakończonym myciu i wysuszeniu można je nawoskować, tak samo, jak karoserię auta. Warto też pokryć je specjalnym lakierem bezbarwnym albo lakierem typu gumka, który tworzy cieniutką warstwę ochronną.
Felgi aluminiowe można również nawoskować po umyciu i wysuszeniu lub pokryć je powłoką ceramiczną. Powłoka ceramiczna nie jest przypisana tylko do drogich felg aluminiowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pokryć ceramiką także wyczyszczone i odpowiednio przygotowane felgi stalowe. Będą potem ładnie wyglądać z ciekawymi kołpakami. Oczywiście, nakładanie ceramiki czy malowanie można przeprowadzić tylko po demontażu całego koła. Za to woskować - bez demontażu.
Michał Lisiak