Chińskie koncerny samochodowe. Takie marki reprezentują

Ciekawostki
24 Lut '25
Tomasz Kamiński
Źródło: IBRM Samar

Chińskie marki samochodowe są coraz powszechniejsze w naszym kraju. Niemal każdego dnia na ulicach polskich miast można spotkać modele rodem z Chin. Sprawdziliśmy jakie koncerny odpowiadają za produkcję poszczególnych modeli.

Chińskie samochody coraz częściej stają się przedmiotem dyskusji polskich kierowców. Jedni nadal wzbraniają się przed ich zakupem, a inni zamówili auta tego typu bądź już nimi jeżdżą.

Dość powiedzieć, że według IBRM Samar na zakup modeli MG, które było najchętniej wybieraną marką chińskiego producenta w 2024 roku zdecydowało się 6763 klientów. Wśród kupowanych pojazdów nadal przeważają spalinowe wersje, ale coraz więcej jest też elektrycznych odmian (to na nie w Unii Europejskiej nałożono cła).

TOP 5 marek producentów z Chin w 2024 roku wg IBRM Samar

  1. MG - 6763 szt.
  2. BAIC - 1733 szt.
  3. Omoda - 1106 szt.
  4. Jaecoo - 505 szt.
  5. BYD - 411 szt.
Źródło: IBRM Samar

Chińskie samochody – koncerny, które je produkują

Poniżej prezentujemy przedsiębiorstwa, do których należą chińscy producenci samochodów. Na liście znalazło się także MG, które wprawdzie należy obecnie do chińskiego koncernu (SAIC Motor), ale ma brytyjski rodowód. Poza tym nie zapomnieliśmy o częściowo amerykańskim Seresie, czy marce Leapmotor, której 20 proc. jest własnością koncernu Stellantis.

Źródło: Leapmotor International

Warto jeszcze pamiętać, że prezentowana lista nie jest zamknięta. To stan na luty 2025 roku, a można spodziewać się, że już wkrótce pojawią się kolejne marki i modele. Zresztą zapowiedzi takich debiutów również znalazły się w naszym zestawieniu.

BAIC Group

Źródło: IBRM Samar

Pełna nazwa tego koncernu to Beijing Automotive Group, a w skrócie BAIC Group. Firma została założona w 1958 roku jako Beijing Automobile Works. Wówczas koncern zajmował się produkcją samochodów Dongfanghong BJ 760, które były budowane na radzieckiej licencji i bazowały na modelu Gaz-21.

Firma wytwarzała także samochody w oparciu o technikę Saaba 9-3 i Saaba 9-5. W 2019 roku koncern nabył 5 proc. akcji firmy Daimler Group, by trzy lata później zwiększyć udział do 9,98 proc.

Spośród chińskich marek, które sprzedawane są na polskim rynku do koncernu BAIC Group należą BAIC Motor, w którego ofercie są modele: BAIC Beijing 3, BAIC Beijing 5, BAIC Beijing 7, a wkrótce także: BAIC BJ30, BAIC BJ40, BAIC BJ60.

Ponadto BAIC Group ma 100 proc. udziałów w założonej w 2017 roku firmie Arcfox. Na polskim rynku pojawią się wkrótce trzy elektryczne modele – Alpha S, Alpha T oraz Kaola.

To jeszcze nie koniec, bowiem od koncernu BAIC Group zależną marką jest też Foton Motor. Firma założona w 1996 roku znana jest przede wszystkim z produkcji pojazdów użytkowych. W skład portfolio wchodzą m.in.: lekkie ciężarówki, ciągniki rolnicze, a także pikapy. W Polsce zadebiutowały właśnie pojazdy tego ostatniego typu – Foton Tunland G7 oraz Foton Tunland G9.

BYD

Źródło: IBRM Samar

Koncern BYD rozpoczął działalność w 1995 roku, ale wówczas firma występowała pod nazwą Yadi Electronics. Tym samym nawiązano do nazwy ulicy Yadi Road w mieście Shenzhen, miejsca w którym znajdowała się pierwsza siedziba firmy. Głównym zajęciem przedsiębiorstwa była produkcja akumulatorów litowo-jonowych dla firm zajmujących się wytwarzaniem elektroniki przemysłowej.

Wprowadzona później nazwa BYD to skrót od zlatynizowanej nazwy Yadi, ale z dodanym B, czytanym z angielskiego Bi. Na podstawie akronimu BYD firma stosowała hasło reklamowe Build Your Dreams (Zbuduj swoje marzenia).

Największą spółką zależną funkcjonującą w ramach koncernu BYD jest założone w 2003 roku BYD Auto zajmujące się produkcją samochodów ciężarowych i osobowych, a także autobusów czy wózków widłowych.

W Polsce oferta firmy BYD obejmuje osobowe samochody elektryczne i hybrydowe. Z tym pierwszym rodzajem napędu występują: BYD Sealion 7, BYD Dolphin, BYD Seal, BYD Seal U oraz BYD Tang. Z kolei BYD Seal U DM-i to odmiana hybrydowa.

