Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743462610619 3.0.14

Jak dbać o felgi samochodowe stalowe i aluminiowe?

Porady
Redakcja
25 Kwi '23 (aktualizacja 29 Cze '23)
Jak dbać o felgi samochodowe stalowe i aluminiowe?Źródło: Photo by Niels Baars on Unsplash

Felgi samochodowe to jeden z najważniejszych podzespołów każdego samochodu. Zapewniają kontakt z drogą, mają wpływ na drogę hamowania, przenoszenie siły napędowej, bezpieczeństwo i komfort jazdy oraz wygląd samochodu. Jak dbać o felgi stalowe, a jak o aluminiowe?

Felgi wraz z oponami tworzą koła jezdne. Mocowane są do piast kół za pomocą śrub albo nakrętek (w zależności od rozwiązania zastosowanego przez producenta auta); są kręgosłupem opon – utrzymują je w odpowiedni sposób, a do tego dbają o szczelność opony (od wielu lat stosuje się opony bezdętkowe).

Felgi mają także wpływ na wygląd samochodu. Ze względu na urodę, przede wszystkim docenia się felgi aluminiowe, ale także zadbane felgi stalowe mają wpływ na wygląd zewnętrzny samochodu.

Źrodło: Photo by Ajeet Panesar on Unsplash.jpg

Chcesz dbać o felgi samochodowe? Chroń je przed korozją

Czy tego chcesz, czy nie, felgi będą korodować. Zarówno te stalowe, jak i aluminiowe. Będą korodować szybciej, jeśli auto parkuje na wilgotnym terenie, często jeździ po błocie, a dodatkowo – są rzadko myte.

Jak chronić felgi przed korozją?

• Felgi trzeba myć, podczas standardowego mycia auta. W przypadku felg stalowych, koniecznie trzeba zdjąć kołpaki.

• Felgi aluminiowe można myć za pomocą szamponu i wody. Są specjalne środki do felg aluminiowych, ale należy pamiętać, że mogą być one agresywne.

• Do mycia felg aluminiowych i stalowych warto stosować delikatne szczoteczki (miękkie). Będą potrzebne, bo sam szampon i woda nie pozwolą na usunięcie zanieczyszczeń z zakamarków. Stosowanie ostrych szczotek spowoduje rysy.

• Podczas sezonowej zmiany kół, albo raz na pół roku, w przypadku jazdy na oponach wielosezonowych, trzeba dokładnie umyć całą felgę, po stronie zewnętrznej i wewnętrznej.

Źrodło: Photo by Klaudiusz Pietroszek on Unsplash

• Jeśli na feldze są ślady korozji, należy je usunąć za pomocą drobnego papieru ściernego, albo szczotki metalowej.

• Najłatwiej zobojętnić ślady korozji, stosując od razu po usunięciu nalotów środek do zobojętniania korozji. Najłatwiejsze do nakładania są te w sprayu.

• Jeśli felgi mają być przechowywane przez sezon zimowy lub letni, należy je wcześniej dokładnie umyć, osuszyć i zabezpieczyć przed korozją, zanieczyszczeniami, bezpośrednim wpływem słońca. Można je nawoskować.

Źrodło: Photo by Klaudiusz Pietroszek on Unsplash

Jak dbać o felgi samochodowe? Chroń je przed uszkodzeniami mechanicznymi

Zawsze utrzymuj właściwe ciśnienie w oponach. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku felg aluminiowych z oponami niskoprofilowymi. Nawet niewielki ubytek powietrza powoduje, że felga jest narażona na skrzywienie. Nie wspominając o zniszczeniu opony. Z felgami aluminiowymi warto stosować opony z rantem ochronnym. Osłania on felgę przez lekkimi zarysowaniami bocznymi.

Do felg stalowych warto stosować kołpaki, które z jednej strony uatrakcyjniają auto, a z drugiej – chronią felgi przed uszkodzeniami.

Co najbardziej niszczy alufelgi i felgi stalowe podczas jazdy samochodem?

• Otarcia boczne i uderzenia boczne. Należy ostrożnie poruszać się obok krawężników, na stacjach benzynowych przy dystrybutorach itd.

• Wjeżdżanie w dziury. Wjazd w większą dziurę, podczas jazdy z dużą prędkością, może spowodować skrzywienie felgi.

• Wjeżdżanie w kałuże i błoto. Potem taka masa osadza się na feldze i pozwala na rozwijanie się korozji.

Źrodło: Photo by Gear5.8 by Roberto R. on Unsplash

Jak dbać o felgi stalowe, żeby zapewnić im ładny wygląd?

Felgi stalowe można malować, oczywiście nie te pordzewiałe. Najpierw trzeba usunąć rdzę, a potem ją zobojętnić.

Do malowania felg można użyć zestawu, składającego się z farby podkładowej (wyrównuje powierzchnię), lakieru właściwego i lakieru bezbarwnego, nadającego połysk (albo matowego) i chroniącego lakier właściwy (kolorowy) przed uszkodzeniami.

Można też zabezpieczone przed korozją felgi stalowe pomalować za pomocą gumy w sprayu, np. w kolorze czarnym lub srebrnym. Malowanie tzw. gumką jest łatwe. Trzeba jedynie pamiętać o nakładaniu cieniutkich warstw, aby nie porobić zacieków. Można też nawoskować zewnętrzną część felgi stalowej, to zabezpieczy ją przed korozją.

Źrodło: Photo by Julian Hochgesang on Unsplash

Jak dbać o felgi aluminiowe, żeby zapewnić im ładny wygląd?

Felgi aluminiowe po oczyszczeniu i odtłuszczeniu można zabezpieczać. Można zastosować wosk (taki sam jak do auta), można też położyć powłokę ceramiczną, co zapewni znacznie dłuższy efekt.

Jeśli na felgach są rysy, można spróbować usunąć je za pomocą szpachli do felg (w kolorze felgi), albo lakieru do zaprawek (także w kolorze felgi).

Felgi, które straciły już ładny kolor, można wyczyścić, odtłuścić i pomalować. Są specjalne lakiery do felg aluminiowych. Zawsze zaleca się, aby taki lakier pokryć zewnętrzną warstwą lakieru bezbarwnego, dla ochrony.

Michał Lisiak

Podziel się ze znajomymi