Jak dbać o felgi aluminiowe, felgi stalowe i kołpaki?
Felgi mają wpływ na bezpieczeństwo jazdy i na wygląd samochodu. Kołpaki wpływają tylko na wygląd, ale nie oznacza to, że nie trzeba o nie dbać. Zarówno felgi, jak i kołpaki są narażone na uszkodzenia. Jak je chronić? Jak dbać o felgi aluminiowe, jak o felgi stalowe, a jak o kołpaki?
Felgi samochodowe pełnią ważną rolę, na nich mocowane są opony. Korozja, która atakuje felgi, może doprowadzić do ich znacznego osłabienia. Od wielu lat stosuje się opony bezdętkowe, co sprawia, że na utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponach ogromny wpływ ma rant felgi (aluminiowej albo stalowej). Jeśli pojawią się na nich nierówności albo ślady korozji, powietrze zacznie się ulatniać z opony. Felgi mogą też ulegać skrzywieniu, np. po uderzeniu o wysoki krawężnik. Zwłaszcza nowe felgi aluminiowe, o dużej średnicy, z niskoprofilowymi oponami, można bardzo łatwo uszkodzić, gdy dojdzie do ujścia powietrza z opony.
Jak dbać o felgi aluminiowe?
Felgi aluminiowe są najdroższe z całej trójki. Do eleganckiego samochodu, wartego kilkadziesiąt lub więcej złotych, są kunsztownym dodatkiem, niczym biżuteria. Ale niekiedy na ulicach naszych miast można zobaczyć też stare samochody wyposażone w komplet nowych, aluminiowych felg, których wartość jest wyższa, niż całego pojazdu.
Felgi aluminiowe trzeba regularnie czyścić. Do tego celu stosuje się specjalne preparaty, które mają pewien dodatek kwasu. Dlatego ich używanie musi być bardzo ostrożne. Trzeba chronić oczy i ręce przed kontaktem z substancją żrącą.
W ofertach wielu producentów znajdują się środki do czyszczenia felg, które są reklamowane jako łatwe w użyciu. Wystarczy spryskać nimi felgi i wszystko stanie się nieomal automatycznie. Potem można cieszyć się efektem. Nieprawda. Zanieczyszczenia zostaną w zakamarkach i przy obręczy. Niezbędne jest zastosowanie szczotki i dopiero wtedy, po wyczyszczeniu felg, można je spłukać wodą.
Jak unikać uszkodzeń felg aluminiowych? Trzeba jeździć ostrożnie, aby nie powodować otarć. Ciśnienie w oponach należy często sprawdzać. Warto stosować opony ze specjalnym rantem ochronnym, który chroni alufelgi przed bocznymi otarciami. Podczas przechowywania letniego kompletu opon z alufelgami, należy je zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami i korozją. Przed rozpoczęciem przechowywania, alufelgi trzeba umyć i wysuszyć. Potem można je nawoskować. Zabezpieczy to felgi przed korozją, zapewni im ładny wygląd (w tym połysk) i przez kilka tygodni ochroni przez osadzaniem się brudu.
Alufelgi można także trwale zabezpieczyć, stosując zaawansowane metody, takie jak przy ochronie karoserii auta, czyli okleić je specjalną, elastyczną folią, albo pokryć powłoką ceramiczną. Każdy sposób wymaga odpowiedniego przygotowania alufelg (oczyszczenie, odtłuszczenie itd.).
Jak regenerować alufelgi? Regenerować można uszkodzenia zewnętrzne, na przykład otarcia i utratę koloru. Spawanie i naprawa pękniętych alufelg to czynność ryzykowna i godząca w bezpieczeństwo. Uszczerbki można szpachlować specjalną masą (szpachla z proszkiem aluminiowym). Alufelgi można też lakierować.
Jak dbać o felgi stalowe?
Felgi stalowe są często wybierane głównie dlatego, że są o wiele tańsze od aluminiowych. Są też mniej narażone na uszkodzenia boczne. Jednak często są atakowane przez korozję i schodzi z nich lakier.
Jak dbać o felgi stalowe? Warto je myć (można używać zwykłego szamponu samochodowego) i tutaj znów nie wystarczy użyć cudownego środka, który zadziała po jednym spryskaniu powierzchni felgi. Trzeba użyć szczotki.
Felgi również można, po umyciu i wysuszeniu, pokryć woskiem, albo ceramiką. Jednak najprostszy i najczęściej stosowany sposób regeneracji felg to malowanie ich lakierem bazowym, a potem bezbarwnym, albo pokrywanie ich lakierem w formie gumki w sprayu. To drugie rozwiązanie ma taką przewagę, że w razie nieładnego pomalowania po prostu można łatwo usunąć gumkę. Warstwa gumy chroni felgi przez korozją. Co oczywiste – felg nie wolno malować od strony wewnętrznej. Można je tylko dokładnie wyczyścić z rdzy.
Jak dbać o kołpaki?
W większości aut kołpaki montowane są na wcisk za pomocą specjalnych zapadek. Jednak są auta (np. FIAT, Alfa Romeo i inne) gdzie stosuje się kołpaki, które są przykręcone do piasty koła za pomocą śrub mocujących piastę koła. To bardzo dobre rozwiązanie, albowiem nigdy nie ma ryzyka, że kołpaki spadną w trakcie jazdy.
Jak zabezpieczyć kołpaki przed spadaniem z kół? Można je zamocować (najlepiej w dwóch przeciwległych miejscach) za pomocą opasek z tworzywa do kabli elektrycznych.
Kołpaki należy myć, można stosować zwykły szampon z woskiem. Można je też nawoskować, albo pokryć powłoką ceramiczną, co zapewni im piękny blask.
Czy kołpaki można regenerować? Można je bez problemu pomalować. Tu również należy zastosować farbę bazową i lakier bezbarwny albo lakier – gumkę w sprayu. W przypadku poważnych uszkodzeń, takich jak pęknięcia, czy wyżłobienia, kołpaków raczej się nie naprawia.
Warto pamiętać o tym, że felgi aluminiowe i felgi stalowe mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Te elementy, wraz z kołpakami, wpływają również na wygląd zewnętrzny samochodu. Zatem odrobina dbałości o felgi i kołpaki nigdy nie zaszkodzi.
Michał Lisiak