Volkswagen ID.3 – elektryk z fabryki Trabanta
Średnia ocena8.3
8.3Śr. ocena
ID.3, to pierwszy seryjny, elektryczny model Volkswagena, który do produkcji wszedł w 2020 roku. Obecnie oferowany jest w dwóch wariantach pojemności baterii.
Model ID.3 został skonstruowany w oparciu o modułową platformę MEB, przygotowaną specjalnie dla aut elektrycznych Grupy Volkswagena. Produkcja odbywa się w Zwickau, w przebudowanej przez Volkswagena fabryce, którą dawniej opuszczały Trabanty.
Wymiarami ID.3 zbliżony jest do kompaktowych hatchbacków, ma pojemne wnętrze i niezłe właściwości jezdne. Z założenia miał być elektrycznym następcą Golfa. To jednak niezwykle trudne zadanie, a król kompaktów wciąż ma się dobrze. Sprawdziliśmy Volkswagena ID.3 Pro Performance 204 KM ze słabszą baterią 58 kWh.
Volkswagen ID.3 – silnik, moc
ID.3 oferowany jest z 204 konnym silnikiem elektrycznym i baterią o pojemności 58 kWh oraz z większym akumulatorem 77 kWh. Napęd przenoszony jest na tylną oś.
Volkswagen ID.3 – wymiary, funkcjonalność
Kompaktowy elektryk Volkswagena ma: długość 4261 mm, szerokość 1809 mm, wysokość 1568 i rozstaw osi 2765 mm. Standardowa pojemność bagażnika wynosi 385 litrów, zaś po złożeniu tylnej kanapy 1267 litrów. Masa własna odmiany Life Pro Performance, to 1813 kg, zaś life Pro S 1936 kg.
Volkswagen ID.3 – cena
Volkswagen ID.3 oferowany jest obecnie w polskich salonach w dwóch wersjach wyposażenia: Life Pro Performance oraz Life Pro S. Ceny ID.3 w wersji Life Pro Performance, ze słabszą baterią 58 kWh zaczynają się od 191 490 zł. Droższa odmiana Life Pro S z akumulatorem o pojemności 77 kWh kosztuje 215 190 zł.

Konfiguruj
Konfiguracja
Gotowe
Sprawdź możliwość zmiany barwy nadwozia w powyższej galerii 360 stopni, klikając ikonę kolory.
Volkswagen ID.3 – wrażenia z jazdy
Mieliśmy okazję przejechać się odmianą Pro Performance ze słabszą baterią o pojemności 58 kWh. Zasięg na silniku elektrycznym według producenta wynosi 426 km w przypadku ID.3 ze słabszą baterią, zaś z większą do 557 km. Trzeba przyznać, że już w bazowej wersji zasięg opisywanego modelu wygląda obiecująco, zaś eksploatacja go na jednym naładowaniu, nie powinna być stresująca. Prędkość maksymalna wynosi 160 km/h, zaś przyspieszenie od 0 do 100 km/h, to 7,3 sekundy. Jak przystało na Volkswagena, auto prowadzi się wzorowo i do właściwości jezdnych nie mamy żadnych zastrzeżeń.
Volkswagen ID.3 – podsumowanie
Wśród kompaktowych modeli prekursorem był Nissan Leaf, który w dalszym ciągu jest atrakcyjną propozycją w tym segmencie. Od czasu jego debiutu w 2011 roku minęła jednak ponad dekada i jednymi z nowszych, kompaktowych elektryków są opisywany Volkswagen ID.3, siostrzana Cupra Born, a także Renault Megane V E-Tech czy Citroen e-C4. Jeśli chodzi o ceny, Volkswagen ID.3 jest jedną z droższych pozycji w swojej grupie. Z jednej strony, to nowoczesne auto, z drugiej jednak niczym jakoś specjalnie nie porywa. Ot typowy kompaktowy Volkswagen. Jest zupełnie poprawny i… to chyba wszystko.
Konfigurator Volkswagena ID.3 znajdziesz w AutoKatalog.pl.
zdjęcia: Krzysztof Panek