Suzuki Jimny – mała, ale dzielna terenówka
Średnia ocena7.3
7.3Śr. ocena
Ten niewielkich rozmiarów pojazd, choć przypomina zabawkę, tak naprawdę zadziwiłby wiele osób tym, jak dobrze radzi sobie w terenie. W naszym teście Suzuki Jimny Van 1.5 VVT 102 KM.
Historia modelu zaczęła się w 1970 roku, gdy do produkcji trafił pierwszy Jimny, noszący także oznaczenia: Suzuki LJ50, LJ80, Eljot czy Stockman. W 1981 roku zadebiutowała druga generacja Jimny'ego, który na wybranych rynkach nosił nazwę Suzuki Samurai. Ta ostatnia nazwa przylgnęła mocno do tej wdzięcznej, małej, japońskiej terenówki. Jimny III wszedł do produkcji w 1998 roku, zaś aktualna generacja modelu zadebiutowała w 2018 roku.
Suzuki Jimny IV okazał się takim hitem sprzedażowym, że fabryka nie nadążała z realizacją zamówień, a europejscy klienci musieli czekać na zamówione auta nawet rok. Popyt przewyższył podaż i doszło do sytuacji, w której szczęśliwi nabywcy sprzedawali auto dalej za cenę wyższą o nawet 15 proc., niż salonowa. W 2021 roku Suzuki Jimny padł jednak ofiarą unijnych przepisów, które zdyskwalifikowały zastosowany w nim silnik benzynowy o pojemności 1,5 litra. Producent, aby móc dalej sprzedawać w Europie swój bestseller, wprowadził do oferty dwuosobowe Jimny Van, które jako pojazd ciężarowy mogło być bez przeszkód rejestrowane z wspomnianym napędem.
Suzuki Jimny Van – silnik, moc
W przypadku Jimny wybór jest prosty. Auto oferowane jest wyłącznie z silnikiem benzynowym o pojemności 1.5 litra, osiągającym 102 KM. Maksymalny moment obrotowy tej jednostki wynosi 130 Nm. Na niewielką moc ma wpływ brak turbodoładowania. Tak było jednak zawsze i Suzuki nigdy nie rozpieszczało swoich klientów szeroką gamą silników. Jimny miał być do bólu prostym autem i to się Japończykom udało. I żeby nie mącić w głowach klientom model sprzedawany jest wyłącznie z ręczną, pięciobiegową skrzynią biegów.
Moc trafia na tylną oś, ręcznie jest dołączany napęd przodu o nazwie Allgrip Pro, auto ma też klasyczny reduktor. Kąt natarcia sięga 37°, zejścia - 49°, a rampowy - 28°. Prędkość maksymalna małej terenówki Suzuki to 145 km/h.
Suzuki Jimny Van – wymiary, funkcjonalność
Wymiary zewnętrzne Suzuki Jimny Van wynoszą: 3645 mm długości, 1645 mm szerokości i 1720 mm wysokości. Rozstaw osi mierzy 2250 m, zaś prześwit 210 mm. Auto jest lekkie i waży 1090 kg. Maksymalna ładowność Jimny Van to 345 kg, zaś standardowa pojemność przestrzeni przewozowej, która za przednimi fotelami oddzielona jest kratą od części pasażerskiej wynosi 863 litry. Zbiornik paliwa ma pojemność 40 litrów.
Suzuki Jimny Van – cena
Małe, terenowe Suzuki oferowane jest obecnie w Polsce wyłącznie w wersji Van, w dość skromnej wersji Pro 4x4, z silnikiem benzynowym 1.5 VVT 102 KM. Cena modelu wynosi 106 900 zł. Prywatni importerzy, niezwiązani z Suzuki Motor Poland oferują możliwość sprowadzenia osobowej wersji Jimny'ego, jednak ceny jak na ten skromny model są zawrotne i wynoszą blisko 200 tys. zł.
