Alfa Romeo Giulia Veloce Ti Q4: temperamentna Włoszka
Mimo pięciu lat obecności na rynku, Giulia wciąż wygląda atrakcyjnie i przyciąga wzrok każdego miłośnika „czterech kółek”. W odmianie Veloce Ti Q4 także świetnie się prowadzi.
Alfa Romeo Giulia Veloce Ti Q4 – tak brzmi pełna nazwa wersji Alfy Giulii, którą testowaliśmy. Veloce, to po włosku szybko.
Styl
Giulia skupia w sobie charakterystyczne cechy włoskiej stylistyki: wyczucie proporcji, prostotę i dbałość o jakość wykończenia. Dla jej konstruktorów punktem odniesienia były: równowaga pomiędzy rozkładem mas na osie (50/50) oraz tylny napęd. Aby zbilansować masy, silnik oraz mechanika musiały być ułożone pomiędzy dwiema osiami. Stąd pomysł na projekt auta: bardzo krótkie zwisy, długa maska silnika oraz długie błotniki przednie, cofnięta kabina pasażerska „wsparta” na kołach napędowych oraz tylne, „muskularne” błotniki, optycznie sugerujące punkt, w którym moc przekazywana jest na jezdnię.
Wszystko to przekłada się na wyjątkowo długi rozstaw osi (2820 mm) - najdłuższy w swojej kategorii - zamknięty w jednym z najbardziej kompaktowych nadwozi (długość 4643 mm, szerokość całkowita z lusterkami – 2024 mm, wysokość – 1450 mm). Zaokrąglone krawędzie oraz otulające słupki tworzą kształt „kropli”, która przypomina jedną z najpiękniejszych Alf: Giuliettę Sprint. W stosunku do pozostałych, „zwykłych” Giulii, Veloce Ti Q4 zostało poszerzone, obniżone i wystylizowane poprzez liczne detale w postaci powiększonych wlotów powietrza w przednim zderzaku, wylotów powietrza na masce silnika i przednich błotnikach, czy dwóch rur wydechowych.

Konfiguruj
Konfiguracja
Gotowe
Napęd
Testowana Giulia Veloce Ti Q4 wyposażona była w dwulitrowy, turbodoładowany silnik benzynowy, rozwijający moc 280 KM. Maksymalny moment obrotowy tej jednostki wynosi 400 Nm. Sprint do setki zajmuje Alfie 5,2 sekundy, zaś prędkość maksymalna 240 km/h. Auto jest bardzo szybkie i zwinne i trzeba uważać, by nie ulec emocjom, do czego Alfa kusi szczególnie za pomocą niepozornego pokrętła na konsoli między fotelami. Zawiera ono znany już z wcześniejszych modeli Alfa Romeo, system elektroniczny DNA, który zarządza głównymi parametrami pojazdu (reakcją silnika, kontrolą trakcji, przyspieszaniem, hamowaniem, układem kierowniczym). DNA pozwala kierowcy wybrać jeden z trzech trybów jazdy, odpowiedni do warunków i aktualnych potrzeb: Dynamic (z szybszą reakcją układu kierowniczego i hamulcowego w czasie jazdy po drogach), Natural (jazda komfortowa) oraz Advanced Efficiency - tryb wydajności energetycznej m.in. poprzez wyłączenie niektórych cylindrów, pierwszy raz zastosowany w Alfie Romeo.
Napis Q4 umieszczony na tylnej klapie Alfy Romeo, oznacza układ dołączania napędu drugiej osi, który pozwala cieszyć się zaletami auta z napędem 4x4 i jednocześnie czerpać przyjemność jazdy z napędem na tył. Napęd Q4, w odróżnieniu od tradycyjnych układów AWD na bieżąco monitoruje warunki drogowe oraz styl jazdy kierowcy. Pozwala na optymalne rozłożenie momentu obrotowego między oś przednią i tylną samochodu. W normalnych warunkach na drodze modele wyposażone w technologię Q4 zachowują się jak samochody z napędem na tylne koła. W przypadku wykrycia poślizgu tylnych kół połowa momentu obrotowego zostaje natychmiast przekazana na oś przednią, dzięki czemu napęd Q4 sprawdza się podczas każdej podróży: na ostrych zakrętach, na drogach nieutwardzonych, a także podczas jazdy w intensywnym deszczu czy śniegu.
