Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743498764930 3.0.14

Jak chronić samochód przed upałem?

Porady
Redakcja
21 Lip '21
Jak chronić samochód przed upałem? Źródło: Photo by Jamie Street on Unsplash

Problemy z uruchomieniem samochodu, ze względu na rozładowany akumulator? Przyspieszone zużycie silnika, a nawet możliwość jego zatarcia? Zwiększone zużycie paliwa? Uszkodzony lakier samochodu? To problemy, jakim kierowca musi stawić czoła latem.

Kierowcy przywykli już do tego, że ostrzega się ich przed zagrożeniami, do jakich może dojść w trakcie zimy. Ale niewiele jest poradników, w których ostrzega się kierowców przed tym, co niedobrego może spotkać ich samochody latem. Niestety, piękna, słoneczna pogoda niesie z sobą także szereg zagrożeń dla auta.

Rozładowany akumulator

Każdy kierowca wie, że zimą może go spotkać taka paskudna sytuacja. Przekręca kluczyk w stacyjce, albo naciska guzik „start” i… nic. Zamiast dźwięku silnika słychać tylko rzężenie rozrusznika. Albo w ogóle nic nie słychać, bo doszło do głębokiego rozładowania akumulatora, równoznacznego z jego techniczną śmiercią.

W takiej sytuacji zaskoczeni kierowcy często zrzucają winę na producenta akumulatora. Ale nie… akumulator był sprawny, a producent wykonał go zgodnie z zasadami. Kierowca tylko nie wiedział o tym, że w wysokich temperaturach proces samorozładowania akumulatora bardzo przyspiesza. Optymalna temperatura dla akumulatora to 20 st. Celsjusza. Jaka jest temperatura pod maską, w samochodzie wystawionym na długotrwałe oddziaływanie promieni słońca, w trakcie gorącego lata? 50 st. Celsjusza, może więcej.

Dodatkowo, jeśli auto jeździ przeważnie na krótkich trasach, albo jest rzadko używane, akumulator jest stale niedoładowany. I znacznie szybciej traci resztki zgromadzonego prądu.

Źrodło: Photo by Nikolas Noonan on Unsplash

Jak sobie z tym radzić?

• Chronić auto przed bezpośrednim i długotrwałym wpływem promieni słonecznych. Parkować w cieniu, albo pod wiatą. Stosować plandeki na samochód.

• Jeśli samochód jest używany sporadycznie, albo jeździ tylko na krótkich trasach, co pewien czas warto doładować akumulator za pomocą prostownika. Zdecydowanie przedłuży to życie akumulatora rozruchowego.

Upał przyspiesza zużycie lakieru samochodowego

Współczesne samochody mają bardzo delikatne lakiery. Unia Europejska wprowadziła przepisy, które zobligowały producentów do usunięcia ze składu lakieru szeregu szkodliwych substancji. Niestety, przez to spadła jego jakość.

Od kilku lat widoczna jest plaga łuszczenia się zewnętrznego lakieru bezbarwnego (tzw. klaru) na coraz młodszych samochodach. Wygląda to wyjątkowo nieestetycznie, bardzo postarza samochód i co oczywiste, sprawia, że auto traci na wartości. Nie ma bezpośredniego dowodu na to, że upał powoduje łuszczenie się lakieru bezbarwnego, ale podejrzewa się, że jest on jednym z winnych.

Jak się przed tym chronić?

Parkować auto w cieniu, stosować pokrowce (plandeki) na nadwozie, stosować powłoki ceramiczne na lakier.

Źrodło: Photo by Will B on Unsplash

Nagrzane wnętrze kabiny w trakcie upału

Nie chcemy poczuć się niczym kurczak na dolnej półce piekarnika. A tak będzie, kiedy wejdziemy do nagrzanego auta, które było wystawione na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Kierownica parzy, fotel parzy, a we wnętrzu auta może być nawet 60 - 70 st. Celsjusza. Osoby, mające problemy z układem krążenia, mogą w takiej temperaturze zemdleć.

Jak się przed tym chronić?

• Parkować auto w cieniu, w garażu, albo pod wiatą, stosować pokrowce na samochód.

• Stosować atermiczne nakładki na szyby, które chronią wnętrze przed przenikaniem do środka promieni słonecznych. Takie nakładki są bardzo tanie, można chronić przy ich pomocy przednią szybę i szyby boczne.

