Omoda de domo Chery
Chińskie koncerny samochodowe są coraz liczniej reprezentowane w Europie i w Polsce. Ich nazwy brzmią egzotycznie, ich działalność i historia są praktycznie nieznane. Warto zatem bliżej przyjrzeć się firmom, które już dziś są ważnymi graczami na europejskim rynku samochodowym, a w przyszłości ich znaczenie może jeszcze wzrosnąć. Marka Omoda (a właściwie Omoda & Jaecoo), która niedawno zadebiutowała w Polsce, należy do koncernu Chery.
Co nieco historii
Założona w 1997 roku firma Chery Automobile Co. Ltd. jest jednym z czołowych producentów samochodów w Chinach. Powstała jako przedsiębiorstwo państwowe założone przez grupę urzędników z miasta Wuhu, przy znacznym finansowaniu ze strony rządu prowincji Anhui. Plan rozwoju firmy zakładał produkcję silników i komponentów, a dopiero w kolejnym etapie działalności wytwarzanie samochodów.
Produkcję aut Chery rozpoczęło w 1999 r., wykorzystując podwozie modelu Toledo na licencji SEAT-a. Pierwszy samochód, nazwany Fengyun, sprzedał się w liczbie prawie 30 000 egzemplarzy. Do 2002 roku produkcja i sprzedaż samochodów Chery przekroczyły 50 000 egzemplarzy, plasując się w najlepszej ósemce krajowych producentów samochodów osobowych.
W 2003 r. Chery wprowadziło na rynek model - QQ. Wkrótce potem amerykański koncern General Motors złożył pozew przeciwko chińskiej firmie zarzucając jej, że projekt QQ to skopiowane Daewoo Matiz pierwszej generacji opracowane przez GM Daewoo. Spór między firmami został rozstrzygnięty na drodze pozasądowej.
GM nie był jedynym producentem, prowadzącym spór prawny z Chery. Także Volkswagen zamierzał złożyć pozew przeciwko firmie w związku z tajnymi umowami, które chiński producent zawarł z dostawcami części VW w celu wyprodukowania modelu Chery Fengyun, który przypominał Volkswagena Jettę. Ten spór również zakończył się polubownie, ugodą finansową.
Punktem zwrotnym w historii Chery stał się model A3, wprowadzony na rynek w 2007 roku. Sedan ten został zaprojektowany przez włoskie biuro projektowe Pininfarina i był pierwszym samochodem wytworzonym w Chinach, który otrzymał ocenę 5 gwiazdek w teście bezpieczeństwa China NCAP.
Pierwszy pojazd elektryczny Chery wyprodukowało w 2009 roku. Była to zelektryfikowana wersja modelu QQ. W 2017 roku do sprzedaży trafił model eQ1, który stał się jednym z najpopularniejszych samochodów elektrycznych w Chinach.
W 2011 r. Chery podpisało umowę z Fuji Heavy Industries (obecnie Subaru Corporation) w celu utworzenia joint venture, jednak nie uzyskała zgody chińskiego rządu. W kolejnym roku Chery nawiązało współpracę z koncernem Jaguar Land Rover, który chciał produkować samochody w Chinach za pośrednictwem obowiązkowego joint venture 50-50 z lokalną firmą. Powstała wówczas spółka Chery Jaguar Land Rover, a jej pierwszym autem był Range Rover Evoque.
W 2023 r. całkowita sprzedaż samochodów Grupy Chery osiągnęła 1 881 316 szt., (+52,6% r/r), a roczne przychody Grupy przekroczyły 300 miliardów CNY (ok. 158 mld PLN).
Na zagranicznych rynkach
Firma rozpoczęła eksport samochodów w 2001 roku, wyprzedzając innych chińskich producentów. Od 2003 roku jest nieprzerwanie największym eksporterem chińskich marek pojazdów osobowych.
W 2011 r. firma zbudowała pierwszy zakład produkcyjny poza Chinami - w Jacareí w Brazylii.
W 2021 r. Chery ogłosiło strategiczny plan „Double 50”, którego celem było wyeksportowanie 500 000 pojazdów i osiągnięcie do 2025 r. przychodów z eksportu w wysokości 5 miliardów dolarów. Firma przekroczyła ten plan w 2023 r., eksportując 937 148 aut.
Pod koniec 2021 r. Chery wznowiło działalność w Republice Południowej Afryki, rok później weszło na rynek meksykański oraz Malezji, Indonezji i Turcji, a dwa lata później - na rynek australijski.
Z myślą o sprzedaży aut poza Chinami, w kwietniu 2023 r. Chery utworzyło dwie nowe marki: Omoda i Jaecoo (nazywane markami „O&J”). Do 2030 r. mają one osiągnąć łączną roczną sprzedaż na poziomie 1,4 mln sztuk.
