Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743498764930 3.0.14

Ciśnienie w oponach. Dlaczego jest ważne? Prawda i Mity

Porady
Zdjęcie autora - Agnieszka GałaAgnieszka Gała
6 Maj '22
Ciśnienie w oponach. Dlaczego jest ważne? Prawda i MityŹródło: Nokian Tyres

Prawidłowe ciśnienie w oponach ma kluczowe znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa, jak i przedłużenia żywotności ogumienia. Jakie jest odpowiednie ciśnienie w oponach? Jak często powinniśmy sprawdzać jego stan?

Prawidłowo napompowane opony są istotnym czynnikiem zapewniającym maksymalną przyczepność pojazdu na drodze. Poprawna eksploatacja opon wydłuża również ich żywotność.

Jak często trzeba kontrolować ciśnienie w oponach?

Producenci opon zalecają sprawdzanie ciśnienia w oponach przynajmniej raz w miesiącu. Kontrola raz na dwa tygodnie uważana jest za najbardziej optymalną. Użytkownicy powinni również sprawdzać stan ciśnienia w kołach przed każdym dłuższym wyjazdem. Do pomiaru ciśnienia w oponach służy manometr. Jeżeli nie posiadamy takiego przyrządu, jest on ogólnie dostępny i bezpłatny na stacjach benzynowych.

Źrodło: PZPO

Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach?

Ciśnienie w oponach jest różne w zależności od pojazdu. Prawidłowe parametry dotyczące odpowiedniego ciśnienia w oponach konkretnego pojazdu można znaleźć w instrukcji obsługi. Producenci umieszczają również takie informacje na wewnętrznej stronie klapki od wlewu paliwa lub słupku drzwi kierowcy. W większości przypadków w instrukcji obsługi znajdziemy dwa zestawy parametrów. Pierwszy z nich jest odpowiedni do codziennych warunków jazdy. Drugi zaś stosujemy w przypadku pojazdu, który został załadowany ciężkimi przedmiotami.

Ciśnienie w oponach a bezpieczeństwo

Prawidłowe ciśnienie w oponach pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo w trakcie podróży oraz zmniejsza koszty eksploatacji auta. Niedopompowane opony są podatne na przegrzanie, szybciej się zużywają, wpływają na większe spalanie auta oraz mogą ulec uszkodzeniu, powodując niebezpieczną sytuację na drodze. Nadmierna ilość powietrza w oponach dodatkowo sprawia, że są one bardziej wrażliwe na uderzenia. W obu przypadkach komfort jazdy jest mniejszy.

Źrodło: PZPO

Należy pamiętać, że opony z naturalnych przyczyn tracą z czasem część ciśnienia. Zdarza się tak np. gdy spada temperatura otoczenia (zima). Nieodpowiednio napompowane opony zmniejszają przyczepność auta oraz mogą wydłużyć drogę hamowania.

Ciśnienie w oponach – fakty i mity

Producent opon Nokian Tyres podał kilka najczęściej spotykanych faktów i mitów dotyczących ciśnienia w oponach, z którymi możemy się zetknąć.

MIT. Niskie ciśnienie poprawia komfort podczas podróży. Według producenta opon jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych mitów. Niskie ciśnienie, sprawia, że opona jest bardziej elastyczna, co wpływa bezpośrednio na jej kontrolę, a także zwiększa szansa na jej uszkodzenie.

PRAWDA. Prawidłowe ciśnienie opon przedłuża ich żywotność oraz ułatwia kierowanie pojazdem. Zbyt niskie ciśnienie naraża opony na uszkodzenia i przebicia.

PRAWDA. Opona może spaść z felgi. Może się tak zdarzyć przy niskich temperaturach. Spadek temperatury o dziesięć stopni, powoduje zmniejszenie ciśnienia w oponie o 0,1 bara. Temperatury ujemne mają również wpływ na kurczenie się powierzchni stalowych. W takiej sytuacji opona może spaść z felgi, gdy auto np. uderzy z dużą prędkością na zakręcie w krawężnik.

MIT. Przednie opony powinny mieć zwiększone ciśnienie podczas jazdy z przyczepą.

PRAWDA. Ciśnienie w oponach samochodów typu van powinno wynosić do 5 barów lub więcej.

W większości nowoczesnych samochodów montowane są systemy monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS), które automatycznie informują użytkownika o jego prawidłowym stanie lub nieprawidłowościach. Dopóki jednak nie jest on montowany w każdym pojeździe warto pamiętać o kontrolowaniu ciśnienia w oponach, przynajmniej raz w miesiącu.

Sprawdź również:

Właściwe ciśnienie w oponach ważne dla bezpieczeństwa

Opony całoroczne - ich wady i zalety. Kto będzie zadowolony z zakupu opon wielosezonowych?

Opony letnie kontra zimowe

Podziel się ze znajomymi