• W limuzynach klasy premium stosowane są przyciemniane szyby boczne. Są na rynku firmy, które oferują przyciemnianie bocznych, tylnych szyb, np. przy użyciu specjalnych folii.

• Przed rozpoczęciem jazdy otworzyć wszystkie drzwi w aucie i odczekać, aż temperatura we wnętrzu samochodu obniży się i wyrówna z temperaturą powietrza.

Blaknięcie elementów z tworzywa i materiałów. Wysychanie elementów gumowych

Promieniowanie słoneczne wiąże się także z promieniowaniem ultrafioletowym. A to powoduje blaknięcie elementów z tworzywa sztucznego, a także tkanin, zastosowanych np. do pokrycia foteli samochodowych. Blakną także zewnętrzne elementy z tworzywa.

Silne promieniowanie ultrafioletowe ma również negatywny wpływ na stan uszczelek i innych elementów gumowych, które starzeją się w przyspieszonym tempie i twardnieją.

Jak temu zaradzić?

• Chronić wnętrze auta przy użyciu atermicznych osłon na szyby, parkować w cieniu, w garażu, stosować pokrowce na samochód.

• Smarować uszczelki smarem silikonowym (nie tylko zimą, ale także latem).

• Stosować specjalne kosmetyki do elementów z tworzyw, chroniące przed blaknięciem (inne do elementów wnętrza, inne do elementów zewnętrznych). Zastosować powłokę ceramiczną na elementy zewnętrzne z tworzywa.

Źrodło: Photo by Evgeny Khrustov on Unsplash

Przeciążenie układu klimatyzacji w trakcie upalnych dni

Większość współczesnych aut wyposażona jest w układy klimatyzacji. W jaki sposób korzystać z niej w trakcie upału, aby nie przeciążać układu i nie marnować paliwa?

• Otworzyć wszystkie drzwi auta i odczekać kilka minut, aż temperatura wewnątrz samochodu wyrówna się z tą, która jest na zewnątrz.

• Uruchomić silnik i włączyć klimatyzację. Różnica temperatury pomiędzy wnętrzem auta a temperaturą na zewnątrz może wynosić maksymalnie 8 stopni. Inaczej dojdzie do szoku termicznego – i będziemy chorzy.

• Tylko sprawna klimatyzacja działa z pełną siłą, nie obciążając niepotrzebnie silnika. Dlatego przed sezonem warto sprawdzić, czy jest szczelna i w razie potrzeby, uzupełnić poziom czynnika chłodzącego.

Źrodło: Photo by Jamie Street on Unsplash

Jak chronić silnik przed przegrzaniem w trakcie upału?

Do przegrzania silnika w trakcie lata najczęściej dochodzi wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, a my jedziemy w korku, bardzo długo, z bardzo małą prędkością. W takiej sytuacji chłodnica nie jest chłodzona pędem powietrza. Dlatego, co pewien czas uruchamiany jest wentylator (napędzany przez silnik elektryczny, albo sprzęgło wiskotyczne). Wystarczy, że wentylator jest uszkodzony i dojdzie do przegrzania silnika. To bardzo groźna sytuacja, bo olej silnikowy, na skutek wysokiej temperatury, traci właściwości ochronne. Można wówczas nawet zatrzeć silnik.

Jak chronić silnik przed przegrzaniem w trakcie upału?

• Sprawdzić poziom płynu chłodzącego. Można sprawdzić temperaturę wrzenia płynu chłodzącego – wystarczy do tego proste urządzenie (zmierzymy nim także temperaturę zamarzania przed zimą).

• Sprawdzić, czy wentylator jest sprawny. Wystarczy uruchomić silnik na biegu jałowym (na postoju) i poczekać kilka minut. Wentylator powinien się włączyć.

• Sprawdzić poziom oleju silnikowego i w razie potrzeby, uzupełnić go. Olej silnikowy także chłodzi silnik.

Proste sposoby i rozwiązania pozwolą nam uchronić pojazd przed szkodliwym wpływem upału. Wszystko po to, abyśmy mogli korzystać z uroków lata bez niepotrzebnych nerwów.

Michał Lisiak

Podziel się ze znajomymi