Suzuki Jimny Van – wrażenia z jazdy
Kanciasta sylwetka pojazdu tworzy wyrazisty styl Jimny’iego i nadaje mu wygląd mini Mercedesa klasy G, takiego „baby G”. I to porównanie w niczym nie ujmuje szacownemu niemieckiemu modelowi, gdyż Jimny to co prawda małe, ale wciąż pełnokrwiste auto terenowe, a nie żaden modny crossover czy SUV. Nawet koło zapasowe trafiło klasycznie na tylną klapę, wobec czego nie zmniejsza i tak niewielkiej przestrzeni wewnątrz pojazdu.
Pomimo powtarzających się opinii, że Jimny nie jest miłośnikiem jazdy po asfalcie i swym zachowaniem potrafi uprzykrzyć tam życie kierowcy i pasażerowi, uważamy, iż całkiem dobrze spisuje się na drogach lśniących równą nawierzchnią asfaltu. Nawet dalsza podróż nie jest w Jimnym specjalnie męcząca, chociaż auto podatne jest na przechyły boczne. Fotele są (w miarę) wygodne, za to widoczność wręcz znakomita. Chyba główną wadą w kabinie jest jej spora głośność, szczególnie przy większych prędkościach autostradowych. Ale kto odważy się jechać szybko tym autem! (I po co, skoro przy wolniejszej jeździe podróż upływa przyjemniej i można podziwiać mijany krajobraz).

Konfiguruj
Konfiguracja
Gotowe
Sprawdź możliwość zmiany barwy nadwozia w powyższej galerii 360 stopni, klikając ikonę kolory.
Nie autostrada jednak, a bezdroża są naturalnym środowiskiem Jimnego. To jedno z ostatnich aut terenowych zbudowanych na klasycznej ramie. Solidna konstrukcja, wysoki prześwit oraz niewielkie gabaryty, wszystko to sprawia, że Jimny jest w stanie zajechać w terenie dużo dalej niż wiele aut, które mają w swym „DNA” zapisane offroadowe możliwości. Na dodatek zmieści się wszędzie tam, gdzie szerszymi pojazdami nikt nawet nie pomyśli, by się przeciskać. Ta zaleta czyni z Jimniego idealne auto dla leśnika i dla dostawcy pizzy. Sprawdzi się zarówno w dzikich ostępach, jak i w miejskiej dżungli.
Suzuki Jimny ma jeszcze jedną, cenną zaletę. Nawet w mało seksownej postaci vana pozostaje atrakcyjnym samochodem, na którym inni chętnie zawieszają oko i, za którym mało kto się nie obejrzy z życzliwym uśmiechem. Takich wzbudzających pozytywne (lub choćby jakiekolwiek) emocje aut jest już niestety coraz mniej.
Suzuki Jimny Van – podsumowanie
Oprócz świetnych właściwości jazdy w terenie, atutem Suzuki Jimny jest także brak konkurencji. Żadna inna marka nie oferuje bowiem mikroterenówki, zaś małe crossovery do jazdy w trudnym terenie po prostu się nie nadają. Zaletami opisywanego auta są także prostota konstrukcji oraz klasyczny wygląd, dzięki czemu auto jest ponadczasowe i się nie starzeje. Rywalką Suzuki Jimny jest także dobra w terenie, jednak mocno już przestarzała rosyjska Lada Niva. Alternatywą dla Jimny'ego może być także Fiat Panda 4x4 lub Dacia Duster 4x4. Suzuki Jimny ułatwi życie osobom mieszkającym np. w górach, bądź daleko od miasta, ze słabymi drogami i trudnym dojazdem. Będzie także fajną zabawką w terenie, do czego świetnie się nadaje.
Konfigurator Suzuki Jimny Van znajdziesz w AutoKatalog.pl.
tekst: Piotr Mieszkowski i Dariusz Balcerzyk, zdjęcia: Krzysztof Panek