Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743498764930 3.0.14

ID.Buzz - powrót wehikułu Scooby Doo

Nowości
Zdjęcie autora - Agnieszka GałaAgnieszka Gała
10 Mar '22 (aktualizacja 27 Maj '22)
ID.Buzz - powrót wehikułu Scooby DooŹródło: Volkswagen

Volkswagen T1, czyli Bulli znany między innymi z filmów o przygodach Scooby Doo, powraca jako elektryczny ID.Buzz. Auto dostępne będzie w dwóch wersjach: osobowej – ID.Buzz oraz użytkowej - ID.Buzz Cargo.

ID.Buzz z napędem w pełni elektrycznym wskrzesza ducha Bulli, który debiutował 72 lata temu, w 1950 roku. Można by pomyśleć, że niewiele osób pamięta tamto auto. Tymczasem jest ono nadal rozpoznawalne, dzięki... serii filmów animowanych. Kolorowy samochód grupy detektywów – psa Scooby Doo i jego brygady - jest od kilkudziesięciu lat dobrze znany kolejnym młodym pokoleniom.

Premiera koncepcyjnego modelu ID. Buzz wywołała w styczniu 2017 roku duże poruszenie w branży motoryzacyjnej. Nic zatem dziwnego, że Volkswagen postanowił pójść za ciosem i właśnie wprowadza do seryjnej produkcji następcę kultowego modelu. Mimo że auto przeszło totalną metamorfozę pod względem wyglądu, technologii oraz rodzaju napędu, wielu osobom zakręci się łezka w oku. Elektryczny ID. Buzz łączy bowiem przeszłość z przyszłością. Zachwyca prostymi liniami, jasnymi żywymi kolorami, które nawiązują do beztroskich lat dzieci kwiatów z przełomu 60 i 70 lat. Zastosowana w nim technologia to już jednak XXI wiek.

ID.Buzz i ID.Buzz CargoŹrodło: Volkswagen
ID.Buzz i ID.Buzz Cargo

ID.Buzz (2022) – wymiary

ID. Buzz w porównaniu ze spalinowym odpowiednikiem, Volkswagenem T6.1 obecnym na rynku od 2019 roku jest zdecydowanie krótszy, szerszy oraz niższy. Długość auta wynosi 4 712 mm (-192 mm), szerokość bez lusterek – 1 985 mm (+81 mm). Wersja osobowa ID.Buzz jest niższa o 1 mm od odmiany dostawczej, wysokość to 1937 mm (o 33 mm mniej niż w T6.1). Standardowy rozstaw osi ID. Buzz i T6.1 to 2 988 mm. Mimo dużych gabarytów, promień skrętu wynosi 11 m i jest porównywalny z osobowym VW Golfem. Buzz w wersji pięcioosobowej dysponuje bagażnikiem o pojemności 1 121 litrów, po złożeniu tylnego rzędu siedzeń pojemność wzrasta do 2 205 l, zaś przestrzeń towarowa w Cargo wynosi ponad 3,9 m3.

Stylistyka nadwozia z krótkimi zwisami, podziałem nadwozia na górną i dolna część, przód z przetłoczeniem w kształcie litery V oraz dużym logo w centralnej części nawiązuje do klasycznego modelu. Gama kolorystyczna ID.Buzz obejmie 11 kolorów nadwozia, w tym cztery wersje dwukolorowe. Felgi nowego elektrycznego Volkswagena dostępne będą w rozmiarach od 18 do 21 cali.

Przestronne wnętrze wykończone materiałami z recyklingu - ID.BuzzŹrodło: Volkswagen
Przestronne wnętrze wykończone materiałami z recyklingu - ID.Buzz

Kabina auta jest przestronna i wykończona w jasnych kolorach, a materiały pochodzące z recyklingu mają ciekawe faktury. Wnętrze zostało precyzyjnie wykończone, a producent dodał małe szczegóły w postaci ikon zarysu samochodu lub wesołych buziek przy klamkach, które mogą wywołać uśmiech na twarzy. Pięciodrzwiowy ID.Buzz oraz ID Buzz Cargo będą pierwszymi pojazdami Volkswagena, w których nie wykorzystywano materiałów pochodzenia zwierzęcego. W projektowaniu kabiny użyto głównie materiałów z recyklingu. Wnętrze zostało naszpikowane nowoczesną technologią. Cyfrowe wyświetlacze: kierowcy o przekątnej 5,3 cala oraz w centralnej części kokpitu o przekątnej 10 cali połączone zostały z deską rozdzielczą jedynie przy dolnej krawędzi, dając efekt jakby były o nią oparte. W osobowej odmianie w standardzie znajdziemy systemy: We Connect, We connect Plus, APP-Connect z bezprzewodowym CarPlay i Android Auto, a także tuner DAB+ (w wersji cargo będą opcjonalne).

ID.Buzz wnętrzeŹrodło: Volkswagen
ID.Buzz wnętrze

ID.Buzz (2022) – silnik, baterie, ładowanie

Podstawą konstrukcji ID.Buzz jest platforma Vokswagena o nazwie MEB, stworzona specjalnie dla pojazdów elektrycznych. Auto będzie wyposażone w akumulatory o pojemności 77 kWh (82 kWh brutto). Maksymalną moc 204 KM oraz 310 Nm momentu obrotowego zapewni silnik elektryczny zamontowany w tylnej osi. Prędkość maksymalna zostanie ograniczona do 145 km/h. Podobnie jak Bulli ID.Buzz będzie dysponował napędem na tylne koła. Ładowanie prądem zmiennym będzie możliwe z mocą do 11 kW, prądem stałem do 170 kWh. Uzupełnienie baterii od 5 do 80 % na stacji szybkiego ładowania zajmie ok. 30 min. Obie odmiany będą korzystały z systemu ostrzegawczego „Car2X”, który wykorzystuje sygnały z innych pojazdów oraz infrastruktury transportowej do wykrywania zagrożeń. ID. Buzz będzie przygotowany do autonomicznej jazdy na poziomie 4, czyli w odpowiednich warunkach będzie poruszał się samoistnie.

Według zapowiedzi producenta ID.Buzz oraz wszystkie modele z serii ID będą wyposażone w dwie nowe technologie: ładowania dwukierunkowego, oraz funkcję „Plug & Share”. Technologia dwukierunkowego ładowania pozwala na magazynowanie nadmiaru energii słonecznej w akumulatorze zamontowanym w ID.Buzz, następnie pobraną energię elektryczną można wykorzystać w domu. Dużym udogodnieniem będzie również funkcja „Plug & Share”, dzięki której karta autoryzacyjna do stacji szybkiego ładowania odejdzie w zapomnienie. Uwierzytelnienie użytkownika będzie następowało przez technologię ukrytą w złączu do ładowania.

ID.Buzz w wersji CargoŹrodło: Volkswagen
ID.Buzz w wersji Cargo

ID.Buzz (2022) – sprzedaż

Produkcja ID.Buzz rozpocznie się w pierwszym półroczu br. W europejskich salonach auto dostępne będzie jesienią. Volkswagen zamierza również wprowadzić do sprzedaży wersje z sześcioma i siedmioma siedzeniami oraz wydłużonym rozstawem osi.

Sprawdź konfigurator Volkswagena w AutoKatalog.pl

Podziel się ze znajomymi