Na początku br. roku Omoda zadebiutowała w Hiszpanii modelem Omoda 5, dostępnym na tamtejszym rynku w dwóch wersjach: spalinowej oraz elektrycznej o oznaczeniu E5.

Konfiguruj
Konfiguracja
Gotowe
W kwietniu br. Chery Automobile podpisało w fabryce EBRO w Barcelonie umowę typu joint venture z hiszpańską firmą motoryzacyjną EV MOTORS. Strony planują odrodzić markę EBRO, która zakończyła produkcję samochodów kilkadziesiąt lat temu.
Omoda w Polsce
Po wielu zapowiedziach, marka Omoda zadebiutowała w Polsce w sierpniu br. modelem OMODA 5 oznaczonym jako „290T”. Auta zostały zaprezentowane na torze Driveland i poddane serii testów przez dziennikarzy motoryzacyjnych, dealerów i klientów.
Według importera Polska ma stanowić ważny element planu ekspansji marki na europejskie rynki. Powstanie tu sieć dealerska, która początkowo ma liczyć 25 salonów w największych miastach. W 2025 r. punktów sprzedaży ma być już 40. Ponadto firma zamierza utworzyć w Polsce magazyny części zamiennych.
Omoda 5 jest crossoverem wyposażonym w 4-cylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1,6 litra T-GDI, mocy 185 KM i momencie obrotowym 290 Nm. Moc jednostki przenoszona jest na przednie koła za pośrednictwem dwusprzęgłowej, automatycznej skrzyni biegów o siedmiu przełożeniach. Według producenta, średnie zużycie paliwa w cyklu WLTP to 7,4 l/100 km. Do 100 km/h samochód rozpędza się w 10.1 sekundy.
Omoda 5 jest oferowana w dwóch odmianach. Wyceniona na 115 500 PLN podstawowa wersja Comfort ma na wyposażeniu m.in. czarne, 18-calowe obręcze kół, reflektory w technologii LED (sterowane automatycznie), czujniki parkowania, kamerę cofania oraz przyciemniane szyby tylne.
We wnętrzu znajdziemy m.in.: elektrycznie regulowane fotele z ekologicznej skóry, podgrzewane i wentylowane, deskę rozdzielczą z podwójnymi, skierowanymi ku kierowcy ekranami o przekątnej 12,3 cala. Wersja Comfort dostępna jest w 7 kolorach nadwozia. Żaden lakier nie wymaga dopłaty.
Topowa wersja Premium oferowana jest za 129 500 PLN. W tej kwocie klienci otrzymują samochód wyposażony m.in. w: światła przeciwmgłowe z funkcją doświetlania zakrętów, kamerę 360°, otwierany dach, elektrycznie sterowanie drzwi bagażnika, dynamiczne kierunkowskazy, czy podgrzewaną kierownicę. O powietrze w kabinie zadba automatyczna klimatyzacja z filtrem PM 2.5, a o wrażenia akustyczne - 8-głośnikowy system audio SONY. Omoda 5 w wersji Premium dostępna jest w 10 wariantach kolorów nadwozia. Również w tej odmianie nie trzeba dopłacać za wybrany lakier.
Okres ochrony gwarancyjnej producenta oraz bezpłatnej usługi assistance wynosi 7 lat lub 150 tysięcy limitu kilometrów, w zależności od tego co nastąpi pierwsze.
Warto dodać, że Omoda 5 uzyskała pięć gwiazdek w teście EURO NCAP (ENCAP). Model wyposażony jest w 17 zaawansowanych systemów wspomagania jazdy oraz najnowsze rozwiązania w kwestii bezpieczeństwa.
Omoda&Jaecoo: co jeszcze nas czeka?
We wrześniu debiutuje na polskim rynku kompaktowy SUV Jaecoo 7. To uterenowiony model ze spalinowym silnikiem 1.6 turbo (147 KM i 275 Nm). Na początku 2025 r., dołączy do niego odmiana hybrydowa o zasięgu ponad 1300 km. W tym samym roku pojawić się ma także Omoda 7 dostępna z napędem spalinowym oraz hybrydowym. Model ten bazuje na przedłużonej platformie Omody 5.
Wersja elektryczna Omody 5 (Omoda E5) ma być dostępna nad Wisłą w listopadzie 2024 r, a hybrydowa pod koniec 2025 r. Auto wyposażone będzie akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy o pojemności 61 kWh. Można je naładować od 30% do 80% w ciągu 28 minut. Według normy WLTP maksymalny zasięg Omody E5 wynosi 430 km.