Technologia i funkcjonalność
Trudno mówić o funkcjonalności auta, które z zasady nie konkuruje pod względem praktyczności np. ze Skoda Superb czy VW Passatem. Giulia jest usportowionym sedanem, z ciasnym wnętrzem i niezbyt dużym jak na ten segment bagażnikiem (480 litrów). W zamian za to dostarcza niezapomnianych emocji podczas jazdy.
Kabinę pasażerską wykonano z dużą starannością i z użyciem wysokiej jakości materiałów: włókna węglowego, drewna, materiałów miłych dla oka i przyjemnych w dotyku. Jest też typowe dla Alfy Romeo zorientowanie przyrządów i przycisków na kierowcę. Wszystkie główne przyciski są wbudowane w kierownicę, natomiast poza nią znajdują się dwa pokrętła: regulacji selektora Alfa DNA oraz systemu informacyjno-rozrywkowego. Testowy egzemplarz był dodatkowo wyposażony w system nagłośnienia Harman Kardon, który bardzo uprzyjemnia podróż Giulią.
Jazda
Przyjemność z jazdy to największy (jeśli nie jedyny) powód, by zakochać się w Giulii od pierwszego… zakrętu. Na prostej drodze większość współczesnych aut o ambicjach sportowych zachowuje się przyzwoicie, nie sztuką też jest wcisnąć pedał gazu w podłogę i delektować się przeciążeniem podczas przyspieszania. Prawdziwym testem na sprawność auta jest dopiero jego zachowanie na krętej drodze. Giulia Veloce Ti Q4 wspaniale pokonuje wszelkie łuki i zakręty, trzymając się pewnie asfaltu (choć przy tym filuternie zarzucając lekko tyłem). Zawieszenie jest zestrojone perfekcyjnie, auto nie jest ani za twarde, ani za miękkie, w sam raz do dynamicznej, choć niekoniecznie ekstremalnie sportowej jazdy.
Skupieniu się kierowcy wyłącznie na przyjemności prowadzenia Giulli pomaga też świetnie wyprofilowany i znakomicie trzymający w zakrętach fotel. Ma on też jedną wadę: mógłby zostać zaprojektowany z większą tolerancją dla osób o nieco obszerniejszych kształtach w okolicach bioder. Życie potrafi być okrutne i nie każdy kierowca Giulii jest zbudowany niczym Dawid Michała Anioła, boczne podparcia siedziska potrafią zaś uciskać nieprzyjemnie powyżej ud.
Satysfakcja z jazdy pozwala również przymknąć oko na irytujące, ale w sumie drobne niedoróbki Alfy, jak np. dość luźno osadzone pokrętła, które sprawiają wrażenie, że zaraz odpadną, kierunkowskazy zawieszające się w trybie wskazania manewru skrętu lub zmiany pasu, czy równie chimeryczny wyłącznik zapłonu, który od czasu do czasu potrafi utknąć gdzieś między statusem pracy a spoczynku.
Koszty
Najmocniejsza obecnie dostępna Alfa Romeo Giulia Veloce Ti Q4 z napędem na obie osie oraz silnikiem benzynowym 2,0 GME Multiair, rozwijającym moc 280 KM, to wydatek 238 500 zł. Nie jest to mało, zwłaszcza jak na włoskie auto. Z drugiej strony tak mocna wersja Giulii dostarcza wielu pozytywnych wrażeń.
Podsumowanie
Giulia Veloce Ti AWD Q4, to piękne, rasowe auto o sportowym zacięciu. Jej rywalami są głównie auta niemieckie, jak Mercedes klasy C czy BMW serii 3, bądź mocniejsze odmiany Audi A4. Fani usportowionych odmian BMW czy Mercedesów pewnie będą kręcili nosem, że Alfa to włoskie auto, że Fiat…. Zmieniliby jednak zdanie po przejażdżce urodziwą i temperamentną Włoszką. Najmocniejsza Giulia jest naprawdę szybka, zwinna i daje wiele radości z jazdy. Osoba z zasobnym portfelem i zacięciem do sportowej jazdy na pewno nie będzie rozczarowana, zaś prawdziwych emocji znajdzie tu więcej, niż u świetnych lecz do bólu poprawnych konkurentów.
tekst: Piotr Mieszkowski i Dariusz Balcerzyk, zdjęcia: Krzysztof Panek