Ranking najczęściej rejestrowanych marek. TOP 50 marek (czerwiec 2023)
Podsumowanie wyników uzyskanych na polskim rynku w pierwszej połowie bieżącego roku: Toyota wciąż zajmuje pierwsze miejsce z wynikiem 43 824 zarejestrowanych aut. Na drugiej pozycji jest Skoda, która osiągnęła wynik 25 910 zarejestrowanych samochodów. Pierwszą trójkę najpopularniejszych marek na rynku polskim zamyka Kia z wynikiem 18 649 zarejestrowanych samochodów aut.
W porównaniu do czerwca 2022 r. uzyskany wynik był lepszy o 5,04 proc. W przypadku samochodów marek premium wzrost okazał się jeszcze silniejszy i osiągnął poziom 18,5 proc. Tak wielka różnica kolejny raz pozwoliła na powiększenie udziału segmentu premium w rynku aut osobowych. Od stycznia do czerwca br. wydziały komunikacji zarejestrowały 238 673 nowe auta osobowe. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego wynik ten był większy o 12,4 proc., zaś w przypadku samochodó marek premium (53 963 zarejestrowane samochody) o 14,4 proc.
Kolejny miesiąc nie przyniósł zmian wśród liderów na liście rankingowej. Toyota wciąż zajmuje pierwsze miejsce z wynikiem 43 824 zarejestrowanych aut, o 15,5 proc. lepszym w porównaniu do 2022 roku. Na drugiej pozycji jest Skoda, która osiągnęła wynik 25 910 zarejestrowanych samochodów. W porównaniu do lidera różnica spora, niemniej jednak wynik Skody wyższy o ponad 41 proc. należy uznać za bardzo dobry i dający szansę na zmniejszenie dystansu do lidera.
Pierwszą trójkę najpopularniejszych marek na rynku polskim zamyka Kia z wynikiem 18 649 zarejestrowanych samochodów, o 2,9 proc. wyższym w porównaniu z rokiem ubiegłym. Poziom wzrostu jest stosunkowo niewielki w porównaniu z zajmującym pozycję czwartą Volkswagenem, co oznacza, że walka o trzecie miejsce nie skończyła się jeszcze. Różnica wyników w przypadku Kii i Volkswagena jest na tyle mała, że jeszcze wiele może się zdarzyć.
Pomimo, iż wyniki dekadowe pokazywały 4 marki premium klasyfikowane w pierwszej dziesiątce najbardziej popularnych marek na rynku polskim, to w klasyfikacji za czerwiec oraz za całe półrocze widzimy tylko 3 z nich. Podkreślić należy wynik Audi. Marka ta w ostatnich latach częściej osiągała wyniki poniżej swoich konkurentów - BMW i Mercedesa. Od początku tego roku wyforsowała się na pierwszą pozycję w segmencie i jak na razie skutecznie walczy o jej utrzymanie. Uzyskany wynik 12 778 zarejestrowanych aut jest wyższy w porównaniu do okresu styczeń - czerwiec 2022 o ponad 36 proc., przekroczył także nieznacznie wynik osiągnięty przez Hyundai’a, który w półrocznym rankingu osiągnął dopiero pozycję 6.
Wynik uzyskany przez BMW (11 661 zarejestrowanych aut), o 5,7 proc. gorszy w stosunku do wyniku z ubiegłego roku pozwolił tej marce na zajęcie 7 pozycji. Jeszcze w 2022 roku BMW rozwijało się zdecydowanie lepiej niż Audi, a notowane wyniki wykazywały wzrost. W tym roku sytuacja się zmieniła. Wyniki marki zarówno w trendzie krótko, średnio i długoterminowym są gorsze niż rok wcześniej. Różnice nie są duże, ale na razie, w krótkim terminie, raczej spodziewać można się pogłębienia problemów niż ich poprawy. Wymiana gamy modelowej z jaką mamy obecnie do czynienia, zawsze jest czynnikiem destabilizującym sprzedaż. Dostawy nowych modeli powinny poprawić sytuację, warto więc obserwować wyniki marki w kolejnych miesiącach.
Trzecią pozycję w grupie marek premium zajął Mercedes (9475 zarejestrowanych aut) z wynikiem o ponad 17% gorszym w porównaniu do poprzedniego roku. Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych marek na rynku polskim zamyka Renault z wynikiem 8894 zarejestrowanych samochodów, o 23,8 proc. wyższym niż uzyskany rok wcześniej.
A co się dzieje na dalszych pozycjach listy rankingowej? Na pewno warto zwrócić uwagę na dynamiczny rozwój Lexusa. Marka ta wraz z odświeżeniem gamy modelowej i dobrą polityką sprzedażową zwiększyła swoją sprzedaż o prawie 162 proc. To imponujący wynik, który w kolejnych miesiącach powinien pozwolić na poprawę pozycji na liście rankingowej. Kolejną marką na którą warto spojrzeć jest Cupra. Również i w jej przypadku zanotowany wzrost znacznie przekroczył poziom 100 proc.
Jednak niewątpliwy sukces obu marek blednie w styczności z osiągnięciem Tesli, której wzrost liczby zarejestrowanych aut (2317 sztuk) przekroczył poziom 365 proc. Tesla jest liderem rynku samochodów elektrycznych, który w ciągu ostatnich miesięcy sporo namieszał na rynku. Zmiana polityki cenowej tej marki wywołała konsternację wśród jej konkurentów. W maju Indeks SAMAR w przypadku tesli wyniósł -7,75 proc., podczas gdy pozostałych marek był na poziomie zdecydowanie wyższym. W przypadku zajmującej pozycję drugą na liście najczęściej rejestrowanych samochodów elektrycznych Kii, Indeks SAMAR wyniósł 10,4 proc. i zajmującego pozycję trzecią - Mercedesa, 5,44 proc. Dla porównania Indeks dla całego rynku samochodów elektrycznych osiągnął poziom 4,94 proc.
Obserwowane dobre wyniki jakie notujemy na naszym rynku to zasługa poprawy dostępności aut oraz większa aktywność klientów instytucjonalnych., których udział w rynku przekroczył poziom 72 proc. W tym przypadku mówimy jedynie o dużych firmach, które w zbiorach CEPiK reprezentowane są poprzez numer REGON. W grupie tej nie widać osób fizycznych prowadzących działalność oraz spółek cywilnych, które ten udział powiększają.
Więcej informacji na temat wyników już wkrótce w podsumowaniu publikowanym w serwisie samar.pl.