Co to jest korekta lakieru i jak się ją robi?

Porady
19 Mar '25
Redakcja
Źródło: Photo by Miguel Guzman on Unsplash

Korekta lakieru to w ostatnich latach bardzo modny termin, szczególnie popularny wśród wielbicieli detailingu. Korekta lakieru potrafi zdziałać cuda i odmłodzić auto o kilkanaście lat. Dlatego warto wiedzieć, na czym polega, kiedy można ją zastosować i co można dzięki niej zyskać.

Karoseria samochodu pokryta jest lakierem. Nadaje on samochodowi uroku, a równocześnie chroni blachę karoserii przed korozją. Lakier pięknie wygląda po opuszczeniu salonu przez samochód. A potem zaczyna się jego powolna degradacja. Można ją spowolnić albo całkowicie zatrzymać. Obecnie znane są bardzo dobre metody. To powłoka ceramiczna oraz oklejanie samochodu folią. Metodą pośrednią (dobrą, ale niezbyt trwałą) jest zabezpieczanie karoserii za pomocą wosku.

Źródło: Photo by Massimo P on Unsplash

Osoby przewidujące zabezpieczają lakier nowego auta zaraz po jego zakupie. To bardzo dobra koncepcja, bo dzięki temu można utrzymać piękny wygląd samochodu. A co za tym idzie – także jego wartość rezydualną. Atrakcyjny wygląd zewnętrzny samochodu ma ogromny wpływ na jego wartość.

Dlaczego lakier samochodowy się niszczy?

Nietrudno się domyślić. Pomyśl, że każdego dnia w lakier Twojego auta podczas jazdy uderzają kamienie i piasek. Lakier narażony na działanie deszczu (także niosącego wiele zanieczyszczeń), owadów (z których ciał wydostaje się kwas niszczący lakier), ptasich odchodów i pazurków (ptaki często lubią chodzić po dachu auta), deszczu, gradu, śniegu, lodu, promieni ultrafioletowych i wahań temperatury.

A to nie wszystko. Do tego dochodzą jeszcze uszkodzenia mechaniczne, ryski i rysy, powstające na przykład przez otarcia z krzewami. A także przez nieodpowiednie mycie auta, kiedy to lakier jest czyszczony agresywnymi środkami chemicznymi, twardymi szczotkami, gąbkami, na których znajdują się ziarenka piasku.

Trzeba też pamiętać o tym, że powłoka lakiernicza współczesnego samochodu jest cieniutka. Wynosi od 70 do 130 mikronów. Im nowsze auto, tym cieńsza powłoka lakiernicza. Ponadto lakiery samochodowe są mało odporne na uszkodzenia, co jest spowodowane tym, że z ich składu wyeliminowano ciężkie metale.

Jak jest zbudowana powłoka lakiernicza w samochodzie?

Zanim odpowiemy na pytanie, czym jest korekta lakieru, musimy wyjaśnić, jak zbudowana jest powłoka lakiernicza we współczesnych samochodach (produkowanych od mniej więcej 20 lat).

Bezpośrednio na blachach, z jakich wykonana jest karoseria auta, znajduje się ocynkowanie (warstwa przeciwko korozji, chyba, że producent jej nie stosuje – grubość do 10 mikronów). Na nim nakładany jest grunt i powłoka fosforanowa (technologia może się różnić w przypadku różnych producentów), które mają na celu zapewnienie przyczepności dla powłoki lakierniczej.

Źródło: Wikimedia Commons

Kolejna warstwa to podkład – zazwyczaj do 30 mikronów grubości. Wypełnia on wszystkie nierówności. Zazwyczaj ma biały kolor, co widać, gdy na aucie jest gruba rysa.

Kolejna warstwa to kolor – lakier bazowy. Może mieć grubość do 20 mikronów. To warstwa nadająca barwę lakierowi auta a także dodatkowe efekty, jak metalik (dodatek drobinek metalu) albo perła (dodatek proszku perłowego).

Zewnętrzna warstwa powłoki lakierniczej to lakier bezbarwny. Ma on grubość od 30 do 50 mikronów. Lakier bezbarwny nadaje powłoce połysk i chroni ją przed uszkodzeniami.

Źródło: Photo by Deniz Demirci on Unsplash

I ta ostatnia warstwa nas interesuje. Małe rysy i hologramy pojawiają się na lakierze bezbarwnym. Kiedy auto traci połysk, matowieje lakier bezbarwny. Plamy po ptasich odchodach i po owadach pojawiają się na lakierze bezbarwnym. Korekta lakieru dotyczy tylko lakieru bezbarwnego.

Czy każde auto można poddać korekcie lakieru?

Nie każde. Korekta lakieru dotyczy tylko tych rzeczy, które znajdują się na lakierze bezbarwnym, zwanym też popularnie klarem albo clear-em. Jeśli na lakierze znajdują się głębokie rysy – można co najwyżej sprawić, że będą mniej widoczne.

Kiedy auto nie nadaje się do korekty lakieru?

Jeśli lakier bezbarwny się łuszczy, jeśli lakier jest pościerany, jeśli karoseria jest skorodowana, jeśli są na niej głębokie rysy i otarcia – tego nie da się skorygować.

Jak przebiega korekta lakieru?

Do profesjonalnej korekty lakieru wykorzystuje się elektryczne polerki wysokoobrotowe. To urządzenia, które wyglądem przypominają szlifierki. Zamiast tarcz ściernych montuje się na nich pady polerskie.

Detailer stosuje trzy rodzaje padów polerskich – o dużej, średniej i małej sile cięcia. Czyli o różnych stopniach ścierności. Ostatni, o małej sile cięcia, przeznaczony jest do polerowania.

Poza padami detailer wykorzystuje też pasty polerskie. Tu również są trzy rodzaje – o dużej, średniej i małej sile cięcia. Głównym składnikiem past jest specjalny proszek.

Na czym polega korekta lakieru? Przede wszystkim na starciu zewnętrznej warstwy lakieru bezbarwnego, na której znajdują się ryski, plamy, hologramy i inne uszkodzenia. Na koniec lakier jest polerowany padem i pastą o najmniejszej sile cięcia, dzięki czemu lakier odzyskuje połysk i głębię koloru. Można też spróbować złagodzić krawędzie dużych rys, przez co są one mniej widoczne.

Źródło: Wikimedia Commons

Korekta lakieru zużywa lakier. Po każdej korekcie lakieru warstwa lakieru bezbarwnego jest cieńsza. Dlatego korekty lakieru nie można robić w nieskończoność. To tłumaczy też, dlaczego dobry detailer powinien korzystać z profesjonalnego miernika grubości lakieru. Wszystko po to, aby nie zetrzeć całego lakieru bezbarwnego.

Po dobrze przeprowadzonej korekcie lakieru samochód wygląda tak, jakby przed chwilą opuścił salon. Powłoka lakiernicza błyszczy jak lustro i nie ma na niej rys. Ale zaraz po zakończeniu detailingu proces niszczenia lakieru rozpoczyna się od nowa…

Dlatego korekta lakieru nie powinna kończyć procesu odmładzania auta. Efekt korekty lakieru powinien zostać zabezpieczony na lata. Aktualnie nie ma lepszej metody jak bezbarwna folia lub powłoka ceramiczna (do 5 lat, ale wymaga serwisowania).

Michał Lisiak

Tagi