Nowy Nissan Qashqai 2024 w całej okazałości
Oto gruntownie odświeżony crossover japońskiej marki. Na pierwszy plan wysuwają się zmiany stylistyki nadwozia oraz szereg istotnych nowinek technologicznych. Cen poliftingowego Qashqaia jeszcze nie znamy.
Jak wynika z raportu IBRM Samar, w pierwszym kwartale bieżącego roku polscy klienci zarejestrowali łącznie 3,7 tys. nowych samochodów osobowych marki Nissan. Z powyższego na Qashqaia przypadł udział przekraczający 70%! Samochód od lat cieszy się dużym zainteresowaniem kupujących, a dodatkowym impulsem do wzrostu sprzedaży okazać się może debiut poliftingowej wersji produkcyjnej.
Bez trudu rozpoznamy ją po wykończeniu osłony chłodnicy. Podobno przy projektowaniu grilla styliści czerpali inspiracje ze wzornictwa dawnych japońskich zbroi. Inny ciekawy element to światła do jazdy dziennej. Składają się z pięciu małych soczewek, które mają taki sam kształt jak „przecinki” na atrapie chłodnicy. Światła do jazdy dziennej otaczają teraz główną soczewkę reflektora i łączą się z wąskim paskiem świateł powyżej reflektora, który przypomina jednostkę znaną z poprzedniej wersji Qashqaia, ale ma dodatkowo podświetlany napis „Nissan” na zewnętrznych końcach.
Do palety lakierów nadwozia dodano trzy odcienie. Nowością jest perłowa biel, która w porównaniu do poprzednio stosowanej charakteryzuje się czystszym odcieniem i w niektórych warunkach oświetleniowych wydaje się wręcz lśnić. Z kolei perłowa czerń zastępuje dotychczasową wersję czerni, ma od niej głębszy odcień, dzięki czemu wizualnie wyostrza sylwetkę modelu. Warto dodać, że kabina w wyższych wersjach wyposażenia została ozdobiona alcantarą, którą znajdziemy na desce rozdzielczej, elementach poszycia drzwi, podłokietnikach, pokrywie schowka oraz na konsoli środkowej.
Uzupełniane na bieżąco zestawienie nowości modelowych, które ujrzą światło dzienne w 2024 roku, znaleźć można w linku TUTAJ
Nowy Nissan Qashqai 2024 – systemy wsparcia kierowcy
Pakiet pokładowych systemów wsparcia kierowcy skalibrowano tak, aby komputer mógł szybszej reagować w przypadku ryzyka kolizji. Dotyczy to hamowania awaryjnego z funkcją wykrywania pieszych, rowerzystów oraz innych pojazdów. Po rozpoczęciu procedury hamowania awaryjnego zapalają się światła awaryjne, które zaczynają pulsować. Funkcja ta aktywuje się w przypadku nagłego naciśnięcia hamulca przy prędkości powyżej 60 km/h.
Asystent utrzymywania pasa ruchu jest teraz automatycznie włączany podczas uruchamiania pojazdu i jednocześnie aktywuje systemy ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu oraz zapobiegania niezamierzonej zmianie pasa ruchu, gdy auto porusza się z prędkością powyżej 60 km/h.
Ponadto udoskonalono inteligentny system utrzymywania prędkości, który gromadzi informacje przesyłane zarówno z kamery odczytującej znaki drogowe, jak i z sieci GPS. Do istniejącej już migającej ikony, która zwraca uwagę na przekroczenie dozwolonej prędkości, dochodzi teraz sygnał dźwiękowy, który włącza się w przypadku braku reakcji kierowcy.
Nowy Nissan Qashqai 2024 – silniki
Podczas prezentacji mało uwagi poświęcono natomiast omówieniu poszczególnych opcji silnikowych nowego Qashqaia. Dlatego przypuszczamy, że paleta wersji napędowych została przejęta w niezmienionej formie z poprzedniej edycji modelowej. Ta ostatnia dysponuje silnikiem spalinowym 1.3 DIG-T mHEV o mocy 140 lub 158 koni mechanicznych. Topowy, 190-konny wariant e-Power wykorzystuje natomiast trzycylindrową jednostkę spalinową, która generuje energię przekazywaną przez falownik do silnika elektrycznego lub (oraz) do akumulatora o pojemności 1,8 kWh.