Chery Automobile

Źródło: IBRM Samar

Chery Automobile to działająca od 1997 roku państwowa firma z siedzibą w mieście Wuhu. Pierwszy pojazd zjechał z taśm montażowych dwa lata później.

W ramach koncernu Chery Automobile działa kilka marek samochodów (część z nich oferowana jest na wybranych rynkach świata), z których w Polsce znane są dwie: Omoda oraz Jaecoo. Pierwsza z nich ma w gamie dwa SUV-y: Omodę 5 z benzynowym silnikiem oraz w pełni elektryczną Omodę E5. W ramach drugiej marki można zamówić benzynowego SUV-a Jaecoo 7.

Chery Automobile planuje dalszą ekspansję na europejskim rynku i w tym celu wiosną 2024 roku Chińczycy założyli spółkę joint venture z hiszpańską marką Ebro. Na mocy porozumienia w fabryce zlokalizowanej w Zona Franca w Barcelonie rozpoczęto produkcję samochodów Omoda, a później także pojazdów pod nazwą Ebro.

W Hiszpanii pod tą marką sprzedawany jest model Tiggo 7. Właśnie taki samochód, ale jako Chery Tiggo 7 (spalinowy, hybryda i hybryda plug-in) wejdzie do sprzedaży w naszym kraju od lipca 2025 roku. Oprócz tego w naszym kraju mają pojawić się także modele: hybryda Chery Tiggo 4, Chery Tiggo 8 (spelinowe i hybryda plug-in) oraz Chery Tiggo 9 (hybryda plug-in)

China FAW Group Corporation

Źródło: IBRM Samar

China FAW Group Corporation powstała w Changchun (FAW od First Automotive Works) w 1953 roku przy wsparciu ze strony Związku Radzieckiego. Był to pierwszy chiński producent samochodów, a pierwszym pojazdem, który zjeżdżał z taśm montażowych od 1956 roku była ciężarówka Jiefang CA-10 (kopia modelu ZIS-150).

W 1958 roku do produkcji trafiła kolejna ciężarówka Jiefang CA-30 (kopia modelu ZIŁ-157) oraz dwa osobowe modele – Dongfeng CA71 i reprezentacyjna limuzyna Hongqi CA72. Ten drugi pojazd okazał się rynkowym sukcesem i jego następca, CA770 pozostał w ofercie do lat 80. dwudziestego wieku.

Obecnie w Polsce oferowane są trzy luksusowe modele elektryczne. Są nimi dwa SUV-y – E-HS9 i EHS7 oraz limuzyna EH7.

Marką zależną od China FAW Group Corporation jest Dongfeng Motor Group założona w 2001 roku. Jednym z jej oddziałów jest z kolei Dongfeng Liuzhou Motor, która powstała w 1954 roku, a od 1969 roku zajmuje się produkcją samochodów.

To właśnie ta część firmy jest odpowiedzialna za produkcję samochodu marki Forthing, w ramach której w naszym kraju można kupić SUV-a Forthinga T-Five'a lub vana Forthinga U-Toura. Oba z benzynowymi jednostkami napędowymi.

W Dongfeng Motor Group od 2020 roku działa jeszcze jedna marka – Voyah. To producent elektrycznych modeli o luksusowym charakterze. W Polsce dostępny jest SUV Voyah Free.

Geely

Geely powstało w 1986 roku jako wytwórca lodówek. Motoryzacyjna działalność rozpoczęła się w 1992 roku od produkcji motocykli. Pierwszy samochód powstał sześć lat później.

Polskim kierowcom koncern Geely znany jest przede wszystkim od 2010 roku, kiedy to Chińczycy odkupili od Forda Volvo. W 2013 roku Geely stało się właścicielem The London Taxi Company – brytyjskie przedsiębiorstwo z Coventry produkujące m.in. słynne londyńskie taksówki.

W Polsce sprzedawane są tego typu auta pod marką LEVC. W ofercie są trzy modele (każdy z elektrycznym napędem) – VN5, TX oraz TX Shuttle.

Golden Dragon Bus

Źródło: IBRM Samar

Przedsiębiorstwo założone w 1992 roku zajmuje się przede wszystkim produkcją autobusów oraz samochodów użytkowych. To do tego koncernu należy firma Skywell Group, a wjej skład wchodzi z kolei Skywell New Energy Automobile Group.

To ten oddział odpowiada za produkcję elektrycznych samochodów osobowych oferowanych pod nazwą Skywell. Polscy klienci mogą obecnie nabyć SUV-a Skywella ET5.

NIO

Źródło: IBRM Samar

Chiński start-up z siedzibą w Szanghaju powstał w 2014 roku. Firma specjalizuje się w produkcji samochodów elektrycznych. Nio okazuje się wyjątkowe, bowiem obsługuje w pełni automatyczne stacje wymiany baterii.

Dzięki temu w kilka minut można pozostawić wyczerpany akumulator i pobrać naładowany. W ten sposób wyeliminowano niedogodność w postaci długotrwałego uzupełniania prądu w bateriach.

W Polsce Nio oferuje cztery elektryczne modele: Nio ET7, Nio ET5 (także Touring), Nio EL6 oraz Nio EL8.

