Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743462610619 3.0.14

Jak wybrać auto rodzinne?

Porady
Redakcja
17 Lis '23 (aktualizacja 28 Gru '23)
Jak wybrać auto rodzinne? Źródło: Volvo

Samochód rodzinny nie musi przypominać wyglądem szafy na czterech kołach. Wszystko zależy od potrzeb danej rodziny, od jej oczekiwań i możliwości finansowych. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze auta rodzinnego?

W praktyce rolę auta rodzinnego może pełnić każdy samochód. Za czasów PRL spełniał ją z powodzeniem Fiat 126p, popularny maluch. W trakcie wyjazdów wakacyjnych mógł być uzbrojony w przyczepkę kempingową N126 z Niewiadowa albo w małą przyczepkę typu „zrób to sam”.

Źrodło: Fiat

Na szczęście, obecnie mamy ogromny wybór aut nowych i używanych. Dzięki temu każdy może wybierać spośród dziesiątek modeli samochodów rodzinnych. Zarówno ktoś, kto chce wydać na zakup auta 150 tys. złotych, jak i kierowca, który ma do wydania 10 tys. złotych.

Pułapka vana i minivana – gdy Twoja rodzina się powiększa, nie musisz kupować autobusu

Na rynku aut używanych dużym powodzeniem cieszą się stare francuskie Renault Scenic i Espace. Wśród nieco bardziej zamożnych nabywców: Fordy Galaxy, Volskwageny Sharany i Seaty Alhambry. Kiedy rodzi się jedno, albo drugie dziecko, wiele rodzin od razu kieruje swój wzrok na wymienione wyżej „autobusy”. Tylko dlaczego?

Źrodło: Photo by Derek Owens on Unsplash.

Wózek dziecięcy można złożyć i spokojnie umieścić w bagażniku kompaktowego hatchbacka, miejskiego kombi klasy B, nie wspominając o SUV-ie, crossoverze, czy limuzynie klasy D i E.

Auto rodzinne wcale nie musi być autem kombi. Złożony wózek wcale nie zabiera wiele miejsca, a dziecko nie potrzebuje ogromnej kanapy z tyłu. Tak samo wygodnie, jak w Espace, będzie podróżować na siedzeniu auta kompaktowego, a nawet miejskiego klasy B, w swoim foteliku, zakotwiczonym dzięki mocowaniom Isofix.

Jak wybrać auto rodzinne? Punkt pierwszy – liczba osób i ich postura

Policz, ile osób będziesz wozić swoim autem: Ty, Twoja druga połowa, dziecko, drugie dziecko (może dopiero w planach). Jeśli masz trzecie, albo je planujesz, możesz pomyśleć o większym aucie. Ale dla czwórki nie trzeba ogromnego pojazdu. Chyba, że często wraz z Tobą, Twoją drugą połową i dziećmi podróżują rodzice albo teściowie.

Źrodło: Skoda

Jeśli potrzebujesz porządnego, dużego auta, także nie musi to być van. Pamiętaj, że wiele dużych SUV-ów umożliwia przewiezienie nawet 7 osób. Co innego, jeśli Twoje dzieci są już nastolatkami. Jeśli do tego podróżujesz często z rodzicami, albo teściami, wtedy możesz pomyśleć o wygodnym vanie dla 6 albo 7 osób.

Wybierając auto weź pod uwagę posturę osób w swojej rodzinie. Wzrost i wagę. Pamiętaj, że dzieci szybko rosną. Coupe, cabrio, crossover z dachem w stylu coupe (obniżającym się ku tyłowi), małe auto miejskie, to na pewno nie jest dobry wybór na auto rodzinne, w którym członkowie rodziny są wysocy (powyżej 180 cm wzrostu). Weź pod uwagę długość nóg osób z Twojej rodziny. Osoba z długimi nogami potrzebuje więcej miejsca pomiędzy przednią a tylną kanapą. Zwróć uwagę na rozstaw osi danego auta – im większy, tym więcej komfortu.

Źrodło: Wikimedia Commons

Osoby wysokie potrzebują więcej miejsca od siedziska do sufitu. Jeśli dach auta obniża się ku tyłowi, osobom siedzącym z tyłu nie będzie wygodnie.

Weź pod uwagę budowę ciała. Jeśli osoby w Twojej rodzinie nie są szczupłe, zwróć uwagę na szerokość wnętrza samochodu. Nie jest wygodnie jechać, stykając się łokciami z innymi pasażerami i dotyczy to nie tylko kierowcy.

Wnętrze samochodu najlepiej „przetestować” podczas osobistego kontaktu z autem. Cała rodzina powinna wejść do auta i sprawdzić, czy faktycznie jest wygodne i wystarczające pod względem przestrzeni.

