Jak myć auto?
Regularne mycie samochodu to wbrew pozorom, bardzo ważna czynność. Ma ona wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny auta, ale chroni też karoserię przed korozją i przed czynnikami, mogącymi bezpowrotnie uszkodzić lakier auta, na przykład ptasimi odchodami.
Nieodpowiednie mycie samochodu może być przyczyną uszkodzeń. Zbyt agresywne środki mogą powodować uszkodzenia lakieru i odbarwianie się tworzyw. Nieodpowiednie używanie gąbki może doprowadzić do powstawania hologramów, czyli kolistych rys na lakierze. A także rys na szybach.
Jak myć auto samodzielnie?
Myj auto w ciepły dzień, bez deszczu, ale nigdy w pełnym słońcu. Karoseria samochodu nie może być nagrzana.
Nigdy nie stosuj żadnych szczotek – one mogą podrapać lakier auta. Pamiętaj, że współczesne auta mają bardzo delikatny lakier.
Nigdy nie rób szoku termicznego. Nie stosuj gorącej wody do mycia zimą i lodowatej do mycia nagrzanej karoserii. Nikt o tym nie mówi wprost, ale jest bardzo wiele podejrzeń, że szok termiczny może powodować łuszczenie się lakieru bezbarwnego (tak zwanego klaru).
Jeśli korzystasz z myjki wysokociśnieniowej, nigdy nie zbliżaj zbytnio końcówki do lakieru, możesz go uszkodzić.
Nie stosuj agresywnych środków. Jeśli środek ma być rozwodniony – dbaj o właściwy stosunek wody i środka, jeśli będzie zbyt silny, uszkodzisz lakier.
Do mycia samochodu zawsze stosuj miękkie gąbki i dwa wiadra. W jednym trzymaj czystą wodę i często płucz gąbkę. Dzięki temu usuniesz drobinki piasku i nie porysujesz karoserii auta.
Samodzielne mycie samochodu krok po kroku
Krok pierwszy. Mycie wstępne. Spłucz dokładnie cały samochód wodą, aby usunąć większe zanieczyszczenia i piasek. Nie zapomnij o felgach i o oponach samochodu.
Możesz użyć piany do mycia wstępnego. Aby odpowiednio ją nałożyć na auto, potrzebna Ci będzie pianownica ręczna albo specjalna nakładka na lancę myjki wysokociśnieniowej.
Krok drugi. Przygotuj letnią wodę i dodaj do niej szampon do samochodu. Jeśli nie chcesz potem woskować samochodu, użyj szamponu z woskiem. Jeśli zamierzasz woskować auto, możesz użyć szamponu bez wosku.
Jeśli Twój samochód jest pokryty woskiem, stosuj szampon, który utrzymuje powłokę woskową.
Jeśli Twoje auto jest pokryte ceramiką, również stosuj specjalny szampon do aut z powłoką ceramiczną.
Umyj auto, zaczynając od dachu. Nie myj szamponem szyb ani wycieraczek. Po dachu, umyj słupki, następnie maskę auta, tylny bagażnik, drzwi, boki, aż do dołu.
Pamiętaj o zasadzie dwóch wiader. Często płucz gąbkę we wiadrze z czystą wodą i odciskaj ją. Dzięki temu pozbędziesz się piasku, który rysuje Twoje auto.
Krok trzeci. Jeśli jest gorąco, szybko osusz nadwozie, bo pojawią się na nim plamy. Miej przygotowany chłonny ręcznik bawełniany albo ściereczki z mikrofibry.
Jeśli stosowałeś/aś szampon z woskiem, w tym miejscu możesz już zakończyć mycie auta. To zależy od Ciebie. Możesz przejść do dodatkowych czynności, jak mycie felg, nabłyszczanie opon i mycie szyb.
Krok czwarty. Nakładanie wosku. Jeśli Twoje auto nie jest pokryte warstwą wosku ani ceramiką, możesz nałożyć wosk samodzielnie. Preparaty z woskiem nakłada się na mały element (suchy i umyty), pokrywając go cieniutką warstewką wosku. Odczekaj kilka minut, a następnie wypoleruj element. I przejdź dalej. Musisz przygotować co najmniej kilka suchych ściereczek z mikrofibry. Ściereczki szybko będą wilgotnieć.
Krok piąty. Umyj felgi. Pamiętaj, że sam środek do felg aluminiowych to za mało. Stosuj szczoteczkę, uważaj na oczy i dłonie, bo środki do felg aluminiowych zawierają kwas. Felgi stalowe i kołpaki umyj zwykłym szamponem.
Krok szósty. Umyj szyby i pióra wycieraczek. Nie musisz stosować do tego celu specjalnego środka do samochodów. Wystarczy standardowy płyn do mycia szyb. Nie zapomnij o lusterkach.
Krok siódmy. Jeśli koła wyschły, możesz założyć rękawiczki i nałożyć specjalny dressing na opony, który sprawi, że będą one czarne. Taki dressing chroni też ścianki boczne opon przed uszkodzeniami.
Mycie samochodu na myjni
Jeśli myjesz auto na myjni bezdotykowej, postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami. O czym pamiętać?
• Zawsze stosuj mycie wstępne.
• Nie zbliżaj lancy myjki wysokociśnieniowej zbyt blisko do lakieru auta.
• Nie myj szamponem szyb.
• Nie stosuj myjki wysokociśnieniowej do mycia opon.
• Pod żadnym pozorem nie myj komory silnika za pomocą myjki wysokociśnieniowej.
Pamiętaj o tym, że regularne czyszczenie auta w ten sposób na pewno pomoże utrzymać jego atrakcyjny wygląd. Ochroni też pojazd przez korozją i innymi uszkodzeniami.
Michał Lisiak