SAIC Motor

Źródło: IBRM Samar

SAIC Motor to chiński, państwowy koncern z siedzibą w Szanghaju założony w 1955 roku. Jednym z pierwszych modeli produkowanych przez SAIC Motor był Shanghai SH76 powstający w latach 1964-91.

Przełomowym momentem dla koncernu były lata 80. dwudziestego wieku, kiedy to podpisano umowę z Volkswagenem, a tym samym firma zyskała dostęp do nowoczesnej techniki.

W latach 2004-10 SAIC Motor był właścicielem koreańskiego Ssangyonga, ale ten mariaż okazał się nieudany dla Chińczyków. Znacznie lepszym posunięciem okazało się przejęcie brytyjskiego MG Rover Group.

Dzięki temu obecnie można w Polsce nabyć aż sześć modeli MG: MG 3 (hybryda i benzyniak), elektryczne MG 4, MG ZS Classic (benzynowe), MG ZS (hybryda), MG HS (benzyna i hybryda plug-in) oraz elektryczny roadster MG Cyberster.

Źródło: IBRM Samar

W 2009 roku SAIC Motor nabył inne, bankrutujące przedsiębiorstwo z Wielkiej Brytanii LDV Group. Jednocześnie chiński koncern przejął prawa do modelu LDV Maxus. To od niego pochodzi nazwa obecnej marki Maxus, która zajmuje się produkcją samochodów osobowych oraz dostawczych.

W naszym kraju dostępne są jedne i drugie. Osobowe samochody to elektryczne modele: Euniq 6, Euniq 5 i Mifa 9. Z kolei dostawcze propozycje to: elektryczne modele e-Deliver 3, e-Deliver 7 i e-Deliver 9. Ponadto w gamie występuje Deliver 9 z wysokoprężnym silnikiem.

Seres Group

Źródło: IBRM Samar

Koncern rozpoczął działalność w 1986 roku pod nazwami Sokon Group lub Chongqing Sokon Industry Group Co., Ltd. Początkowo firma z siedzibą w Chongqing w Chinach zajmowała się produkcją amortyzatorów oraz podzespołów do urządzeń gospodarstwa domowego.

W 2022 roku nastąpiła zmiana nazwy z Sokon Group na Seres Group. Obecnie firma zajmuje się produkcją samochodów osobowych i użytkowych, a także silników i nadal amortyzatorów.

Jedną ze spółek zależnych jest założony w 2016 roku producent elektrycznych samochodów Seres z siedzibą w Santa Clara w Stanach Zjednoczonych. W ramach tej marki powstają oferowane w Polsce samochody Seres 3 oraz Seres 5.

Do niedawna dystrybucją tych aut zajmowała się firma Busnex sprzedająca w Polsce autobusy marki Yutong. Obecnie auto jest dystrybuowane przez prywatnych importerów.

Stellantis

Źródło: Leapmotor

Koncern Stellantis w gronie chińskich marek? To nie pomyłka, bowiem firma w 20 proc. jest właścicielem marki Leapmotor. Założona w 2015 roku chińska firma z siedzibą w Hangzhou zajmuje się produkcją elektrycznych samochodów.

Pierwszy, seryjny model S01 został zaprezentowany w 2019 roku w Kantonie. Drugim elektrycznym autem okazał się miejski model Leapmotor T03. To szczególny pojazd dla naszego kraju, bowiem jego produkcja odbywa się w fabryce Stellantisa w Tychach.

Oprócz tego w polskiej ofercie jest jeszcze elektryczny SUV Leapmotor C10 EV oraz jego odpowiednik Leapmotor C10 REEV. W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia z elektrykiem z range extenderem.

Xpeng Motors

Źródło: Xpeng

Xpeng Motors to startup założony w 2014 roku w Kantonie. Dwa lata później zarejestrowano markę Xpeng i w jej ramach rozpoczęto produkcję samochodów własnej konstrukcji.

Działalność rozpoczęto od konceptu Xpeng Beta, który później powstał już pod nazwą Identy X. Była to limitowana seria 15 aut przeznaczona dla inwestorów oraz założycieli startupu. Pierwszym seryjnym samochodem był Xpeng G3, którego sprzedaż na chińskim rynku rozpoczęto w 2019 roku.

W tym czasie wybuchł skandal, bowiem Tesla oskarżyła byłego pracownika, który przeszedł do firmy Xpeng o kradzież intelektualną. Poza tym chińskiemu startupowi zarzucano, że Xpeng P7 ma wygląd podobny do Tesli model S i, że strona internetowa łudząco przypomina portal Tesli.

Xpeng pojawił się w zestawieniu awansem, bo samochodów tej marki nie ma jeszcze w Polsce. Jednak, jak już podaliśmy na stronie autokatalog.pl w drugim kwartale 2025 roku będzie można w Polsce zamawiać trzy w pełni elektryczne modele. Będą to crossovery Xpeng G6 oraz Xpeng G9, jak również limuzyna Xpeng P7. Dystrybutorem tych aut będzie firma Inchcape Polska.

Tagi