Sprawdź auta z kilkoma rodzajami nadwozi, które mieszczą się w Twoim budżecie. Być może zdecydowałaś/eś się na vana czy SUV-a. Ale sprawdź jeszcze, jak siedzi się we wnętrzu limuzyny klasy D czy też kompaktowego kombi.

Źrodło: Subaru

Co będziesz przewozić swoim autem rodzinnym oprócz pasażerów?

Lubicie wyjeżdżać poza miasto, biorąc ze sobą mnóstwo sprzętu sportowego? Lubicie wyjeżdżać razem na wakacje, biorąc ze sobą mnóstwo wyposażenia? Bierzecie ze sobą na wyjazdy psa? Zabieracie ze sobą rowery, albo narty? To wszystko trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze auta rodzinnego.

Źrodło: Subaru

Trzeba sprawdzić pojemność bagażnika, możliwość zamontowania w nim legowiska dla psa itd. Wiele aut klasy C i D może przewozić narty we wnętrzu kabiny, dzięki specjalnym otworom w tylnej kanapie. O wszystko trzeba pytać. I sprawdzać dane.

Źrodło: Skoda

Dokąd będziesz jeździć swoim autem rodzinnym?

To kwestia, która ma wpływ na wybór jednostki napędowej oraz zawieszenia i innych rzeczy.

Jeśli lubicie wraz z rodziną często wyjeżdżać w góry, jeśli lubicie jeździć po drogach niskiej jakości i zwiedzać, albo uprawiać slow driving – warto wybrać auto z wyższym prześwitem (SUV, crossover, uterenowione kombi) i z napędem na 4 koła. Najlepiej – automatycznie dołączanym, bo taki jest najtańszy w eksploatacji (napęd na tylne koła załącza się tylko w razie potrzeby, dzięki czemu nie zwiększa zużycia paliwa). Pamiętaj – im mniejsza średnica kół, tym gorszy komfort i tym większe zużycie paliwa.

Źrodło: Photo by Jimmy Conover on Unsplash

Jeśli jednak masz zamiar poruszać się tylko po mieście, a Twoja rodzina jest niewielka – rolę auta rodzinnego może spokojnie pełnić crossover klasy B lub małe kombi klasy B.

Obecnie osoby, chcące kupić nowe auto, mogą wybierać już przede wszystkim spośród pojazdów z napędem hybrydowym (spalinowo – elektrycznym), nielicznych diesli i aut elektrycznych.

Ci, którzy myślą o zakupie auta używanego, mają znacznie większy wybór jednostek napędowych. Dobrym pomysłem w przypadku dużych aut może być samochód z silnikiem benzynowym, zasilanym instalacją gazową LPG. Zakup starszego diesla to dziś spore ryzyko w dobie szaleńczej (to zdanie autora) walki z dieslami i wprowadzaniem stref czystego transportu.

Jeśli Twoje auto rodzinne ma służyć do jazdy na dalekie trasy, diesel będzie dobrym wyborem, tak samo jak wolnossący silniki benzynowy (z gazem lub bez). Jeśli z kolei poruszasz się głównie po mieście, najlepszym wyborem będzie hybryda albo auto benzynowe. Na pewno nie inwestuj w diesla.

Jaki komfort Ci pasuje?

A może raczej, na jaki komfort Cię stać? Bo kwestia finansowa ma kluczowe znaczenie przy wyborze każdego auta, nie tylko rodzinnego.

Komfort podróży zapewniają takie rzeczy, jak dobre wyciszenie wnętrza, zawieszenie o miękkim skoku (wielowahaczowe albo pneumatyczne), dobre wyposażenie (klimatyzacja, skuteczne ogrzewanie), wygodne fotele i tylna kanapa, audio dobrej klasy. Pamiętaj, że każde auto rodzinne możesz doposażyć w szereg elementów samodzielnie, na przykład w rolety na okna czy ogrzewanie postojowe (działające niezależnie od pracy silnika, możesz grzać kabinę auta na postoju albo przed ruszeniem w drogę).

Źrodło: Volvo

Komfort podróży i korzystania z auta na co dzień to także systemy bezpieczeństwa (w tym aktywne, chroniące przed poślizgiem, wspomagające hamowanie, zapobiegające staczaniu się podczas ruszania pod górę), kilka poduszek powietrznych a w najnowszych autach systemy ADAS.

Jeśli sytuacja życiowa nie będzie dla Ciebie korzystna, to wtedy okaże się, że rolę auta rodzinnego może pełnić nawet niewielkie auto miejskie. Jeśli jednak możesz sobie pozwolić na większy wydatek, szybko okaże się, że szukanie auta rodzinnego wcale nie musi ograniczać się do kupna pudełkowatego vana. Bo równie dobrze może to być auto o wyglądzie terenówki, elegancka limuzyna, sportowe kombi – i wiele innych aut… rodzinnych.

Michał Lisiak

Podziel się ze znajomymi